Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παράταση στη ρύθμιση αυθαιρέτων του Ν.4014/11 ως 14/9/2012


ΟΩΝ

Recommended Posts

Εάν δοθεί παράταση, αλλά με αυξημένα πρόστιμα, τότε δεν θα ρωτάνε... θα σου λένε: "ΑΝΤΕ, ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΕΣ???"

 

ΥΓ: Το σενάριο με αυξημένα πρόστιμα γίνεται εύκολα αν αντί για το 15% στους συντελεστές, βάλουν πχ 17% ή παραπάνω, ώστε όποιος ΟΝΤΩΣ ενδιαφέρεται να το κάνει, να το κάνει!

Link to comment
Share on other sites

Εάν δοθεί παράταση, αλλά με αυξημένα πρόστιμα, τότε δεν θα ρωτάνε... θα σου λένε: "ΑΝΤΕ, ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΕΣ???"

 

ΥΓ: Το σενάριο με αυξημένα πρόστιμα γίνεται εύκολα αν αντί για το 15% στους συντελεστές, βάλουν πχ 17% ή παραπάνω, ώστε όποιος ΟΝΤΩΣ ενδιαφέρεται να το κάνει, να το κάνει!

 

Σίγουρα...

 

Εγώ πάλι έχω συγκεντρωμένα όλα τα έγγραφα και περιμένω... Αν δοθεί παράταση, το καθυστερώ... Αν δεν δοθεί, 25 του μηνός τα κατοχυρώνω...

 

Εντολή πελατών!

Link to comment
Share on other sites

οι περισσότεροι δεν προχωράνε αφού δεν υπάρχει χρήμα, αν αυξήσουν το πρόστιμο τότε είναι που θα απογοητευτούν όλοι και θα κάνουν πίσω.

αντίθετα αν έπεφταν τα πρόστιμα θα ήταν κίνητρο και για άλλους για να προχωρήσουν αλλά τότε θα γινόταν πόλεμος με αυτούς που έχουν ήδη πληρώσει.

 

μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα...

Εγώ πάλι έχω συγκεντρωμένα όλα τα έγγραφα και περιμένω... Αν δοθεί παράταση, το καθυστερώ... Αν δεν δοθεί, 25 του μηνός τα κατοχυρώνω...

Εντολή πελατών!

 

Μα αφού θα το κάνουν σίγουρα, γιατί δεν το προχωράνε ώστε να αρχίσουν να πληρώνουν δώσεις σιγά σιγά? Εξάλλου οι δώσεις όσο πάνε και πέφτουν στον αριθμό. Εκτός και αν είναι για εφάπαξ, οπότε εκεί ΟΚ.

 

οι περισσότεροι δεν προχωράνε αφού δεν υπάρχει χρήμα, αν αυξήσουν το πρόστιμο τότε είναι που θα απογοητευτούν όλοι και θα κάνουν πίσω.

αντίθετα αν έπεφταν τα πρόστιμα θα ήταν κίνητρο και για άλλους για να προχωρήσουν αλλά τότε θα γινόταν πόλεμος με αυτούς που έχουν ήδη πληρώσει.

μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.

 

Το να μειωθούν τα πρόστιμα το βρίσκω πολύ δύσκολο. Φαντάσου τι λεφτά έχουν να επιστρέψουν... αν έχουν!... καθώς επίσης και την ταλαιπωρία τη δική μας για να ζητάμε πίσω πρόστιμα κτλ...

 

Αυτό που θα μπορούσε να γίνει είναι μία αύξηση των προστίμων, ώστε να "αναγκαστούν" όσοι σκοπεύουν να τακτοποιήσουν να το κάνουν άμεσα και ταυτόχρονα αύξηση των δόσεων για όσους τα δηλώσουν με αυτήν την αύξηση των προστίμων, ώστε να μην επιβαρυνθούν τόσο άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Μα αφού θα το κάνουν σίγουρα, γιατί δεν το προχωράνε ώστε να αρχίσουν να πληρώνουν δώσεις σιγά σιγά? Εξάλλου οι δώσεις όσο πάνε και πέφτουν στον αριθμό. Εκτός και αν είναι για εφάπαξ, οπότε εκεί ΟΚ.

 

 

 

Το να μειωθούν τα πρόστιμα το βρίσκω πολύ δύσκολο. Φαντάσου τι λεφτά έχουν να επιστρέψουν... αν έχουν!... καθώς επίσης και την ταλαιπωρία τη δική μας για να ζητάμε πίσω πρόστιμα κτλ...

 

Αυτό που θα μπορούσε να γίνει είναι μία αύξηση των προστίμων, ώστε να "αναγκαστούν" όσοι σκοπεύουν να τακτοποιήσουν να το κάνουν άμεσα και ταυτόχρονα αύξηση των δόσεων για όσους τα δηλώσουν με αυτήν την αύξηση των προστίμων, ώστε να μην επιβαρυνθούν τόσο άμεσα.

