Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μέγιστη επιτρεπτή αντίσταση γείωσης σε TN


saradis1

Recommended Posts

@milto

3.5. Αντίσταση γείωσης ........Ω

(άρθρο 19 &ΚΥΑ Φ Α' 50/12081/642 της 26/07/2006)

Στο άρθρο 19 του ΚΕΗΕ όπως αυτό έχει επικαιροποιηθεί βάση της υπουργικής απόφασης 6242/185/73 (ΦΕΚ1525/Β/31-12-73)αναφέρεται στην μέτρηση αντίσταση γείωσης σε σύστημα ΤΝ

Βάση των ανωτέρων λοιπών εχουμε ευθύνη αν η γείωση σε συστημα ΤΝ δεν είναι κατω άπο 2 Ω που λέει το αρθρο 19

Link to comment
Share on other sites

@milto

3.5. Αντίσταση γείωσης ........Ω

(άρθρο 19 &ΚΥΑ Φ Α' 50/12081/642 της 26/07/2006)

Στο άρθρο 19 του ΚΕΗΕ όπως αυτό έχει επικαιροποιηθεί βάση της υπουργικής απόφασης 6242/185/73 (ΦΕΚ1525/Β/31-12-73)αναφέρεται στην μέτρηση αντίσταση γείωσης σε σύστημα ΤΝ

Βάση των ανωτέρων λοιπών εχουμε ευθύνη αν η γείωση σε συστημα ΤΝ δεν είναι κατω άπο 2 Ω που λέει το αρθρο 19

 

το άρθρο 19 του ΚΕΗΕ της ΥΑ6242/185/73 αναφέρεται σε 10Ω μέγιστη αντίσταση γείωσης ουδετέρου όχι 2Ω

Link to comment
Share on other sites

@ nvel

Συνθήκη 4 άρθρο 19 ΚΕΗΕ

Η συνολική αντίστασις γείωσεως του ουδετέρου (περιλαβανομένων και των γειώσεων παρ' εκάστω καταναλωτή) δέον όπως έχη τιμήν μη υπερβαίνουσα εν ουδεμία περίπτωσει τα δέκα (10)Ωμ.Εάν η συνολική αντίστασις γειώσεως του ουδετέρου είναι ανωτέρα του ενός (1)Ωμ εις τον Υ\Σ διανομής δέον όπως κατασκευάζηται ανεξαρτήτως γείωσις των μεταλλικών μερών αυτού (των δυναμένων να ευρεθούν υπό τάσιν λόγω βλάβης της μονώσεως )και του ουδετέρου χαμηλής τάσεως .Ειδικώς προκειμένου περί εναερίων υποσταθμών διανομής επί ξυλίνων στυλών ,εις τους οποίους γενικώς η υπερπήδησις Μέσης προς Χαμηλήν τάσιν προ των μέσων προστασίας της πλευράς Μέσης τάσεως,είναι πρακτικώς αδύνατος,αρκεί, δια την διατήρησιν κοινής συνδέσεως

των γειώσεων μεταλλικών μερών και ουδετέρου,συνολική αντίστασις γειώσεως του ουδετέρου δύο (2)Ωμ

ΥΓ Τα ίδια ισχύον (περίπου) και κατά HD384 2,7Ωμ

Link to comment
Share on other sites

τι σχέση έχει η κοινή ή ανεξάρτητη γείωση μεταλλικών μερών Υ/Σ με τις ΕΗΕ;

τι σχέση έχει η μέγιστη τιμή γείωσης ουδετέρου κόμβου στους εναέριους Υ/Σ επί ξύλινων στύλων με τις ΕΗΕ;

επειδή για να συνδεθούν τα μεταλλικά μέρη ενός Υ/Σ με τον ουδέτερο πρέπει η αντίστασή του να είναι εως 2Ω, γιατί πρέπει και στις ΕΗΕ να είναι 2Ω;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι, αφού διάβασα όλα τα προηγούμενα ποστ σας, και έχω ψάξει και το HD 384 και δεν βρήκα ξεκάθαρη απάντηση σε αυτόν ήθελα την γνώμη σας σε κάτι. Έχω μια εργοταξιακή μονοφασική παροχή και σαν γείωση επέλεξα να βάλω ένα απλό ηλεκτρόδιο. Αργότερα όταν ξεκινήσει η οικοδομή θα γίνει θεμελειακή και από εκεί θα φύγει αναμονή για τις μόνιμες τριφασικές παροχές. Μέτρησα την αντίσταση του ηλεκτροδίου και την βρήκα περίπου 8Ω. Από τα λεγόμενα σας σε σύστημα ΤΝ το όριο είναι 2,7 Ω??? Θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα θεωρείτε? Υπάρχει το ενδεχόμενο να αρνηθεί η ΔΕΗ την ηλεκτροδότηση με τέτοια αντίσταση γείωσης?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει το ενδεχόμενο να αρνηθεί η ΔΕΗ την ηλεκτροδότηση με τέτοια αντίσταση γείωσης?

