Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Μαζεύοντας πάλι τις απαντήσεις, έχουμε και λέμε:

 

Υπερβάσεις Ύψους

Η σύγκριση της υπέρβασης γίνεται με το επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής (ή για περιπτώσεις "χαμηλών κτιρίων", συγκρίνεται το ύψος τους με το ισχύον για χαμηλά κτίρια)

 

1. Στο μετρούμενο ύψος του κτιρίου για τον έλεγχο Υπέρβασης ύψους, ΔΕΝ συνυπολογίζεται (προστίθεται) το επιπλέον που έχει προκύψει από μη κατασκευή- ολοκλήρωση μπαζώματος ή από ξεμπάζωμα (εκσκαφή). Δηλ. Η αφετηρία μέτρησης του ύψους του κτιρίου ξεκινά από τη στάθμη που φαίνεται στην Ο.Α ως αρχή μέτρησης των υψών.

Η διαφορά ύψους που έχει προκύψει από ξεμπάζωμα ή μη μπάζωμα μέσω αναλυτικού.

 

2. Υπέρβαση ύψους ΧΩΡΙΣ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΗ Υπέρβαση Δόμησης (χωρίς δημιουργία επιπλέον χώρων), αναφέρεται σε εκατοστά υπέρβασης από εγκεκριμένο ύψος της αδείας και παίρνει μειωτικούς συντελεστές 0.2 ή 0.4 (ανάλογα με το ποσοστό υπέρβασης ύψους), χωρίς να πολλαπλασιάζεται ο συντελεστής της υπέρβασης δόμησης (3α,β,γ,δ) και την συγκρίνουμε με το επιτρεπόμενο της περιοχής (ή το 8,5 αν προκειται για χαμηλά)

 

3. Υπέρβαση ύψους ΜΕ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΗ Υπέρβαση Δόμησης(δημιουργία επιπλέον χώρων) αναφέρεται σε εκατοστά υπέρβασης ύψους από το επιτρεπόμενο της περιοχής με τους παλιούς συντελεστές (1,2 ή 1,4 ανάλογα με το ποσοστό υπέρβασης ύψους) μαζί με την υπέρβαση δόμησης και την συγκρίνουμε με το επιτρεπόμενο της περιοχής (ή το 8,5 αν προκειται για χαμηλά). Στην περίπτωση αυτή αν δεν έχω υπέρβαση ύψους του επιτρεπομένου της περιοχής ΔΕΝ λαμβάνω υπόψη τον προσαυξητικό συντελεστή του ύψους στο φύλλο καταγραφής.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

Για την οριζόντια ιδιοκτησία διαφωνώ με Καρατσώλη και με φοβίζει η διατύπωση του.

 

Για την κάθετη ιδιοκτησία;

Link to comment
Share on other sites

Παλι καλα που σου ειπαμε πως κουραζεις με τετοια κειμενα....

 

Το χαβα σου εσυ...δασκαλε...

 

Τα... "κουσούρια" δεν κόβονται εύκολα... πρέπει όμως να παραδεχτείς πώς έχω κάνει προσπάθειες μείωσης... :mrgreen:

 

Έκοψα το τσιγάρο πρόσφατα... δε μπορώ να τα κόψω όλα πια μαχαίρι.... :P

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τη μελέτη ΗΜ ο νόμος αναφέρει ''Σε περίπτωση κτιρίων που δεν έχουν χρήση κατοικίας απαιτείται...''

