Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Να επαναλάβω το αρχικό ερώτημα.... Στα 100% αυθαίρετα, πώς βάζω τους εξώστες.... Πέρα από τη πολύτιμη συμβολή του favio που δεν με βρίσκει αντίθετο, έχουμε κάτι πιο επίσημο;;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στα εξολοκλήρου αυθαίρετα κτίσματα οι εξώστες υπολογίζονται στα μέτρα κύριων ή βοηθητικών χώρων που θα δηλώσουμε για τον υπολογισμό του προστίμου? Δηλαδή σε αυθαίρετο 50 τετραγωνικών μέτρων με εξώστες 12 τετραγωνικών μέτρων πώς θα δηλωθούν τα μέτρα?

 

Δηλώνεις την κατοικία 50 τμ κύριου χώρου και προσθέτεις μία ή δύο παραβάσεις για τον εξώστη (ανάλογα με το ποσό του αναλυτικού). Ειδικά στη δική σου περίπτωση όπου οι εξώστες σου δεν υπερβαίνουν το 40% της δόμησης (επομένως δεν θα προσμετρούνταν στη δόμηση κατά ΓΟΚ), γιατί να δηλώσεις οτιδήποτε άλλο;

 

Ναι, τώρα που τα ξαναδιάβασα, μάλλον σε μπέρδεψα με την προηγούμενη απάντηση. Εννοούσα ότι οι εξώστες πάνε με αναλυτικό. Όχι η κατοικία.

 

οσον αφορα το θεμα των εξωστων αν κοιταξετε το γ' μερος των ερωτωαπαντησεων απο το υπεκα, ερωτηση 9, λεει για αυθαιρετους εξωστες οτι υπαγονται στις λοιπες παραβασεις, αλλα εφαρμοζονται και οι αυξητικοι συντελεστες 5, 8 και 9. δηλαδη πρεπει να δηλωθουν και τα μετρα τους! απλα εκει εχω μπερδευτει και εγω για το αν μπαινουν σαν κυριοι ή βοηθητικοι χωροι, αλλα φανταζομαι αν δεν υπαρχει υπερβαση δομησης πανε ως βοηθητικοι, αλλιως κυριοι!

Edited by sosi
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τόπικ με τον ίδιο ακριβώς τίτλο:

http://www.michanikos.gr/topic/24378-%ce%b5%ce%be%cf%8e%cf%83%cf%84%ce%b5%cf%82/page__fromsearch__1

 

Αν μπορεί κάποιος συντονιστής ας τα συγχωνεύσει για να μη μπερδευόμαστε!

Link to comment
Share on other sites

favio και margaritta , δηλαδή αν οι εξώστες ξεπερνούσαν το 40% της επιτεπόμενης δόμησης, αυτό θα το λαμβάναμε υπ' όψιν; Αφού πρόκειται για εξ ολοκλήρου αυθαίρετο, χωρίς Ο.Α., και στο 5 του φύλλου υπολογισμού προστίμου(υπέρβαση δόμησης) γράφει ότι δεν συμπληρώνεται όταν δεν υπάρχει οικ. άδεια

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τόπικ με τον ίδιο ακριβώς τίτλο:

http://www.michaniko...__fromsearch__1

 

Αν μπορεί κάποιος συντονιστής ας τα συγχωνεύσει για να μη μπερδευόμαστε!

 

Συγχώνευση δε γίνεται γιατί θα μπερδευτούν τα μνύματα μεταξύ τους λόγω ημερομηνιακής κατάταξης.Μπορούμε όμως να κλειδώσουμε το 1 από τα 2 και να συνεχίσουμε στο άλλο.

Link to comment
Share on other sites

favio και margaritta , δηλαδή αν οι εξώστες ξεπερνούσαν το 40% της επιτεπόμενης δόμησης, αυτό θα το λαμβάναμε υπ' όψιν; Αφού πρόκειται για εξ ολοκλήρου αυθαίρετο, χωρίς Ο.Α., και στο 5 του φύλλου υπολογισμού προστίμου(υπέρβαση δόμησης) γράφει ότι δεν συμπληρώνεται όταν δεν υπάρχει οικ. άδεια

α) Είναι οικοδομήσιμο το γήπεδο; Αν ναι, θα χρειαστεί να κάνεις διάγραμμα κάλυψης. Αν κάνεις διάγραμμα κάλυψης και υπολογισμούς (κατά ... ΓΟΚ 85, άραγε; Με όποιον ίσχυε την περίοδο κατασκευής; Με όποιον ισχύει σήμερα; Με όποιον σε συμφέρει; Θα διευκρινιστεί φαντάζομαι) θα υπολογιστούν και οι εξώστες και ό,τι ξεπερνά το επιτρεπόμενο ποσοστό προσμετράται στη δόμηση. Έτσι το σκέφτομαι.

β) Δεν είναι οικοδομήσιμο το γήπεδο; Δεν χρειάζεται διάγραμμα κάλυψης κλπ. Ξέχνα τα ποσοστά των εξωστών και βαλ' τα με αναλυτικό ως παραβάσεις.