 

οχι

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Σύμφωνα με την ΥΔΕ, που θα ισχύσει από 1.7.2009 για τις ΕΗΕ, ο εγκαταστάτης οφείλει να δηλώσει, ΔΔΕ υποχρεωτικά και γείωση «εκτελεσθείσα βάσει του νόμου».Δηλ.την νομική ευθύνη κατασκευής της ΘΓ την αναλαμβάνει ο ηλεκτρολόγος κατασκευαστής.

Χρόνοι Διακοπής(HD 384) [413.1.3.4,Πίν. 41-Α]: Στις εγκαταστάσεις η χαμηλή αντίσταση γείωσης (1Ω) χρειάζεται για γρήγορη εξάλειψη των σφαλμάτων.Σε περίπτωση σφάλματος αμελητέας σύνθετης αντίστασης μεταξύ φάσης και εκτεθειμένου αγώγιμου μέρους, απαιτείται αυτόματη διακοπή της τροφοδότησης :

•Για δίκτυα ΤΝ 230 V τα 0,4 sec για τα τερματικά τροφοδοτικά κυκλώματα και 5 sec για τροφοδότηση πινάκων διανομής

•Σε δίκτυα ΤΤ, ώστε η τάση επαφής ≤50 V, σε χρόνο ≤5sec Αναφέρονται εδώ οι χρόνοι, ως «υποκατάστατα» της τιμής αντίστασης γείωσης χρήστη , που δεν ορίζει ούτε ο HD 384

Link to comment
Share on other sites

  • 10 years later...

Καλησπέρα είμαι νέα  μηχανικός και έχω αναλάβει την έκδοση μίας οικοδομικής άδειας ως προς τα Η/Μ. Είμαι στο στάδιο της θεμελιακής γείωσης και μου έχουν δημιουργηθεί ορισμένες απορίες. 

Η περίμετρος του σπιτιού είναι 45μ. επομένως με διπλό αγωγό καταφέρνω να αποκτήσω αντίσταση θεμελιακής γείωσης 3,34Ω {R(A)=ρ/(π*L)*ln(2*L/d), όπου ρ=150 θεώρησα για μπετό αφού θα εγκιβωτιστεί, L=45*2μ, d=0,14m για Χαλύβδινη ταινία (αγωγός)  40Χ4.0mm (300gr/m2)}.

Σε ορισμένα φόρουμ βλέπω ότι η αντίσταση γείωσης πρέπει να είναι < 2,7 Ω ενώ σε άλλα <1Ω. Τι από τα δύο ισχύει;

Επιπλέον, έστω ότι θέλω να επιτύχω αντίσταση < 1Ω, βλέπω ότι υπάρχουν διάφοροι μέθοδοι όπως, τρίγωνο με ηλεκτρόδια, πλάκες, γειωτής τύπου Ε, 1Π, 1Π+Γ κλπ κλπ.

Πώς ακριβώς υπολογίζω τη νέα αντίσταση;

Τέλος, έχω δει ότι ορισμένοι συνάδελφοι δεν μπαίνουν στη διαδικασία υπολογισμού της αντίστασης γείωσης για την έκδοση οικ.άδειας και ότι απλά δίνουν μία τεχνική περιγραφή με τα πρότυπα καθώς και μία κάτοψη με την περιμετρική γείωση στα θεμέλια χωρίς να αναφέρουν κάπου τι αντίσταση επιτυγχάνεται.

Κάτι τέτοιο είναι σωστό ή πρέπει να γίνει κανονικά ;

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΠΡΙΦΤΗ said:

Σε ορισμένα φόρουμ βλέπω ότι η αντίσταση γείωσης πρέπει να είναι < 2,7 Ω ενώ σε άλλα <1Ω. Τι από τα δύο ισχύει;

 

<1 Ω.

5 ώρες πριν, ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΠΡΙΦΤΗ said:

Κάτι τέτοιο είναι σωστό ή πρέπει να γίνει κανονικά μελέτη;

Ό,τι συμφωνήσεις και πληρωθείς, παραδίδεις.

Edited by ekechagi
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.