 

Μήπως κάτι παρόμοιο είναι και με τη μελέτη στατικής επάρκειας;

Link to comment
Share on other sites

Μαζεύοντας πάλι τις απαντήσεις, έχουμε και λέμε:

 

Υπερβάσεις Ύψους

Η σύγκριση της υπέρβασης γίνεται με το επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής (ή για περιπτώσεις "χαμηλών κτιρίων", συγκρίνεται το ύψος τους με το ισχύον για χαμηλά κτίρια)

 

1. Στο μετρούμενο ύψος του κτιρίου για τον έλεγχο Υπέρβασης ύψους, ΔΕΝ συνυπολογίζεται (προστίθεται) το επιπλέον που έχει προκύψει από μη κατασκευή- ολοκλήρωση μπαζώματος ή από ξεμπάζωμα (εκσκαφή). Δηλ. Η αφετηρία μέτρησης του ύψους του κτιρίου ξεκινά από τη στάθμη που φαίνεται στην Ο.Α ως αρχή μέτρησης των υψών.

Η διαφορά ύψους που έχει προκύψει από ξεμπάζωμα ή μη μπάζωμα μέσω αναλυτικού.

 

2. Υπέρβαση ύψους ΧΩΡΙΣ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΗ Υπέρβαση Δόμησης (χωρίς δημιουργία επιπλέον χώρων), αναφέρεται σε εκατοστά υπέρβασης από εγκεκριμένο ύψος της αδείας και παίρνει μειωτικούς συντελεστές 0.2 ή 0.4 (ανάλογα με το ποσοστό υπέρβασης ύψους), χωρίς να πολλαπλασιάζεται ο συντελεστής της υπέρβασης δόμησης (3α,β,γ,δ) και την συγκρίνουμε με το επιτρεπόμενο της περιοχής (ή το 8,5 αν προκειται για χαμηλά)

 

3. Υπέρβαση ύψους ΜΕ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΗ Υπέρβαση Δόμησης(δημιουργία επιπλέον χώρων) αναφέρεται σε εκατοστά υπέρβασης ύψους από το επιτρεπόμενο της περιοχής με τους παλιούς συντελεστές (1,2 ή 1,4 ανάλογα με το ποσοστό υπέρβασης ύψους) μαζί με την υπέρβαση δόμησης και την συγκρίνουμε με το επιτρεπόμενο της περιοχής (ή το 8,5 αν προκειται για χαμηλά). Στην περίπτωση αυτή αν δεν έχω υπέρβαση ύψους του επιτρεπομένου της περιοχής ΔΕΝ λαμβάνω υπόψη τον προσαυξητικό συντελεστή του ύψους στο φύλλο καταγραφής.

 

 

Να που στο τέλος συμφωνήσαμε soundholics :)

 

To μόνο που θα διόρθωνα θα ήταν να αντικαταστήσω τη φράση "ή το 8,5 αν προκειται για χαμηλά" με τη φράση της πρώτης παραγράφου "το ισχύον για τα χαμηλά κτίρια" , για να καλύπτεται σε κάθε περίπτωση και η στέγη πλέον των 8,50 μ.

 

Επίσης θα πρέπει νομίζω να συμπληρώσουμε ότι ελέγχουμε για υπέρβαση ύψους και ως προς το ιδεατό στερεό.

Link to comment
Share on other sites

Τα... "κουσούρια" δεν κόβονται εύκολα... πρέπει όμως να παραδεχτείς πώς έχω κάνει προσπάθειες μείωσης... :mrgreen:

 

Έκοψα το τσιγάρο πρόσφατα... δε μπορώ να τα κόψω όλα πια μαχαίρι.... :P

Οταν καπνιζες ομως, δεν περνουσε ο καπνος απο την οθονη μου για να μπει στο δωματιο να με ενοχλησει :mrgreen:

Οπως και να χει, καταλαβαινω πραγματικα οτι γραφεις ενδιαφεροντα πραγματα και, σοβαρα, θα ηθελα να τα διαβασω αλλα....

...ο τροπος σου με αποτρεπει...

 

Τοσο το στυλ γραφης με τα πολλα bold και χρωματισμενα και υπογεγραμμενα κλπ οσο και ο τροπος και ο τονος που παραπεμπουν σε διδασκαλια...

