Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ρύθμιση οφειλόμενων εισφορών στο ΤΣΜΕΔΕ


nikosp

Recommended Posts

Γνωρίζει κανείς τι γίνεται με τις ρυθμίσεις οφειλών προς το ΤΣΜΕΔΕ; Είχε ακουστεί κάτι για ευνοϊκότερους όρους αλλά δεν έχω βρει κάτι σχετιά μέχρι τώρα. Και μετά την ενοποίηση των ταμείων τι πρόκειται να συμβεί; Συνεχίζουμε να πληρώνουμε τις δόσεις που θα προκύψουν ή θα μας φορτώσουν καμιά "αναπροσαρμογή" :roll: ; Επίσης υπάρχει κι ο ειδικός λογαριασμός πρόσθετων παροχών που καταργείται. Θα πληρώνουμε δηλαδή δόσεις για κάτι που θα έχει καταργηθεί; :shock:

Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικό;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι βάσει ποιας διάταξης αλλά όσον αφορά στο ΤΣΜΕΔΕ μπορείς να κάνεις αίτηση στο πρωτόκολλο διακανονισμού ληξιπρόθεσμων οφειλών.

 

Ουσιαστικά κάτι σαν δάνειο είναι με πάρα πολύ μικρό επιτόκιο.

 

Συμφέρει.............εγώ συνέχεια σε διακανονισμό είμαι ....χαχαχαχαχα :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Το επιτόκιο πριν από έναν χρόνο ήταν 5.5% και έχεις και μια έκπτωση 1.5% δηλαδη τελικά πληρώνεις τόκους 4,68%

Οταν κάνεις τον διακανονισμό πληρώνεις περίπου το 20% του συνολικό ποσού μαζί με τους τόκους και το υπόλοιπο το αποπληρώνεις σε 12 δόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το επιτόκιο πριν από έναν χρόνο ήταν 5.5% και έχεις και μια έκπτωση 1.5% δηλαδη τελικά πληρώνεις τόκους 4,68%

Οταν κάνεις τον διακανονισμό πληρώνεις περίπου το 20% του συνολικό ποσού μαζί με τους τόκους και το υπόλοιπο το αποπληρώνεις σε 12 δόσεις.

 

Μπορεί και περισσότερους μήνες ....πάει ανάλογα με το ποσόν.

 

εγώ πχ είχα 20 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Εν τω μεταξύ κάτι ανακοινώθηκε στον Τύπο χθες για κάποια αναδιάρθρωση του ΤΣΜΕΔΕ και αλλαγές οι οποίες όμως δεν διευκρινίζονταν. Μάλλον θα πρέπει να περάσω από εκεί ο ίδιος να δω τι γίνεται, αλλα αυτή η ουρά... :roll:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Δεν είμαι σίγουρη αν μιλάμε για το ίδιο θέμα αλλα ρώτησα σήμερα στο ΤΣΜΔΕ και μου έιπαν για εναν Νομο που αναμένεται να ψηφιστεί και αφορά την αναγνώρηση συντάξιμου χρόνου από την κτίση πτυχίου μέχρι ημ/νια εγγραφής.Σε παρομοια ρυθμιση στο παρελθον οι δοσεις ήταν 48.Δεν εχω βρει καμια πηγή μεσω διαδικτιου και θα σας παρακαλούσα αν βρειτε κατι να μου στειλετε το λινκ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.