Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Φ/Β 10kW σε αποθήκη


jsk

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 48
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εχω την περιπτωση αποθηκης, παρακειμενης σε οικια, νομιμως υφισταμενης

 

Τα φβ θα μπουν πανω στη στεγη της.

 

Η ΔΕΗ δε μου προχωρα την αιτηση διοτι στην τελευταια ΥΔΕ δεν εμφαινεται οτι ηλεκτροδοτειται. Και ειναι λογικο αυτο καθως η αποθηκη δεν εχει ρευμα

 

Το θεμα ειναι οτι μου ζητουν για να προχωρησει η αιτηση να ηλεκτροδοτηθει η αποθηκη και να κατατεθει νεα ΥΔΕ

 

Η ερωτηση μου ειναι η εξης

Αναφερεται πουθενα οτι ο βοηθητικος χωρος πρεπει να ηλεκτροδοτειται για να προχωρησει η αιτηση?Το ΦΕΚ αναφερει μονο οτι πρεπει να υφισταται νομιμα, οχι να ηλεκτροδοτειται. Υπ'αυτη την εννοια με καθυστερουν αναιτια. Απο την αλλη, τα Δημοτικα Τελη υπολογιζονται επι του συνολου των τετραγωνικων ολων των χωρων (και της αποθηκης?) .Διοτι αν ειναι ετσι, τοτε οντως ειναι οφσαιντ ο πελατης μου που δε το εχει δηλωσει και πρεπει να γινει νεα ΥΔΕ

Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι,καλησπερα πελατης μου εχει καφενειο που δεν στεγαζεται επιχειρηση.ο ιδιος πληρωνει τ.ε.β.ε για μια επιχειρηση που εχει.η δεη αττερρηψε την αιτηση επειδη δε στεγαζεται επιχειρηση λενε.σε αυτη την περιπτωση ο πελατης μ σκεφτεται να κανει εναρξη επιχειρησης μονο και μονο για να μπορει να γινει παραγωγος ρευματος και σκεφτομαι εγω :

Τον συμφερει να ανοιξει επιχειρηση που δεν θα έχει τζίρο (απο αποψη φορολογικο)

το ρολοι πρεπει να εχει καταναλωση δλδ καποια ηλεκτρικη συσκευη να δουλευει

και τέλος μήπως τον συμφέρει να το δηλώσει αποθήκη της επιχείρησης του.

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Να ρωτήσω και γώ με τη σειρά μου. Υπάρχει ένα μόνο κτίσμα σε ένα αγροτεμάχιο ως αποθήκη 50τμ με αγροτικό ρεύμα, μπορεί να μπεί φβ σύστημα 4-5kw ? Όπως διαβάζω εδώ όχι ε?... Μπορεί να γίνει τίποτα σε αυτή τη περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

σύμφωνα με τη δεή μπορεί να μπεί μόνο αν δηλωθεί σαν επαγγελματική στέγη αγρότη που υπάγεται στο κανονικό καθεστώς ΦΠΑ και όχι στο ειδικό καθεστώς των αγροτών http://www.dei.gr/Documents2/%CE%A6%CE%A9%CE%A4%CE%9F%CE%92%CE%9F%CE%9B%CE%A4%CE%91%CE%99%CE%9A%CE%91/%CE%A6%CE%92%20%CE%A3%CF%85%CF%87%CE%BD%CE%AD%CF%82%20%CE%95%CF%81%CF%89%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82%20-%20%CE%91%CF%80%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82%2024%2010%2011.pdf

Ερώτημα 34

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Μάλιστα, δηλαδή κανονικά άκυρο αφού ο ιδιοκτήτης δεν είναι κατ'επάγγελμα αγρότης οπότε δεν έχει και βιβλία. Απλά να κάνω μια διόρθωση επειδή τον ενημέρωσα και μου το είπε, λέει ,οτι έχει κανονικό ρεύμα. Όχι οτι νομίζω να αλλάζει κάτι απλά το αναφέρω.

 

Όποτε αν θέλει να βάλει φ/β μπορεί μόνο στο γύρω γύρω χωράφι απλά θα μπεί σε άλλο καθεστώς.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εχω την περιπτωση αποθηκης, παρακειμενης σε οικια, νομιμως υφισταμενης

 

Τα φβ θα μπουν πανω στη στεγη της.

 

Η ΔΕΗ δε μου προχωρα την αιτηση διοτι στην τελευταια ΥΔΕ δεν εμφαινεται οτι ηλεκτροδοτειται. Και ειναι λογικο αυτο καθως η αποθηκη δεν εχει ρευμα

 

Το θεμα ειναι οτι μου ζητουν για να προχωρησει η αιτηση να ηλεκτροδοτηθει η αποθηκη και να κατατεθει νεα ΥΔΕ

 

Η ερωτηση μου ειναι η εξης

Αναφερεται πουθενα οτι ο βοηθητικος χωρος πρεπει να ηλεκτροδοτειται για να προχωρησει η αιτηση?Το ΦΕΚ αναφερει μονο οτι πρεπει να υφισταται νομιμα, οχι να ηλεκτροδοτειται. Υπ'αυτη την εννοια με καθυστερουν αναιτια. Απο την αλλη, τα Δημοτικα Τελη υπολογιζονται επι του συνολου των τετραγωνικων ολων των χωρων (και της αποθηκης?) .Διοτι αν ειναι ετσι, τοτε οντως ειναι οφσαιντ ο πελατης μου που δε το εχει δηλωσει και πρεπει να γινει νεα ΥΔΕ

 

 

Όχι!! κανονικότατα μπορεί να συνδεθεί στο ρολόι του σπιτιού ασχέτως αν έχει ρεύμα ο βοηθητικός χώρος. Είναι χωροθετικό θέμα και όχι ρευματοδότησης !

Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι,καλησπερα πελατης μου εχει καφενειο που δεν στεγαζεται επιχειρηση.ο ιδιος πληρωνει τ.ε.β.ε για μια επιχειρηση που εχει.η δεη αττερρηψε την αιτηση επειδη δε στεγαζεται επιχειρηση λενε.σε αυτη την περιπτωση ο πελατης μ σκεφτεται να κανει εναρξη επιχειρησης μονο και μονο για να μπορει να γινει παραγωγος ρευματος και σκεφτομαι εγω :

Τον συμφερει να ανοιξει επιχειρηση που δεν θα έχει τζίρο (απο αποψη φορολογικο)

το ρολοι πρεπει να εχει καταναλωση δλδ καποια ηλεκτρικη συσκευη να δουλευει

και τέλος μήπως τον συμφέρει να το δηλώσει αποθήκη της επιχείρησης του.

ευχαριστώ

 

Κοίτα...... το έσοδο από ΦΒ στέγη δε θα του φορολογηθεί άρα δεν πρέπει να το βάζεις στα έσοδα-έξοδα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε!Εχω μια περίπτωση όπου ενας κύριος έχει στο οικόπεδό του ένα σπίτι και μια αποθήκη!το σπίτι έχει ρολόι και απο έκείνο το ρολόι παίρνει και η αποθήκη ρεύμα και θέλει να τοποθετήσει φ/β.Απότι δάβασα αυτο μπορεί να γίνει το ερώτημα μου είναι αν μπορούμε να βάλουμε και καποιες σειρες φ/β και στο σπίτι γιατί η στεγη της αποθηκης δεν ειναι αρκετα μεγαλη και χωράει γύρω στα 5 kw.η αποθήκη απέχει απο το σπιτι περίπου 10 m.Τι μπορεί να γίνει

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.