Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στάδια πληρωμής μελέτης


pytheas

Recommended Posts

Για αυτόν ακριβώς τον λόγο, η επίβλεψη οικοδομής με αυτεπιστασία έχει 3 ή 4πλάσια αμοιβή.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • Απαντήσεις 35
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικό αν ξέρει κάποιος.. Μου ζητήθηκε η επιστασία σε μία ανακαίνιση. Μελέτη - επίβλεψη έχει δοθεί σε άλλον μηχανικό. Ο κύριος του έργου είναι Ρώσος και δεν μιλάει ελληνικά οπότε εγώ συνεννοούμαι με έναν εκπρόσωπό του εδώ. Θέλω να ρωτήσω τι γίνεται σε περίπτωση επιστασίας δικιάς μου; Τι υποχρεώσεις έχω; Θα γίνει ιδιωτικό συμφωνητικό; Είναι δουλειά μηχανικού ή πρέπει να έχω κάποιον extra ΚΑΔ; Υπάρχουν κρατήσεις; Αμοιβές ΤΕΕ;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Προϋπόθεση για να εκδοθεί η άδεια οικοδομής, είναι να έχει εξοφληθεί το 100% της μελέτης. Θεωρητικά, οι αμοιβές στα διάφορα στάδια μελετών είναι:

  • Αρχιτεκτονικά: Προμελέτη 35%, Οριστική μελέτη 25%, Μελέτη εφαρμογής 40%
  • Στατικά: Προμελέτη 25%, Οριστική μελέτη 35%, Μελέτη εφαρμογής 40%
  • Μηχανολογικά: Προμελέτη 25%, Οριστική μελέτη 35%, Μελέτη εφαρμογής 40%

Η αυτεπιστασία έχει να κάνει με την κατασκευή, αφού εκδοθεί η οικοδομική άδεια.

Πώς διαχωρίζεται (με βάση ποιά νομοθεσία) η οριστική μελέτη με την μελέτη εφαρμογής??

Αν γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει γιατί έχω μπλέξει με κάποιον που του εκπόνησα όλες τις μελέτες για να βγάλει άδεια και τώρα που έφτασε η ώρα των φορολογικών αρνείται να μου πληρώσει το 40% της νόμιμης αμοιβής μου!!

Link to comment
Share on other sites

αρνείται να μου πληρώσει το 40% της νόμιμης αμοιβής μου!!

Ανεξάρτητα από την απάντηση στο ερώτημά σου (την οποίαν δεν γνωρίζω προσωπικά), συμβουλεύω να απευθυνθείς άμεσα στην:

Νομική Υπηρεσία ΤΕΕ: τηλ. 210-32.91.267-8

ΥΠΟΒΟΛΗ ΦΑΚΕΛΟΥ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣ.doc

Link to comment
Share on other sites

ΠΔ696/74 με τις τροποποιήσεις του. Δες άρθρο 231 για αρχιτεκτονική μελέτη, 240 για στατική και 249 για μηχανολογικά.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ συνάδελφοι!Κάπως έτσι θα κινηθώ.Αυτός μου χτυπάει συνέχεια ένα ΠΔ 515/89 και ισχυρίζεται ότι οι μελέτες που καταθέτουμε στην πολεοδομία ΔΕΝ είναι εφαρμογής και ότι δεν μου οφείλει το 40%!

Άκουσον άκουσον δε μελέτη στατικών να μην είναι εφαρμογής!!

Και το χειρότερο είναι συνάδελφος ΠΜ 70 ετών ο "κύριος"...άντε να μην αρχίσω τα μπινελίκια για τη φάρα μας!!

Link to comment
Share on other sites

ο "κύριος"...άντε να μην αρχίσω τα μπινελίκια

Να έχεις υπ' όψιν ότι η νομική κάλυψη από το ΤΕΕ είναι δωρεάν για τα μέλη του, οπότε δεν θα επιβαρυνθείς οικονομικά.

Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 240 : Μελέτη Εφαρμογής

1. Αύτη περιλαμβάνει :

α) Λεπτομερή στατικόν και αντισεισμικόν υπολογισμόν (όπου απαιτείται) των εν γένει στοιχείων του φέροντος οργανισμού της κατασκευής.

β) Σχέδια (υπό κλίμακα 1:50 ή 1:100) της φερούσης κατασκευής και των απαρτιζόντων αυτήν στοιχείων. Επί των κατασκευών εξ ωπλισμένου σκυροδέματος καταρτίζονται υπό την αυτήν κλίμακα σχέδια ξυλοτύπων μετά λεπτομερών διαστάσεων, υψομέτρων, αναβαθμών, ως και λοιπών στοιχείων άτινα απαιτούνται δια την ακριβή αυτών κατασκευή.

γ) Σχέδια διατάξεως σιδηρού οπλισμού ήτοι, σχέδια ξυλοτύπων υπό κλίμακα 1:50, ή 1:100 εφ' ών αναγράφεται το είδος, το πλήθος, αι διαστάσεις, και αι θέσεις των σιδηρών οπλισμών δια την ακριβή τοποθέτησίν των.

δ) Σχέδια λεπτομερειών υπό κατάλληλον κλίμακα ήτοι σχέδια κατασκευής κλιμάκων, σιδηρών κατασκευών, ζευκτών, πατωμάτων, προστεγασμάτων κλπ.