 

1. Προφανώς μιλάμε για εφάπαξ... Όσες περιπτώσεις έχω είναι για εφάπαξ...

 

2. Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου... Και για να μην πνιγούμε κι εμείς... Μέχρι 30/08 τα πρόστιμα που ισχύουν τώρα και μετά αύξηση... Αλλιώς δεν θα "πιεστούν" για να τα κάνουν...

 

3. Γενικότερα εσείς τι παίρνετε (αν επιτρέπεται) για έναν απλό ΗΧ ως αμοιβή;

Link to comment
Share on other sites

Μα αφού θα το κάνουν σίγουρα, γιατί δεν το προχωράνε ώστε να αρχίσουν να πληρώνουν δώσεις σιγά σιγά? Εξάλλου οι δώσεις όσο πάνε και πέφτουν στον αριθμό.

Δηλαδή αν δηλώσω ενα αυθαίρετο τώρα ( μέχρι 30/6) στις πόσες δόσεις είμαστε? Δεν ισχύει το 48 δόσεις? Συγγνώμη για τη "χαζή" ερώτηση που κάνω αλλά μέχρι τωρα όλοι οι πελάτες μου, διάλεξαν εφαπαξ πληρωμή, οπότε δεν ξέρω τι γίνεται με τις δόσεις. Απλά ήρθε ένας ενδιαφερόμενος πριν μέρες, με ρώτησε για τις δόσεις και εγώ του είπα 48. Γκάφα έκανα?? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί με το εφάπαξ, έχουν τόσο μικρά πρόστιμα ή τόσα πολλά λεφτά??? :grin:

 

Οι δόσεις είναι 48 από την αρχή (περίπου) του νόμου. Εάν στείλεις τώρα αίτηση με δόσεις, θα σου βγάλει 45 (νομίζω) ή μπορεί να πήγε και 44. Γενικά κάθε μήνα "έπεφτε" και 1 δόση.

 

"Γκάφα" ακριβώς δεν έκανες... Απλά αυτό είναι άλλη μία μλκ των ΜΜΕ που λένε ότι οι δόσεις πήγαν 48.

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί με το εφάπαξ, έχουν τόσο μικρά πρόστιμα ή τόσα πολλά λεφτά??? :grin:

 

Οι δόσεις είναι 48 από την αρχή (περίπου) του νόμου. Εάν στείλεις τώρα αίτηση με δόσεις, θα σου βγάλει 45 (νομίζω) ή μπορεί να πήγε και 44. Γενικά κάθε μήνα "έπεφτε" και 1 δόση.

 

"Γκάφα" ακριβώς δεν έκανες... Απλά αυτό είναι άλλη μία μλκ των ΜΜΕ που λένε ότι οι δόσεις πήγαν 48.

 

Μπα, μικρά πρόστιμα είχαν, γιαυτο τα πλήρωναν εφαπαξ. :smile:

Οκ, καλά που το έμαθα και αυτό, γιατι και εγώ, χωρις να το έχω διαβασει πρσεκτικά ειχα δει 48 δόσεις.Απλά να καταλάβω κάτι.Ο νόμος ξεκίνησε Σεπτεμβριο.Απο τότε ως τώρα έχουν περάσει 9 μήνες.Αν οι 48 δόσεις είναι απο την αρχή του νόμου και κάθε μήνα πέφτει και μία, τώρα δεν θα έπρεπε να ήμασταν 38-39 δόσεις? Που κάνω λάθος?? :confused:

Link to comment
Share on other sites

 

 

"Γκάφα" ακριβώς δεν έκανες... Απλά αυτό είναι άλλη μία μλκ των ΜΜΕ που λένε ότι οι δόσεις πήγαν 48.

 

ή του νόμου. για ποιο λόγο να μην ισχύει το 48μηνο από την ημερομηνία που υποβάλλεις την αίτηση?

και αν ισχύσει για κανένα χρόνο ακόμα ο νόμος, οι δόσεις θα κατέβουν πάλι στις 36 όπως ήταν πριν???

 

τεράστια μυαλά όμως αυτοί εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Που κάνω λάθος?? :confused:

 

Εσύ πουθενά. Αυτοί παντού! :grin:

 

ή του νόμου. για ποιο λόγο να μην ισχύει το 48μηνο από την ημερομηνία που υποβάλλεις την αίτηση?

και αν ισχύσει για κανένα χρόνο ακόμα ο νόμος, οι δόσεις θα κατέβουν πάλι στις 36 όπως ήταν πριν???

τεράστια μυαλά όμως αυτοί εκεί.

 

Ναι, κάπως έτσι θα πάει (μάλλον). Γι' αυτό είπα πιο πριν ότι εάν δεν αλλάξει η λογική των παρατάσεων, δεν θα δούμε κάτι διαφορετικό, ούτε εμείς, ούτε το κράτος που θέλει λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.