 

Φιλικα ολα αυτα,

Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Να που στο τέλος συμφωνήσαμε soundholics :)

 

To μόνο που θα διόρθωνα θα ήταν να αντικαταστήσω τη φράση "ή το 8,5 αν προκειται για χαμηλά" με τη φράση της πρώτης παραγράφου "το ισχύον για τα χαμηλά κτίρια" , για να καλύπτεται σε κάθε περίπτωση και η στέγη πλέον των 8,50 μ.

 

Επίσης θα πρέπει νομίζω να συμπληρώσουμε ότι ελέγχουμε για υπέρβαση ύψους και ως προς το ιδεατό στερεό.

 

Και όταν δεν υπερβαίνεις το επιτρεπτό της περιοχής αλλά το υπόγειο έχει γίνει ισόγειο με ανυψωση κτιρίου, τότε βάζουμε τα τμ της ΥΔ του υπογείου γιατί γίνεται κυριος χωρος αλλά δε βαζουμε τιποτα στο ύψος έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Οταν καπνιζες ομως, δεν περνουσε ο καπνος απο την οθονη μου για να μπει στο δωματιο να με ενοχλησει :mrgreen:

Οπως και να χει, καταλαβαινω πραγματικα οτι γραφεις ενδιαφεροντα πραγματα και, σοβαρα, θα ηθελα να τα διαβασω αλλα....

...ο τροπος σου με αποτρεπει...

 

Τοσο το στυλ γραφης με τα πολλα bold και χρωματισμενα και υπογεγραμμενα κλπ οσο και ο τροπος και ο τονος που παραπεμπουν σε διδασκαλια...

 

Φιλικα ολα αυτα,

Γιαννης

 

Ίσως φταίει το σκεπτικό μου για το πως (με τι τρόπο) διαβάζει κανείς....

 

Όταν γράφω ένα μεγάλο κείμενο και προσπαθώ να αναλύσω κάποια πράγματα (κατά τη δική μου άποψη), θεωρώ ότι πρέπει να διευκολύνω και την... "διαγώνια" (γρήγορη) ανάγνωση, αφενός μεν για να "σταματάει" το μάτι αυτού που το διαβάζει, σε αυτά που θεωρώ σημαντικά, αλλά και να υπάρχει άμεσος συσχετισμός σε τμήματα του κειμένου που έχουν σχέση μεταξύ τους.

 

Προσωπικά με διευκολύνει στην ανάγνωση αυτός ο τρόπος σε σχέση με αντίστοιχα μεγάλα κείμενα συνεχόμενα, πολλές φορές χωρίς καν παραγράφους και χωρίς κάποιο είδος τονισμού των σημαντικών στοιχείων.

 

Όπως κατάλαβες, δεν ήθελα να το παίξω δασκάλα, απλά .....έκρινα εξ ιδίων τα αλλότρια... (ήμουνα απ' αυτούς που καταμουτζούρωνα με υπογραμμίσεις και χίλια δυο τα βιβλία που διάβαζα :rolleyes:)

 

 

 

...και φυσικά, όλες οι παρατηρήσεις είναι δεκτές, αρκεί να διατυπώνονται με το ανάλογο ύφος :)

 

 

Ευχαριστώ για το φιλικό της παρότρυνσης

Link to comment
Share on other sites

Και όταν δεν υπερβαίνεις το επιτρεπτό της περιοχής αλλά το υπόγειο έχει γίνει ισόγειο με ανυψωση κτιρίου, τότε βάζουμε τα τμ της ΥΔ του υπογείου γιατί γίνεται κυριος χωρος αλλά δε βαζουμε τιποτα στο ύψος έτσι δεν είναι;

 

Όπως φαίνεται έτσι είναι ως προς το ύψος.

Στην περίπτωση αυτή όμως (δηλ. ανύψωση ΟΛΟΥ του κτιρίου και όχι μη μπάζωμα ή εκσκαφή που θα πήγαιναν με αναλυτικό) δεν είμαι σίγουρη αν η ΥΔ του υπογείου παίρνει τελικά μειωτικό συντελεστή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.