ε) Αναπτύγματα οπλισμού δοκών κλπ. στοιχείων όπου τούτο απαιτείται* και διατάξεις καλωδιώσεως προεντεταμένων κατασκευών μετά των διαστάσεων του πλήθους και της ακριβούς θέσεως αυτών και τας απαιτήσεις του κανονισμού. ς) Τεχνικήν περιγραφήν.

ζ) Τεχνικάς προδιαγραφάς.

η) Προμέτρησιν και προϋπολογισμόν.

θ) Παροχήν στοιχείων χρονικού προγραμματισμού του έργου.

ι) Εκ των τευχών δημοπρατήσεως τα απαιτούμενα αναλόγως του τρόπου δημοπρατήσεως ως ενιαίου κτιριακού έργου ή κεχωρισμένως.

 

 

Το 515/89 τροποποιεί το 696/74.

 

*Η Εγκ98/89 λέει όμως τι απαιτεί να περιλαμβάνει μια στατική μελέτη και σε αυτά που απαιτεί δεν είναι τα αναπτύγματα οπλισμού δοκών.

 

Η στατική μελέτη περιλαμβάνει τα ακόλουθα στοιχεία:

1. Τεύχη υπολογισμών

2. Γενικά σχέδια φέρουσας κατασκευής

3. Σχέδια λεπτομερειών

.....

3. Σχέδια λεπτομερειών

Τα σχέδια λεπτομερειών, σε κατάλληλη κλίμακα 1:50 ή 1:20 ή 1:10 κλπ., μπορούν να σχεδιάζονται σε ιδιαίτερη πινακίδα ή επί των γενικών σχεδίων.

Συνίσταται σε κατακόρυφες ή οριζόντιες τομές που έχουν σκοπό να προσδιορίσουν επακριβώς τη μορφή, τις διαστάσεις και τον τρόπο οπλίσεως των διατομών ή τμημάτων φορέων προς αποφυγήν σφαλμάτων ή αμφιβολιών κατά την κατασκευή.

Σχέδια λεπτομερειών απαιτούνται:

α) Για την ένδειξη του τρόπου οπλίσεως στύλων και τοιχωμάτων.

β) Για την χάραξη της τυπικής κλίμακας οπλισμένου σκυροδέματος.

γ) Για την ένδειξη των οπλισμών αναρτήσεων, μεγάλων συγκεντρωμένων φορτίων, φυτευτών στύλων, οπλισμού διατρήσεων πλακών κλπ.

δ) Για την ένδειξη των οπλισμών εσχαρών, κελυφών, πτυχωμάτων, στεγών, προεντεταμένων φορέων, κεκαμμένων ή καμπύλων δοκών, μεγάλων προβόλων (άνω των τριών μέτρων), πλαισίων κλπ.

ε) Για την ένδειξη στηθαίων, μετώπων (κρεμαστών ή ανεστραμμένων), σκοτιών κλπ. στ) Για την ένδειξη κόμβων/ζευκτών και λοιπών σιδήρων ή ξυλίνων κατασκευών κλπ.

ζ) Για την ένδειξη της στάθμης εδράσεως του φρέατος του ανελκυστήρα (σε σχέση με την υπόλοιπη θεμελίωση και την κατώτατη στάθμη), των οπών διελεύσεως συρματόσχοινων και τροχαλιών και του απαιτούμενου ύψους και διατάξεως τροχαλιοστασίου κλπ.

 

Οπότε πες του συναδέλφου να διαβάζει καλύτερα... και αν θέλει πλήρη μελέτη εφαρμογής να ετοιμάζει αμοιβές σύμφωνα με αυτές των δημοσίων έργων....

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

  • Αρχιτεκτονικά: Προμελέτη 35%, Οριστική μελέτη 25%, Μελέτη εφαρμογής 40%
  • Στατικά: Προμελέτη 25%, Οριστική μελέτη 35%, Μελέτη εφαρμογής 40%
  • Μηχανολογικά: Προμελέτη 25%, Οριστική μελέτη 35%, Μελέτη εφαρμογής 40%

 

Αυτά τα ποσοστά από που προκύπτουν; Ή είναι απλά οτι συνηθίζεται;

 

Η μελέτη εφαρμογής απαιτείται για την έκδοση οικ. άδειας; Και πριν βιαστείτε να απαντήσετε ρίξτε μια ματιά τι ορίζεται ως μελέτη εφαρμογής στο άρθρο 231 του 696-74.

Ενδεικτικά αναφερω

γζ) Σχέδια λεπτομερειών στηθαίων, κιγκλιδωμάτων εξωστών, κλιμάκων, χειρολισθήρων

κλπ. υπό κλίμακας 1:10 και 1:1.

γη) Σχέδια λεπτομερειών επενδύσεων, δαπεδοστρώσεων, σοβατεπιών εις ειδικά μη

χαρακτηριστικά σημεία κλπ. υπό κλίμακας 1:10 και 1:1.

γθ) Σχέδια λεπτομερειών αρμών διαστολής εις απάσας τας θέσεις του κτιρίου υπό

κλίμακος 1:10 και 1:1.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.