Edited by favio
Link to comment
Share on other sites

Κατ` αρχάς να συμφωνήσουμε οτι λόγω της απάντησης στο Γ9 υπολογίζουμε το ΑΘΡΟΙΣΜΑ των υπερβάσεων στους εξώστες με αναλυτικό και δεν ρίχνουμε 500αρια για κάθε υπέρβαση διαστάσεων εξώστη.δηλαδή αν έχω 2οροφο που έχει εξώστες εμπρός και πίσω (4 συνολικά ) που στον καθένα έχουμε υπέρβαση 1μ Χ 10μ =10 τ.μ. και συνολικά 40 τ.μ., κάνουμε αναλυτικό για 40 τ.μ. και αναλόγως τον προυπολογισμό είναι και το πρόστιμο και οχι 4 Χ 500 Ευρώ πρόστιμο, ............σωστά?

 

Κατά δευτερον οι αυξητικοί συντελεστές πως μπαίνουν στο σύστημα?Έχει κανείς καμιά ιδέα?

 

Επίσης τι γίνεται με ανοιχτούς στεγασμένους χώρους?Σύμφωνα με απάντηση ΥΠΕΚΑ Δ6 πάνε και αυτές οι περιπτώσεις με αναλυτικό.Πάλι υπολογίζω αναλυτικό σύμφωνα με το άθροισμα των στεγασμένων χώρων ή για κάθε αυτοτελή στεγασμένο χώρο? Σαφώς σε πολλές περιπτώσεις εδω έχουμε προστεγάσματα στην πρασιά....πάλι αυξητικοί συντελεστές πως θα μπούν?οεο!! :)

Link to comment
Share on other sites

@Alsterwasser

α) Συμφωνώ για αναλυτικό στα 40τμ, εφόσον το διώροφό σου είναι μία αυτοτελής ιδιοκτησία.

β) Δεν έχω ιδέα πώς μπαίνουν οι αυξητικοί συντελεστές στις παραβάσεις. Όταν διαβάζω στις FAQ ότι "πρέπει να ελεγχθεί αν ο αυθαίρετος εξώστης είναι εντός Δ" και κάτι τέτοια, νιώθω βλαξ :| .

γ) Προσωπικά υπολογίζω το σύνολο των ημιυπαιθρίων ανά αυτοτελή ιδιοκτησία.

Link to comment
Share on other sites

@Alsterwasser

α) Συμφωνώ για αναλυτικό στα 40τμ, εφόσον το διώροφό σου είναι μία αυτοτελής ιδιοκτησία.

β) Δεν έχω ιδέα πώς μπαίνουν οι αυξητικοί συντελεστές στις παραβάσεις. Όταν διαβάζω στις FAQ ότι "πρέπει να ελεγχθεί αν ο αυθαίρετος εξώστης είναι εντός Δ" και κάτι τέτοια, νιώθω βλαξ :| .

γ) Προσωπικά υπολογίζω το σύνολο των ημιυπαιθρίων ανά αυτοτελή ιδιοκτησία.

 

@favio

 

Δηλαδή για κάθε αυτοτελή ιδιοκτησία καταθέτεις χωριστή αίτηση με 2η αμοιβή?

 

Εγω έχω περίπτωση 2ορφης οικοδομής που υπάρχει συνιδιοκτησία απο 2 αδερφές στο οποίο υπάρχει ισόγειο Κατάστημα,όροφος κατοικία και αυθαίρετη σοφίτα.οι υπερβάσεις στους εξώστες είναι όπως ανέφερα παραπάνω,οπότε πόσες αιτήσεις καταθέτουμε σε πρώτη φάση? Εγω νομίζω οτι θα κατατεθεί μια αίτηση και σε κάθε φύλλο καταγραφής θα μπαίνει και η εκάστοτε Υ.Δ κτλ.Επίσης λεω να υπολογίσω αθροιστικά υπερβάσεις εξωστών με αναλυτικό καθώς και αθροιστικά τις υπερβάσεις στεγασμένων ανοιχτών χώρων με αναλυτικό...Πως το βλέπεις?

 

Αναλυτικά:

 

Ο.Α.2όροφης οικοδομής με ισόγειο κατάστημα,όροφο κατοικία και αυθαίρετη σοφίτα.

 

Στο κατάστημα υπάρχει στέγαστρο ανοιχτό στην πρασιά και αυθαίρετη αποθήκη στο πίσω μέρος .

Στον όροφο και στη σοφίτα όλοι οι εξώστες έχουν μεγαλώσει σε πλάτος και σε μήκος, κάποιοι παραβιάζουν Δ και κάποιοι πρασιά.

Στη σοφίτα υπάρχουν επίσης στέγαστρα στους εξώστες με ξύλινα κολονάκια που θα τα παω με αναλυτικό

 

Σωστά?

 

Η δομη του μηνύματος ειναι οτι να ναι αλλά τα γράφω όπως μου έρχονται...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ΟΚ, αφού έχεις πάρει εντολή και από τις δύο συνιδιοκτήτριες, κατέθεσε μία δήλωση και δείξε όλο το κτίριο. Έτσι έκανα εγώ σε μία περίπτωση που είχα κτίριο με τρεις οριζόντιες ιδιοκτησίες αλλά ήταν όλες ενός ιδιοκτήτη.

Αν μου λύσεις την απορία πώς θα προσαυξήσεις το πρόστιμο του εξώστη επειδή παραβιάζει το Δ ή την πρασιά, θα σου χρωστάω ευγνωμοσύνη!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.