Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνένωση οριζοντίων ιδιοκτησιών και έκδοση βεβαίωσης


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα.

 

Σε ένα ισόγειο βάση αδείας φαίνονται 2 καταστήματα ενώ στην πραγματικότητα έχουν ενωθεί και έχει γίνει ένα.

Εγώ θέλω να δώσω βεβαίωση για την μεταβίβαση (συγκεκριμένα διανομή μεριδίων μεταξύ των ιδιοκτητών) για το ένα από τα δύο. Αυθαιρεσίες δεν υπάρχουν.

Θεωρείται αυθαιρεσία το ότι έχουν συνενωθεί χωρίς άδεια;; Δίνω βεβαίωση;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα.

 

Σε ένα ισόγειο βάση αδείας φαίνονται 2 καταστήματα ενώ στην πραγματικότητα έχουν ενωθεί και έχει γίνει ένα.

Εγώ θέλω να δώσω βεβαίωση για την μεταβίβαση (συγκεκριμένα διανομή μεριδίων μεταξύ των ιδιοκτητών) για το ένα από τα δύο. Αυθαιρεσίες δεν υπάρχουν.

Θεωρείται αυθαιρεσία το ότι έχουν συνενωθεί χωρίς άδεια;; Δίνω βεβαίωση;

 

Συνάδελφε πιστεύω ότι σε καλύπτει η απάντηση του ΥΠΕΚΑ (Γ 8-) --εφόσον δεν έχεις άλλες αυθαιρεσίες) και για να μην ψάχνεις λάβε την:

 

8-) Οταν αυθαίρετη κατασκευή μπορεί να νομιμοποιηθεί, δηλ. υπάγεται στην παρ. 2, του άρθρου 26, του ν. 4014/11 καταβάλλεται μόνο το παράβολο και πρέπει να εκδοθεί οικοδομική άδεια σε τρία χρόνια χωρίς άλλες επιβαρύνσεις (πρόστιμα νομιμοποίησης, ΙΚΑ κλπ) ;

Στην παρ. 2, του άρθρου 26, του νόμου ορίζεται οτι «εφόσον καταβληθεί το παράβολο .......... και εκδοθεί οικοδομική άδεια εντός τριών ετών από την καταβολή του δεν οφείλουν άλλο πρόστιμο...». Επίσης, δεν καταβάλλονται αναδρομικά ασφαλιστικές εισφορές κλπ (άρθρο 24, παρ. 22).

 

Και προχωράς στην έκδοση αδείας.

Καλή τύχη.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν υπάρχει καμία αυθαιρεσία στο εν λόγω κατάστημα, το μόνο που έχουν κάνει οι ιδιοκτήτες είναι να ρίξουν τον ενδιάμεσο τοίχο και να τα ενώσουν...το ξέρω ότι δεν είναι όπως το δείχνει η άδεια αλλά δεν είναι και αυθαίρετο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν καλυπτεσαι με ΕΕΜΚ στην προκειμενη περιπτωση η θελεις Αδεια οπως στο διαχωρισμο ενος διαμερισματος σε 2...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν καλυπτεσαι με ΕΕΜΚ στην προκειμενη περιπτωση η θελεις Αδεια οπως στο διαχωρισμο ενος διαμερισματος σε 2...

 

όταν λες ΕΕΜΚ;;;

Link to comment
Share on other sites

Εγκριση Εργασιων Μικρας Κλιμακος

 

οκ....η περίπτωση είναι απλή γιατί θέλουν να κάνουν διανομή ποσοστών μεταξύ τους. Αφού την κάνουν θα τους πω να βγάλουμε άδεια για ενωποίηση και τροποποίηση σύστασης, ώστε σε περίπτωση που θελήσουν να το πουλήσουν να φαίνεται 1 και όχι 2 για να είναι καλυμένοι για το μέλλον

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια εξαρτάται τι καταστήματα έδειχνε η άδεια και τι τελικά γίνεται.Μπορεί δηλ να μη σα καλύπτει η ΕΕΜΚ και να θες κανονική οικοδομική άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Απαιτείται "κανονική" οικοδομική άδεια ΣΥΝΕΝΩΣΗΣ ΔΥΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΩΝ ΣΕ ΕΝΑ από την αρμόδια πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.