Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελάχιστη νόμιμη αμοιβή


Recommended Posts

Συνάδελφοι η δική μου γνώμη σύμφωνα με τα νέα δεδομένα...

Οι ελάχιστες αμοιβές- νόμιμες αμοιβές του νέου Νόμου είναι αυτές που προκύπτουν από το ΠΔ 696/74 και όχι αυτές όπως υπολογίζονται απο το πρόγραμμα αμοιβών του ΤΕΕ που δεν ισχύουν σύμφωνα με τα παρακάτω.

Από τη θέση σε ισχύ του Ν-3919/11 (ΦΕΚ-32/Α/2-3-2011), ήτοι από τις 2-7-2011 και μετά παύουν να ισχύουν οι υποχρεωτικώς ελάχιστες αμοιβές για τις μελέτες ιδιωτικών έργων. Με τις διατάξεις του Αρθ-7 παρ.1α του νέου νόμου, εισάγεται ο γενικός κανόνας ότι η αμοιβή των μηχανικών, για την μελέτη των έργων και εργασιών, καθώς και των επιβλεπόντων μηχανικών και εκείνων που αναλαμβάνουν τη διοίκηση έργου, καθορίζεται ελεύθερα με έγγραφη συμφωνία των συμβαλλομένων. Οι προβλεπόμενες στο ΠΔ-696/74 "ελάχιστες αμοιβές" ή "αμοιβές" και σε οποιαδήποτε άλλη διάταξη νόμου, παύουν να ισχύουν με αυτόν το χαρακτήρα.

Πλην όμως ..ΑΡΘΡΟΝ-7Ν-3919/11 παράγραφος 5..... Οι αναφερόμενες στο ΠΔ-696/74 "ελάχιστες αμοιβές" ή "αμοιβές" νοούνται εφεξής ως νόμιμες αμοιβές κατά την έννοια της παρ.1 του Αρθ-1 του ίδιου διατάγματος όπως αντικαθίσταται με την παρ.8 και, πέραν της λήψεως υπόψη για τον υπολογισμό νόμιμων εισφορών και δικαιωμάτων από το ΤΕΕ κατά την προηγούμενη παράγραφο......

και παραγρ. 8. ...Η παρ.1 του Αρθ-1 του ΠΔ-696/74 αντικαθίσταται ως εξής:

"1. Οι καθοριζόμενες με το διάταγμα αυτό αμοιβές αποτελούν τις νόμιμες αμοιβές, οι οποίες ισχύουν για την περίπτωση που δεν προκύπτει έγκυρη έγγραφη συμφωνία αμοιβής, για την εκπόνηση μελετών και τη διενέργεια επιβλέψεων - παραλαβών και εκτιμήσεων Συγκοινωνιακών, Υδραυλικών και Κτιριακών Έργων ως και Τοπογραφικών Κτηματογραφικών και Χαρτογραφικών Εργασιών, κατά τις κατωτέρω κατηγορίες ή διακρίσεις αυτών".

 

Το ΤΕΕ δεν μου έδωσε σαφή απάντηση σε σχετικό ερώτημά μου, ενώ μου είπαν ότι ακόμη δεν έχουν ισχύ τα συμφωνητικά με τους πελάτες γιατί δεν έχουν εκδοθεί τα σχετικά Π.Δ. και οι εγκύκλιοι.

Όμως δέχτηκε την άποψη ότι οι βεβαιώσεις δεν εμπίπτουν στο σύστημα αμοιβών , γιατί δεν προκύπτουν από προϋπολογισμό έργου.....άρα είναι τελείως ελεύθερες εγασίες παροχής υπηρεσιών και χωρίς υποχρέωση υπογραφής συμφωνητικού.

Επίσης το ίδιο ισχύει και για αμοιβές αυτοτελών τοπογραφικών που δεν συνοδεύουν οικοδομική άδεια γιατί δεν έχουν προϋπολογισμό έργου.

Δηλαδή μπορούμε να υποβάλουμε τον υπολογισμό αμοιβής του τοπογραφικού στο πρόγραμμα το οποίο θα εκδώσει εντολή με το ελάχιστο λ , αλλά στην συνέχεια μας δίνουν νέο κωδικό με την πραγματική αμοιβή. Δοκιμάστε το.

 

Υ.Γ.

