Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα για σκιάσεις


Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ/ΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΕΧΩ ΦΑΕΙ ΤΟ GOOGLE ΝΑ ΒΡΩ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΧΕΔΙΑΖΩ ΤΗΝ ΚΑΤΟΨΗ ΤΗΣ ΤΑΡΑΤΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΝΑ ΒΡΙΣΚΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΚΙΑΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΤΖΙΦΟΣ......

ΕΧΩ ΤΟ GOOGLE SKETSUP ΤΟ 10 ΚΙΟΛΑΣ ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΑΠΟΚΡΟΥΣΤΙΚΟ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ...

ΤΕΣΠΑ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΤΠΤ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΚΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΟΜΕΑ ΠΑΙΔΙΑ?

ΤΟ MAIL MOY ΕΙΝΑΙ [email protected] AN ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΧΡΟΝΟ ΑΣ ΜΟΘ ΣΤΕΙΛΕΙ ΕΝΑ MAIL..

EYXAΡΙΣΤΩ

 

Παρακαλώ μη γράφετε με κεφαλαία. Δείτε τους κανόνες συμμετοχής.

Ευχαριστώ, miltos.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το θέμα είναι αρκετά Σημαντικο πιστεύω . Αν το καλοσκεφτει κάποιος η σωστή τοποθέτηση των πάνελ σε ενα δώμα πχ μπορεί να εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες .θεωρώ ότι οι περισσότερες εταιρίες αφού κάνουν μια πρόχειρη αυτοψία του χώρου που πρόκειται να τοποθετηθεί το σύστημα των φ/β στη συνέχεια λειτουργούν κάπως με ενα τροπο " βλέποντας και κανοντας" . Aυτο λοιπόν σε πολλές περιπτώσεις εχει οδηγήσει στη κατασκευή συστημάτων που τελικά αποδειδουν πολυ λιγότερο λόγο διαφόρων παραγωντων που δεν είχαν ληφθεί υπόψη απο την αρχή ( πχ σκιασεις που είναι και απο τα πιο σημαντικα). Νομίζω λοιπόν πως ενα καλο εργαλείο που να βοηθά στην όσο το δυνατόν πληρέστερη αποτύπωση του χώρου και του περιβαλλοντως γύρω απο αυτο θα έλυνε σε πολλούς τα χερια. Κατα τη γνώμη μου αν το google map μπορούσε να μας δείχνει με ακρίβεια όλα τα μέρη της ελληνικής επικράτειας πολλά συστηματα θα είχαν κατασκευαστεί αρκετά καλυτερα. Αναμένω και εγω όπως και ο συνάδελφος που έβαλε το θέμα τις απαντήσεις

Link to comment
Share on other sites

Τα προγράμματα για ΚΕΝΑΚ πρέπει να υπολογίζουν σκιάσεις.

Τουλάχιστον της 4Μ που έχω κάνει τα σκαριφήματα σκιάσεων για διάφορες ημερομηνίες.

 

Υπολογίζει σκιάσεις από πλάκες, από κάθετους προβόλους από διπλανά κτίρια και από το έδαφος αν περάσεις 3Δ τα στοιχεία του.

Link to comment
Share on other sites

Revit της autodesk

 

 

είναι η λύση, αλλα ακριβή λύση.

 

έχουν γράψει αναλυτικά άλλοι σχετικά στο φόρουμ.

 

+1000!!!

(Εικόνες από Revit 2012 & Maxwell Renderer 2.5 - Real Time Interactive "Fire")

post-19320-0-76281000-1321266033_thumb.jpg

post-19320-0-71552100-1321266091_thumb.jpg

Edited by JTB
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια μου δωσατε μια βοηθεια καλη...

αλλα συνεχιζω με googlesketsup ειναι δωρεαν και η 8 εκδοση ειναι αρκετα βατη για εμενα....

 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητα στο προφίλ σας, όπως ζητούν οι κανόνες συμμετοχής.

miltos

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

εγω αυτο που χρησιμοποιω και μου εχει λυσει τα χερια ειναι το rhino, rhinoceros 5 κορυφη απλο γρηγορο στον σχεδιασμο βαζεις ακριβως σε ποιο σημειο του πλανητη εισαι κορυφη

Link to comment
Share on other sites

Το Εcotect της Autodesk φαινεται καλό για να βλέπεις τη σκίαση. Βάζεις τις συντεταγμένες και γενικώς φαίνεται πολύ καλό. Κάνεις και εισαγωγή από το Autocad.

Φαντάζομαι το ίδιο θα γίνεται και με το Revit της Autodesk

To Rhino δεν το ξέρω και για να λέει ο προηγούμενος συνάδελφος ότι είναι εύκολο,φαίνεται καλό.

 

Η ερώτηση μου είναι :

 

Ποιο πρόγραμμα σκίασης ξέρετε και θεωρείτε ότι μπορέι να υπολογίζει τις απώλειες άπό σκίαση σε φωτοβολταικά πανέλα.

 

To PV syst ξέρω ότι το κάνει. Υπολογίζει για κάθε πάνελ ξεχωριστά τη συμπεριφορά του ή για όλο το ΦΒ συστημα? (% απώλειες το χρόνο?)

 

Το PV sol επείσης.Φαίνεται πιο εύκολο από το PV syst. Κάνει την ίδια δουλειά?

 

Αλλο πρόγραμμα ξέρετε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.