Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπαγωγή στον Ν.4014, με έκδοση αδείας εντός 3ετίας και αμοιβές


Recommended Posts

Την βοήθεια σας. Πήρα ένα μπούσουλα απο συναδέλφους (και απο εδώ) τους οποίους ευχαριστώ πολύ.

 

Σε ένα οικόπεδο, ΔΕΝ υπάρχει υπέρβαση συντελεστή δόμησης, ούτε κάλυψης, ούτε ύψους, ούτε πλάγιες αποστάσεις. (γι'αυτό μια επιφύλαξη).

 

Το οικόπεδο αυτό έχει 3 κτίσματα, το ένα με Ο.Α. και τα υπόλοιπα 2 όχι. Επίσης και τα 3 κτίσματα είναι προ του 83 και με διαφορετικά περιγράμματα και εμβαδό.

 

Σύμφωνα λοιπόν με όλους τους συναδέλφους, ΔΕΝ μπορεί να υπαχθεί η περίπτωσις, δίοτι δεν υπάρχουν υπερβάσεις.

Σύμφωνα με ΤΕΕ θεσ/νικης (απο "προχθές" που είχε μια παρουσίαση) αναφέρθηκε το εξης:

 

"Στις περιπτώσεις αυτές, υποβάλλεται κανονικά στον Ν.4014, και βάζετε απλά στο κουτάκι παραβάσεων μια ,ώστε να βγεί το ελάχιστο των 500ε. Στην τεχνική έκθεση γράφετε πως τα κτίσματα μπορούν να νομιμοποιηθούν ως προ 83 εντός 3ετίας".

 

Η ερώτηση μου μέχρι εδώ. Εμένα δε με ενδιαφέρει επαγγελματικά (μιας και δε γνωρίζω) να εκπονήσω τις όποιες μελέτες για να νομιμοποιηθούν τα κτίσματα αυτά. Ομως θέλω να προχωρήσω την υπαγωγή. Με το θέμα των αμοιβών τί γίνεται;

Απλά λέω του πελάτη πόσο κοστίζει η δουλειά μου για την αυτοψία και την υπαγωγή στο σύστημα;

Οι αμοιβές των Ο.Α. που θα γίνουν εντός 3ετίας απο συνάδελφο, πρέπει να φαίνονται στο σύστημα αμοιβών μου ή στο δικό τους σύστημα όπως ακριβώς σαν μια κανονική Ο.Α.;

Εφόσον γίνει η υπαγωγή, πληρωθεί το παράβολο, εκδίδω εγώ βεβαίωση για μεταβίβαση; Κι αν στην 3ετία δεν νομιμοποιηθούν τα κτίσματα ;

 

Τα χω μπερδέψει λίγο.

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

Έξυπνη λύση αυτή με την 1 παράβαση για να συνεχίσει η διαδικασία στο σύστημα, αλλά ποιος μας λέει ότι δε θα μας ζητήσουν αργότερα να τους δείξουμε αυτήν την παράβαση?Γιατι δεν βάζουν λοιπόν άλλο ένα κουτάκι που να λέει για νομιμοποίηση?

Στην ερώτησή σου. Για την αμοιβή σου θα συμφωνήσετε μια τιμή για την αρχική υπαγωγή τη δηλώνεις , την εισπράτεις και η α φάση τελείωσε.Μετά δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει.Πως τελειώνει η διαδικασία αυτή? Μήπως κάπου που θα γράφουμε έναν αριθμό αδείας? Δεν είναι έτοιμο το σύστημα για αυτήν την περίπτωση νομίζω.Βεβαίωση μάλλον μετά την άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Ηδη το εχω κανει ετσι οπως το περιγραφεις.

1 παραβαση και στο πεδιο της τεχνικης εκθεσης εγραψα πως θα παει με αδεια νομιμοποιησης.

Αμοιβες: Απο το συστημα του ΤΕΕ εβγαλα τις νομιμες και στο εντυπο της εντολης στο πεδιο "ΚΑΤΑΒΟΛΗ" συμπληρωσα με στυλο την συμφωνημενη με τον πελατη και πληρωμη στην Εθνικη τραπεζα. ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ!!!

Παραλληλα ειχα κανει συμφωνητικο με τον πελατη και το πηγα εφορεια. Στο τελος πληρωσα και ΦΕΜ για την συμφωνημενη αμοιβη. Αν ζητησουν αργοτερα και ΤΣΜΕΔΕ, λογικα και συμφωνα με αυτα που περιγραφει ο 3910/11 αρθρο 7, θα πανε βαση την νομιμης αμοιβης και οχι της συμφωνημενης εκτος κι αν ειναι μεγαλυτερη!.

Χρεωσεις που εκανα (μη με κραξετε!!!!):

1. Απλη εισαγωγη στο συστημα για την υπαγωγη 300€

2. Εκδοση αδειας νομιμοποιησης (5000xλ)= 1162,65€ + στατικη μελετη + τοπογραφικο + ΚΕΝΑΚ + μηχανολογικα, αν απαιτηθουν

3. ΦΠΑ, ΤΣΜΕΔΕ, ΦΕΜ κλπ ο πελατης

 

Manolis gon: Στην φαση α' τελειωνει το μεριδιο ευθυνης του πρωτου μηχανικου. Μετα ο πελατης οφειλει να βγαλει αδεια νομιμοποιησης σε 3 χρονια με οποιονδηποτε μηχανικο, οχι κατα αναγκη με τον ιδιο! Αν δεν το κανει προφανως θα ειναι παλι αυθαιρετο!!!