Θα ήμουν ευγνώμων να είχα και τη γνώμη των συντονιστών

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το ΤΕΕ δεν μου έδωσε σαφή απάντηση σε σχετικό ερώτημά μου, ενώ μου είπαν ότι ακόμη δεν έχουν ισχύ τα συμφωνητικά με τους πελάτες γιατί δεν έχουν εκδοθεί τα σχετικά Π.Δ. και οι εγκύκλιοι.

Όμως δέχτηκε την άποψη ότι οι βεβαιώσεις δεν εμπίπτουν στο σύστημα αμοιβών , γιατί δεν προκύπτουν από προϋπολογισμό έργου.....άρα είναι τελείως ελεύθερες εγασίες παροχής υπηρεσιών και χωρίς υποχρέωση υπογραφής συμφωνητικού.

Επίσης το ίδιο ισχύει και για αμοιβές αυτοτελών τοπογραφικών που δεν συνοδεύουν οικοδομική άδεια γιατί δεν έχουν προϋπολογισμό έργου.

Δηλαδή μπορούμε να υποβάλουμε τον υπολογισμό αμοιβής του τοπογραφικού στο πρόγραμμα το οποίο θα εκδώσει εντολή με το ελάχιστο λ , αλλά στην συνέχεια μας δίνουν νέο κωδικό με την πραγματική αμοιβή. Δοκιμάστε το.

 

Απορίες:

1) Ναι μεν δεν έχει εκδοθεί ακόμα κανένα Π.Δ. και εγκύκλιος, αλλά υπάρχει ο Ν.3919!!

Νομίζω πως ο νόμος είναι ξεκάθαρος & ισχυρός.

Αν θέλω π.χ. εγώ αύριο το πρωί να καταθέσω φάκελο για έκδοση αδείας σε μία πολεοδομία

δεν θα μου γίνει κανένας έλεγχος για πληρωμή αμοιβών

προκειμένου να πάρω πληρότητα.

Οποιαδήποτε απαίτηση για τριπλότυπο από ΕΤΕ βάση του συστήματος αμοιβών του ΤΕΕ, φρονώ πως αντιβαίνει τον νόμο.

Το πολύ πολύ να ζητήσουν ιδιωτικό συμφωνητικό για έλεγχο πληρότητας.

 

2) Τελικά το ΤΕΕ

βάση ποιάς νομοθεσίας μπορεί να επεμβαίνει - σήμερα - σε οικονομικές συναλλαγές μεταξύ ιδιωτών?

Ως τεχνικός σύμβουλος του κράτους?

Ως συνδικαλιστικό όργανο (κάποιων) μηχανικών?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλω π.χ. εγώ αύριο το πρωί να καταθέσω φάκελο για έκδοση αδείας σε μία πολεοδομία

δεν θα μου γίνει κανένας έλεγχος για πληρωμή αμοιβών

προκειμένου να πάρω πληρότητα.

 

Για πήγαινε και πες μου αν θα τα καταφέρεις, Πριν μια ώρα ρώτησα (για 3843) και μου είπαν ότι δεν έχει αλλάξει τίποτα. Ελέγχουν κανονικότατα όπως παλιά...

Ο νόμος δεν είναι ισχυρός, γιατί το επέλεξε ...ο ίδιος να μην είναι. Υπάρχει αυτή η "λεπτομέρεια" περί υπουργικών αποφάσεων που πρέπει να υπάρξουν για να ενεργοποιηθεί και οι αποφάσεις αυτές δεν εκδόθηκαν ακόμα...

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχεις δίκιο.

Αλλά τότε γιατί ψηφίστηκε (και ισχύει) ένας νόμος που δεν μπορεί να ενεργοποιηθεί αφού εξαρτάται από υπουργικές αποφάσεις?

Δίνει λαβή για πονηρές σκέψεις...

Link to comment
Share on other sites

Ούτε ο πρώτος νόμος είναι που πρακτικά δεν εφαρμόζεται, ούτε ο τελευταίος... Το γιατί δε μπορώ να σου το απαντήσω εγώ. Μόνο για εργασίες Ν. 4014 ισχύει πάντως το νέο καθεστώς προς το παρόν από όσο καταλαβαίνω και αυτό γιατί δεν υπάρχει προσωπική επαφή με Πολεοδομίες για αυτές τις δουλειές. Οι Πολεοδομίες πορεύονται όπως παλιά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.