Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Κάτι ακόμα:

 

Όταν λέει στην εγκύκλιο 13 οτι "Σημειώνεται αθροιστικά ο αριθμός (το πλήθος) των κτιριολογικών /πολεοδομικών παραβάσεων" για όσα υπάγωνται στον αναλυτικό τι καταλαβαίνετε?

 

Δηλαδή αν εχω 5 διαφορετικούς εξώστες με υπερβάσεις και στους 5 θα αθροίσω τα τετραγωνικά τους και θα βγάλω αναλυτικό για το άθροισμα ή θα είναι 5 εξώστες Χ 500 Ευρώ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λογικά πρασιά εννοείς μεταξύ Ο.Γ και Ρ.Γ, έτσι? Αυτό ναι, τακτοποιείται. Εάν είναι όμως κλειμένος εξώστης έξω από τη Ρ.Γ. τότε ΔΕΝ τακτοποιείται!

 

*Δες όμως και για ιδεατό στερεό!

Link to comment
Share on other sites

Εγω ξαναρωταω.....

Κλεισμενο μπαλκονι πανω απο πρασια τακτοποιειται...?

 

θεωρώ πως ναι.Η πρασιά αποτελεί κοινόχρηστο χώρο του οικοπέδου και οχι της περιοχής.Απλά έχεις και παραβίαση πρασιάς κ ίσως και κάλυψης.

 

Το θέμα είναι πάει σαν κύριος χώρος ή βοηθητικός?

 

Φίλε ιταλέ για αυτό που ρώτησα εγω τι λες?

Link to comment
Share on other sites

Λογικά πρασιά εννοείς μεταξύ Ο.Γ και Ρ.Γ, έτσι? Αυτό ναι, τακτοποιείται. Εάν είναι όμως κλειμένος εξώστης έξω από τη Ρ.Γ. τότε ΔΕΝ τακτοποιείται!

 

*Δες όμως και για ιδεατό στερεό!

 

Και αν υπάρχει τμήμα κατοικίας εκτός ρυμοτομικής περίπου 1 μ; Προφανώς χωρίς ο.α.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι ακόμα:

 

Όταν λέει στην εγκύκλιο 13 οτι "Σημειώνεται αθροιστικά ο αριθμός (το πλήθος) των κτιριολογικών /πολεοδομικών παραβάσεων" για όσα υπάγωνται στον αναλυτικό τι καταλαβαίνετε?

 

Δηλαδή αν εχω 5 διαφορετικούς εξώστες με υπερβάσεις και στους 5 θα αθροίσω τα τετραγωνικά τους και θα βγάλω αναλυτικό για το άθροισμα ή θα είναι 5 εξώστες Χ 500 Ευρώ?

 

Αναλυτικό για το άθροισμα όχι όμως μόνο των τετραγωνικών αλλά και όλων των επιμέρους στοιχείων. Η αλλιώς κάνεις 5 αναλυτικούς τους προσθέτεις και το αποτέλεσμα/5000..

Link to comment
Share on other sites

Και αν υπάρχει τμήμα κατοικίας εκτός ρυμοτομικής περίπου 1 μ; Προφανώς χωρίς ο.α.

 

Προφανώς θεωρείται τμήμα σε κοινόχρηστο χώρο πόλης, οπότε και δεν τακτοποιείται!

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς θεωρείται τμήμα σε κοινόχρηστο χώρο πόλης, οπότε και δεν τακτοποιείται!

 

Μόνο το τμήμα εκτός ή όλη η κατοικία δεν τακτοποιείται;

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ.... μάλλον μόνο το τμήμα δεν τακτοποιείται. Τα υπόλοιπα μάλλον τακτοποιούνται.

Πως γίνεται όμως να τακτοποιήσω το υπόλοιπο σπίτι αφού η ρυμοτομία τέμνει μέρος ενός δωματίου για παράδειγμα ή το σαλόνι κατά 1 μ; Συμβαδίζει αυτό με τον νόμο; Και τι βεβαίωση να του δώσεις μετά; Μόνο για το εντός ρυμοτομίας;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.