Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόληξη κλιμακοστασίου στο δώμα (Ν. 4014/11)


Recommended Posts

Εγώ πάντως από αυτά που διαβάζω στο νόμο, την περίπτωση όπου έχω ένα δωμάτιο στο δώμα και η απόληξη μένει ανεξάρτητη από αυτό (βγαίνεις από την απόληξη στο ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟ δώμα και μετά μπαίνεις στο δωμάτιο), δε θα βάλω υπέρβαση δόμησης για την απόληξη. Τώρα για το ύψος ακόμα θα έχει υπέρβαση βάσει της 14Β', με έλεγχο κατά τη γνώμη μου:

ύψος άδειας: 15

δωμάτιο στην απόληξη: 2,40

συνολικό πραγματοποιούμενο ύψος: 17,40.

Επιτρεπόμενο περιοχής: 18.

 

Έλεγχος

(17,40-18)/18 = -3,33% άρα < από το 20%.

Το μείον καταμαρτυρά το ότι είμαστε κάτω από το μέγιστο της περιοχής.

Δε θα πάρουμε απόλυτη τιμή.

π.χ. το -25% θα μας έδινε παράβαση ύψους < 20%.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 208
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δηλαδη, για να δουμε ενα παραδειγμα:

 

hmax περιοχης (ΟΡΟΙ ΔΟΜΗΣΗΣ δηλαδη) = 27μ

h πραγματοποιουμενο πολυκατοικιας (μονωση ταρατσας) = 23μ

h αποληξης κλιμακ. = 25.4 μ

 

 

1η περιπτωση: Ας υποθεσουμε οτι, κατ'επεκταση της αποληξης κλιμακ, γινεται Δωματιο.

Εχουμε ή οχι υπερβαση υψους?

Εγω λεω ΝΑΙ (2,4/27 = 9%)

 

2η περιπτωση: Ας υποθεσουμε οτι υπαρχει στο Δωματιο και στεγη που ειναι 50 ποντους πανω απο την αποληξη κλιμ.

εγω λεω ΝΑΙ υπερβαση (2,4+0,5)/27

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω ότι ο τύπος που σου βγάζει το ποσοστό είναι:

(πραγματοποιούμενο - μέγιστο περιοχής) / (μέγιστο περιοχής).

 

Στο παράδειγμα δλδ που έδωσες, άμα είχαμε αυθαίρετη κατασκευή στο δώμα ύψους 4μ, εσύ λες ότι θα έχουμε υπέρβαση 4/27 = 15%,

εγώ λέω ότι θα έχουμε υπέρβαση ύψους 0%, αλλά θα έχουμε την παράβαση ως παράβαση. Δλδ θα πάει με τον συντελεστή <20%.

Link to comment
Share on other sites

Η λογική λέει ότι αφού πληρώνεις για το ύψος ορόφου που ανέβηκε π.χ. κατά 20εκ, θα πληρώσεις και για τον ολόκληρο όροφο (τμήμα του) που πρόσθεσες.

Έχεις και υπέρβαση δόμησης, άρα θα πας με τα 1,20 ή 1,40

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν υπερβαίνουμε το μέγιστο ύψος περιοχής δεν τσεκάρουμε υπέρβαση ύψους, κατ' αναλογία με την υπέρβαση κάλυψης, Δ και πρασιάς. Νομίζω ότι είναι σαφές από την εγκ 13. Ο συντελεστής είναι κοινός και για τα χωρίς Ο.Α αυθαίρετα. Αν σε εκτός σχεδίου φτιάξουμε έναν όροφο έχουμε υπέρβαση ύψους <20%; Όχι.

Link to comment
Share on other sites

Μα στα εκτός σχεδίου (το λαμβάνω ως χωρίς άδεια) έτσι και αλλιώς δεν βάζεις 6.

Επίσης υπάρχει η 14Β'.

 

Εάν υπάρχει στο δώμα απόληξη κλιμακοστασίου και δίπλα στο ίδιο ύψος με αυτή κλεισμένος χώρος είναι παράβαση ύψους?

Είναι υπέρβαση ύψους και συντελεστή δόμησης, δεδομένου ότι ο χώρος αυτός θεωρείται τμήμα ορόφου.

 

Δε διευκρινίζει το θέμα άμα είχε εξαντληθεί το ύψος, αλλά η αιτιολόγηση (το υπογραμμισμένο) μου δίνει την εντύπωση ότι θα πρέπει να έχεις υπέρβαση.

Επίσης το λέει και η λογική.

Link to comment
Share on other sites

@ssouanis

Νομίζω το πρόστιμο θα ήταν : ΥΔ (το δωμάτιο που έγινε) x ΤΖ x 15% x ΣΥΝΤ2 (1/1.7) x ΣΥΝΤ3 x ΣΥΝΤ5 (1/1.3/1.6/1.9) x ΣΥΝΤ11 x ΣΥΝΤ12

 

Αν είναι χωρίς άδεια δεν βάζεις τον ΣΥΝΤ5.

Γιατί στα εκτός σχεδίου δεν βάζεις το 6;

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Μα στα εκτός σχεδίου (το λαμβάνω ως χωρίς άδεια) έτσι και αλλιώς δεν βάζεις 6.

Επίσης υπάρχει η 14Β'.

 

Εάν υπάρχει στο δώμα απόληξη κλιμακοστασίου και δίπλα στο ίδιο ύψος με αυτή κλεισμένος χώρος είναι παράβαση ύψους?

Είναι υπέρβαση ύψους και συντελεστή δόμησης, δεδομένου ότι ο χώρος αυτός θεωρείται τμήμα ορόφου.

 

Δε διευκρινίζει το θέμα άμα είχε εξαντληθεί το ύψος, αλλά η αιτιολόγηση (το υπογραμμισμένο) μου δίνει την εντύπωση ότι θα πρέπει να έχεις υπέρβαση.

Επίσης το λέει και η λογική.

Το παραπάνω πάει σε μένα, αν καταλαβα;

Και στα χωρίς Ο.Α βάζουμε συντ 6 με τιμές 1-1,2-1,4. Το 1 πότε το βάζουμε;

Για το παράδειγμα είναι αδιευκρίνιστο αν η απόληξη βρίσκεται πάνω από το μέγιστο ύψος, συμφωνούμε.

Υποστηρίζεις, βλέπω, ότι το παράδειγμα εννοεί, άσχετα αν η απόληξη υπερβαίνει το μέγιστο ύψος και συνεπώς και το αυθαίρετο που φτιάχνεται δίπλα, πρέπει να χρεώσουμε υπέρβαση ύψους.

Εγώ υποστηρίζω (βλακεία που δεν είναι σαφές) ότι αναφέρει τα περί απόληξης επειδή είναι η Νο1 κατασκευή που φτιάχνουμε πάνω από το μέγιστο ύψος. Έπρεπε να γράφει, δε, πλέον θεωρείται τμήμα ορόφου .

 

Το λέει η λογική: (με εξαίρεση την υπέρβαση δόμησης που κατ' εμέ έπρεπε να έχει αποδοθεί με άλλον όρο) προσπάθησε να μου εξηγήσεις με τον ορισμό που δίνεις στην υπέρβαση ύψους και τις άλλες υπερβάσεις. Σχετικό παράδειγμα για την υπέρβαση κάλυψης νομίζω έχει κάνει σαφές ότι δεν έχει να κάνει με την κάλυψη που πραγματοποιήθηκε αλλά με τη μέγιστη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.