Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη -Υπεύθυνη δήλωση εξουσιοδότησης του ιδιοκτήτη προς το Μηχανικό


Recommended Posts

Συνάδελφοι,

επειδή θέλω να ετοιμάσω

1.Υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη

2.Υπεύθυνη δήλωση εξουσιοδότησης του ιδιοκτήτη προς το Μηχανικό

με θεώρηση του γνησίου υπογραφής,

ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποια έτοιμη φόρμα και πού μπορώ να τη βρώ ?

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ,

αλλά δεν εννοώ ακριβώς αυτό.

Όσον αφορά την

Υπεύθυνη δήλωση εξουσιοδότησης του ιδιοκτήτη προς το Μηχανικό Ο.Κ. ,

αλλά για την Υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη δεν εννοώ αυτήν που ζητείται για την μεταβίβαση , αλλά αυτήν που αναφέρεται ότι απαιτείται για την υποβολή της ηλεκτρονικής δήλωσης, σύμφωνα με τις πρακτικές οδηγίες για τη διαδικασία της Λεμπέση.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή χρειάζεται και άλλη υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη εκτός από την υπεύθυνη δήλωση εξοισιοδότησης του ιδιοκτήτη προς το μηχανικό?

 

Επίσης, η υπεύθυνη δήλωση εξουσιοδότησης του ιδιοκτήτη προς το μηχανικό πρέπει να έχει υπογραφεί πριν υποβολή της ηλεκτρονικής δήλωσης?

Σε περίπτωση που ο ιδιοκτήτης είναι στο εξωτερικό , τι γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

 

Υπεύθυνη δήλωση εξουσιοδότησης του ιδιοκτήτη προς το Μηχανικό Ο.Κ. ,

αλλά για την Υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη δεν εννοώ αυτήν που ζητείται για την μεταβίβαση , αλλά αυτήν που αναφέρεται ότι απαιτείται για την υποβολή της ηλεκτρονικής δήλωσης, σύμφωνα με τις πρακτικές οδηγίες για τη διαδικασία της Λεμπέση.

 

Και γω την ίδια απορία έχω...που την βρίσκουμε αυτή την αίτηση?

Link to comment
Share on other sites

Η αίτηση-εξουσιοδότηση (θεωρημένη) νομίζω ότι είναι μία και μοναδική, αν διάβασες την αίτηση-εξουσιοδότηση πές μου τί άλλο μπορεί να γράφει η πρώτη αίτηση που λές...??? Επίσης κάπου διάβασα (δεν θυμάμαι πού, όχι εδώ στο forum πάντως), ότι μπορείς να την υποβάλλεις αργοτερα θεωρημένη σε ΚΕΠ μαζί με τα σχέδια.

Link to comment
Share on other sites

Η αίτηση πρέπει να αναφέρει ότι θα εισαχθεί και στο σύστημα.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

· Το παρακάτω αναφέρεται στις πρακτικές οδηγίες της Λεμπέση... την έχω διαβάσει την εξουσιοδότηση, δεν νομίζω πως χρειάζεται κάτι επιπλέον...όμως αυτό το και με μπερδεύει...

 

Μετά τη συμφωνία με τον ιδιοκτήτη ο Μηχανικός:

Θα συμπληρώσει ένα πρόχειρο Φύλλο Καταγραφής της αυθαίρετης κατασκευής με τον υπολογισμό του ειδικού προστίμου, και με βάση τα στοιχεία που θα προκύψουν θα ετοιμάσει:

-την Υπεύθυνη Δήλωση του ιδιοκτήτη, και

-την Υπεύθυνη Δήλωση εξουσιοδότησης του ιδιοκτήτη προς το Μηχανικό,

 

τις οποίες θα επιστρέψει ο ιδιοκτήτης στο Μηχανικό με θεώρηση του γνήσιου της υπογραφής, και τότε:

Ø
Ο Μηχανικός θα υποβάλλει ηλεκτρονικά την 1
η
Δήλωση, με συμπλήρωση Ηλεκτρονικά της Αίτησης και του Φύλλου Καταγραφής,
στο σύστημα του ΤΕΕ

Ø Προσοχή, να μην υποβάλλεται Δήλωση πριν να έχει ο Μηχανικός τις Υπεύθυνες Δηλώσεις του ιδιοκτήτη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.