Μετάβαση στο περιεχόμενο

Tips για αποτύπωση


Recommended Posts

Εγώ πάντως έχω "κολλητό" παπά κι αν χρειαστεί γιατί όχι......

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να με βοηθήσετε για το τι πρέπει να προσέξω και από που να αρχίσω την αποτύπωση για να έχω ένα ασφαλές αποτέλεσμα.Γενικά ποια είναι η διαδικασία που ακολουθείται σε τέτοια θέματα.

αν και σου είπαν για διαγώνιους ήδη..

Πάντα μετράμε τρίγωνα (με κορδέλλα) -αναλύεις το χώρο σε τρίγωνα δηλαδή- και σε τεράπλευρα μετράμε και τις δύο διαγώνιους για επαλήθευση.

απλά γεωμετρικά σχήματα

τρίγωνα και κύκλοι νάθινγκ έλς

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά, μας βλέπω να κάνουμε και μυστήρια με αγιασμούς στο τέλος και θα πρέπει στα εργαλεία μας να προσθέσουμε και το θυμιατήρι! :shock:

Εγώ πάντως έχω "κολλητό" παπά κι αν χρειαστεί γιατί όχι......

προηγείται ο ψυχίατρος για τον πελάτη πριν τον αναλάβουμε γιατί αλλιώς θα τον χρειστούμε εμείς μετά

Link to comment
Share on other sites

Τα "μηχανικά" είναι κάτοψη, τομή (από την στιγμή που δεν υπάρχει σχέδιο πλήρη αποτύπωση, διάγραμμα ροής και τεχνική έκθεση που αναλύει το διάγραμμα ροής. Όποιος έχει όρεξη ας παραθέσει κόστος για αυτά που ανέφερα. (κατάστημα ισόγειο 75τμ).

imhotep: αυτό προσπαθώ να κάνω με τρίγωνα. Όταν είναι παράγωνοι κάποιοι χώροι θέλει πολλές διαγωνιες έτσι δεν είναι, εντωμεταξύ, έχω πάει πολλές φορές γιατι όλο και κάτι μου λείπει κάθε φορά.... :|

Link to comment
Share on other sites

Γενικά θέλει να πάρεις όλες τις διαγωνίους και το σχέδιο θα υλοποιηθεί με τομές κύκλων που έχουν ακτίνα αντίστοιχη των μετρήσεων. Σε τέτοιες περιπτώσεις πάντως το ταχύμετρο είναι σωτηρία έστω κι αν είναι μπελάς να το κουβαλάς κάθε τρεις και λίγο για να πάρεις νέα σημεία...

Link to comment
Share on other sites

Γενικά βασιλική μια μικρή φιλική συμβουλή από εμένα και παρακαλώ μη το παρεξηγείς.

Τέλειωσε αυτή την αποτύπωση που έχεις αναλάβει τώρα με την βοήθεια που είπες ότι βρήκες και φρόντισε να κάνεις μόνη σου δέκα αποτυπώσεις δικές σου.

Το πατρικό, το δικό σου και ή φίλων. Αν μπορείς και κάποιο μικρό εκκλησάκι κοντά σου με πολυπαχους τοίχους.

Χρειάζεσαι εξάσκηση σε συγκεκριμένα όμως δομηματα και όχι ανύπαρκτα.

Μόλις τις κάνεις τότε θα καταλάβεις τι εννοώ τώρα.

 

Πιθανολογώ φυσικά ότι μέχρι τώρα είχες σε άλλα θέματα του τομεα σου επικεντρωμένο το ενδιαφέρον σου οπότε στις αποτυπώσεις των κτιρίων πάσχεις ακόμα.

Ξεπερνιέται μεν αλλά με πράξη.

 

Μετά αποτυπώσεις σαν αυτή θα τις ξεπετάς σε λίγη ώρα και το σημαντικότερο από όλα θα είναι σωστές.

Link to comment
Share on other sites

Didonis: Φυσικά και δεν παρεξηγώ την συμβουλή σου κάθε άλλο. Λόγω του ότι τον τελευταίο καιρό ξαναμπήκα στην αγορά εργασίας και το γεγονός ότι κάθε φορά μου προκύπτει διαφορετικού αντικειμένου εργασία, μου παίρνει πολύ περισσότερο χρόνο και κόπο να την υλοποιήσω, δεδομένου βέβαια ότι θέλω να είμαι σωστή απέναντι σε αυτούς που μου την αναθέτουν και να "παιδευτώ" όσο το δυνατόν περισσότερο. Η βοήθεια μέσα από αυτό το φορουμ είναι πραγματικά πολύτιμη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.