Βεβαιωση βγαζει αμεσως το προγραμμα του ΤΕΕ και του μηχανικου και του ΥΠΕΚΑ (μολις δηλωσει ο μηχανικος πως εχει μαζεψει τα απαραιτητα στοιχεια και εχει πληρωθει - που στην περιπτωση μας δεν χρειαζεται να μαζεψει τιποτα!)

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείτε να διαφωτίσετε και εμένα:

Όταν σε μία οικοδομή διόροφη με υπόγειο και με Ο.Α. έχουν γίνει σε κάθε όροφο και από μία παράβαση χωρίς υπέρβαση δόμησης γιατί στο οικόπεδο υπάρχει υπόλοιπο συντελεστού οι παραβάσεις υπάγονται στον νόμο με την υποχρέωση της νομιμοποίησης με το αρθρο 22. Η ερώτησή μου: Οι τρεις όροφοι ανήκουν σε διαφορετικούς ιδιοκτήτες επομένως πρέπει να κάνω τρεις διαφορετικές εισαγωγές στο ηλεκτρονικό σύστημα?

Link to comment
Share on other sites

Αν εχει γινει συμβολαιογραφικα ο χωρισμος με οριζοντιες ιδιοκτησιες θα γινουν 3 αιτησεις. Αν οχι 1 αιτηση.

 

Τσεκαρε οτι σιγουρα βγαινει αδεια νομιμοποιησης. Μηπως εχει εξαντλησει την καλυψη? Δες διαγραμμα καλυψης, τσεκαρε συντελεστες κλπ

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω! Στο συστημα του τεε, τι νομιμες εβγαλες ? εβαλες τα 4,50ημερομισθια =1570 και στο ποσο καταβολης στο εντυπο εβαλες τα 300?(γιατι αν δεν βαλω τα 4,50 δεν μου γινεται δεκτο απο το συστημα-πχ εβαζα τα 2 ημ,που αντιστοιχουν στην α φαση, αλλα τζιφος!!Οι αλλες αμοιβες (της νομιμοποιησης )αναφερονται μονο στο συμφωνητικο που εκανες με τον πελατη?

Edited by dora22
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει ήδη την διαδικασία, βάζοντας κανονικά τα τετραγωνικά των χώρων προς τακτοποίηση...Είναι βέβαια προ του 83 και το πρόστιμο ήταν μικρότερο του παραβόλου.Όπως και να έχει έβγαλα το παράβολο και πλήρωσα στην τράπεζα.Με το αποδεικτικό του site του ΤΕΕ κατέθεσα άδεια στην Πολεοδομία.Λογικά αν γίνει δεκτό και στον έλεγχο (από πληρότητα φακέλου μου είπαν ότι είμαι οκ), που πρέπει λόγω της διατύπωσης του νόμου, η άδεια θα εκδοθεί κανονικά, οπότε δε νομίζω ότι χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο μέσω του ΤΕΕ. Σύντομα θα ενημερώσω το τι έγινε, τουλάχιστον στην τοπική πολεοδομία

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει ήδη την διαδικασία, βάζοντας κανονικά τα τετραγωνικά των χώρων προς τακτοποίηση...Είναι βέβαια προ του 83 και το πρόστιμο ήταν μικρότερο του παραβόλου.Όπως και να έχει έβγαλα το παράβολο και πλήρωσα στην τράπεζα.Με το αποδεικτικό του site του ΤΕΕ κατέθεσα άδεια στην Πολεοδομία.Λογικά αν γίνει δεκτό και στον έλεγχο (από πληρότητα φακέλου μου είπαν ότι είμαι οκ), που πρέπει λόγω της διατύπωσης του νόμου, η άδεια θα εκδοθεί κανονικά, οπότε δε νομίζω ότι χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο μέσω του ΤΕΕ. Σύντομα θα ενημερώσω το τι έγινε, τουλάχιστον στην τοπική πολεοδομία

φιλε μου τι σου ζητησαν για πληροτητα φακελλου? τοπογραφικο, διαγραμμα καλυψης, κατοψη και αμοιβες?

 

Εχω ανοξει topic για το θεμα της αδειας νομιμοποιησης:

 

http://www.michaniko...__fromsearch__1

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου τι σου ζητησαν για πληροτητα φακελλου? τοπογραφικο, διαγραμμα καλυψης, κατοψη και αμοιβες?

 

Έκανα προσθήκη νέου ορόφου, οπότε είχα μέσα στον φάκελο όσα απαιτούνται για κατάθεση αδείας.Επιπλέον είχα την κατάσταση που τυπώνεται μέσω ΤΕΕ με την ένδειξη της εξόφλησης του Παραβόλου.

Η άδεια ήταν "προσθήκη καθ' ύψος και νομιμοποίηση χώρων υπογείου (Ν.4014)"...Ήταν η πρώτη κατάθεση στην πολεοδομία και θεώρησαν ότι το πληρωμένο παράβολο είναι στοιχείο πληρότητας της νομιμοποίησης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.