Μετάβαση στο περιεχόμενο

Το πρώτο μου εκτός σχεδίου! Ενημερωθείτε και ενημερώστε με!


Recommended Posts

@va_georgiou

 

Δεν έχεις οικοδομική άδεια. Έχεις αναστολή από την κατεδάφιση μέχρι να κριθεί. Αν ενταχθεί στο σχέδιο, εξαιρεθεί από κατεδάφιση και νομιμοποιηθεί τότε θα έχεις ο.α.

 

Αν έχεις ολοκληρώσει α,β φάση του 1337 θα δηλώσεις μόνο τις "προσθήκες" χωρίς να συμπληρώσεις τα 5,7,8,9.

Link to comment
Share on other sites

Από τις ερωτοαπαντήσεις της Λεμπέση

 

29. Σε περίπτωση οικίας δηλωμένης με τον ν. 1337/83, στην οποία έγιναν

μεταγενέστερα προσθήκες, που θα ρυθμιστούν με το ν. 4014/11 στην ερώτηση αν

υπάρχει οικοδομική άδεια απαντάμε ναι ή όχι ;

> Αν έχει εξαιρεθεί από την κατεδάφιση με τις διατάξεις του ν.1337/83 απαντάμε ναι,

άλλως όχι.

 

Μεβάση το παραπάνω δεν πρέπει να απαντήσω ναι στο αν έχω ο.α.?

Link to comment
Share on other sites

1. Πλάγιες αποστάσεις δεν λογαριάζεις...

2. Κάλυψης... υπερβάσεις σχετικά με τί;

3. Δόμηση... όχι υπέρβαση, απλώς την αυθαίρετη δόμηση υπολογίζεις.

 

Αδεια από ν.Τρίτση;;; Εννοείς Β΄ή Γ' φάση... Σίγουρα;;; Το έψαξες;;; Είδες αποδείξεις, διπλότυπα κλπ;;;

Αλλιώς για να μη ρισκάρεις αν είναι μικρός ο χώρος βάλ'τα όλα... βγάζουν μικρό πρόστιμο.

 

Η Λεμπέση - την οποία σέβομαι απεριόριστα - είναι λίγο outsider σε μερικά θέματα... Δεν ξέρω...

Edited by JTB
Link to comment
Share on other sites

va_georgiou

 

Σωστά σου απάντησε ο PAN 77. Εφόσον το γήπεδο παραμένει εκτός σχεδίου - όπως αναφέρεις - δεν έχει ολοκληρωθεί η Γ' φάση του Ν. 1337/1983 και επομένως δεν έχει εξαιρεθεί από την κατεδάφιση, περίπτωση στην οποία και μόνο θεωρεί ο 4014 οτι "υπάρχει" Ο.Α.

Link to comment
Share on other sites

Διπλότυπα δεν έχω δει, έχω όμως τα σχέδια(τοπογραφικό, κάτοψη, τομή) και μία οικ. άδεια αρχιτεκτονικών τελειωμάτων

Να το βάλω χωρίς ο.α. δηλαδή? ουφ έχω καταμπερδευτεί...

και η απάντηση της Λεμπέση? σήμερα όλη μέρα προσπαθούσα να βγάλω γραμμή αλλά τζίφος...μάλλον θα πρέπει να πάω από κει

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, η απάντηση της Λεμπέση είναι κατατοπιστικότατη απλά το δικό σου ακίνητο δεν εντάσσεται σε αυτή την περίπτωση

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι σας έχω και πιο σπέσιαλ περίπτωση για εκτός οικισμού. Σε μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο γήπεδο το 1978 ιδιοκτήτης τοποθέτησε λυόμενο χωριίς καμία άδεια.Το δήλωσε με το Ν. 1337 και τα στοιχεία που μου προσκόμισε είναι μια δήλωση του Ν.Δ. 109/69 (με αριθμό καταχώρησης στην τότε υπηρεσία), τοπογραφικό της εποχής, κατοψη και τομή και απόδειξη με πληρωμένο το παράβολο των 10.000 δρχ της εποχής όπως όριζε ο Νόμος. Στη συνέχεια απέσυρε το λυόμενο και κατασκεύασε ισόγειο μεγαλύτερης επιφάνειας από το λυόμενο, μόνιμης κατασκευής με τούβλα, κεραμοσκεπή, στεγασμένες βεράντες κλπ δηλαδή καμία σχέση σήμερα με την κατασκευή του λυομένου που ανέφερε στην τότε δήλωση. Η περίπτωση μου θεωρώ ότι υπάγεται σε πλήρως αυθαίρετο κτίριο χωρις να λαμβάνεται υπόψη η δήλωση του Ν.1337.Υπολογίζω το πρόστιμο των κλειστών χώρων με συντελεστές 2(χωρις οικ. αδεια) και 1,7 (εκτος οικισμού) για ολόκληρη την κλειστή επιφάνεια και με αναλυτικό τις στεγασμένες βεράντες. Ποιά η γνώμη σας;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, η απάντηση της Λεμπέση είναι κατατοπιστικότατη απλά το δικό σου ακίνητο δεν εντάσσεται σε αυτή την περίπτωση

γιατί το λες αυτό? θες να πεις οτι έχω αναστολή και όχι εξαίρεση από κατεδάφιση? με συγχωρείς για την επιμονή, απλά είναι η πρώτη δήλωση που θα κάνω και δεν έχω καθόλου εμπειρία πάνω σ αυτά τα θέματα

Link to comment
Share on other sites

γιατί το λες αυτό? θες να πεις οτι έχω αναστολή και όχι εξαίρεση από κατεδάφιση? με συγχωρείς για την επιμονή, απλά είναι η πρώτη δήλωση που θα κάνω και δεν έχω καθόλου εμπειρία πάνω σ αυτά τα θέματα

 

Ναι, εξαίρεση από κατεδάφιση δίνεται μόνο εφόσον το ακίνητο ενταχθεί στο σχέδιο πόλεως.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.