Μετάβαση στο περιεχόμενο

N.4014 υπαγωγη , με νομιμοποιηση σε τρια χρονια


Recommended Posts

Καλησπέρα,

απόσο γνωρίζω από συνάδελφο που μου είπε ότι ρώτησε στο ΤΕΕ τηλεφωνικά (το λέω έτσι γιατί δεν θέλω να πάρω κανέναν στο λαιμό μου από τη στιγμή που δεν το διάβασα κάπου), συμπληρώνεις μόνο μια παράβαση στο τμήμα 13 για να σου βγάλει το παράβολο των 500 € μόνο, σαν προκαταβολή και να γίνει και αυτόματα εξόφληση αφού πληρωθεί και δεν θα εκρεμμούν δόσεις. Οτιδήποτε άλλο θα δείχνει εκρεμμότητα πληρωμής (πχ να δηλώσεις τα μέτρα σου κτλ) οπότε μου ακούγεται και το σωστό. Εγώ αυτό είχα σκοπό να κάνω, το έχω στείλει σαν ερώτημα εδώ και μια βδομάδα, αλλά αφού πηρε παράταση θα περιμένω να δω μήπως μάθω τίποτα νεότερο. Μου ακούγεται λογικό όμως..

 

Μήπως γνωρίζεις σαυτήν την περίτπωση όμως, αν αυτός ο ιδιοκτήτης θα δικαιούται στην άδεια αυτή να βάλει και προσθήκες και "νόμιμα αυθαίρετα" ? (Νομιμα αυθαίρετα λέω αυτά που μπορούν να νομιμοποιηθούν με τους παλιούς νόμους που εξαιρούνται του 4014)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

απόσο γνωρίζω από συνάδελφο που μου είπε ότι ρώτησε στο ΤΕΕ τηλεφωνικά (το λέω έτσι γιατί δεν θέλω να πάρω κανέναν στο λαιμό μου από τη στιγμή που δεν το διάβασα κάπου), συμπληρώνεις μόνο μια παράβαση στο τμήμα 13 για να σου βγάλει το παράβολο των 500 € μόνο, σαν προκαταβολή και να γίνει και αυτόματα εξόφληση αφού πληρωθεί και δεν θα εκρεμμούν δόσεις. Οτιδήποτε άλλο θα δείχνει εκρεμμότητα πληρωμής (πχ να δηλώσεις τα μέτρα σου κτλ) οπότε μου ακούγεται και το σωστό. Εγώ αυτό είχα σκοπό να κάνω, το έχω στείλει σαν ερώτημα εδώ και μια βδομάδα, αλλά αφού πηρε παράταση θα περιμένω να δω μήπως μάθω τίποτα νεότερο. Μου ακούγεται λογικό όμως..

 

Μήπως γνωρίζεις σαυτήν την περίτπωση όμως, αν αυτός ο ιδιοκτήτης θα δικαιούται στην άδεια αυτή να βάλει και προσθήκες και "νόμιμα αυθαίρετα" ? (Νομιμα αυθαίρετα λέω αυτά που μπορούν να νομιμοποιηθούν με τους παλιούς νόμους που εξαιρούνται του 4014)

 

εχω και εγω την εξης περιπτωση.με κοινοτικη αδεια εγκριθηκαν τα 100 μ2.ομως χτιστηκαν 150 και μια αποθηκη 35 μ2.τα οποια

νομιμοποιουνται.εχω την εξης απορια.ποιο θα ειναι το παραβολο? 500 ευρω οπως λεει η ΤΙΤΙΚΑ η 1000 ευρω γοατι η υπερβαση που βεβαια νομιμοποιειται ειναι 76 μ2? κι αν δεν δεχθουν το πληρωμενο παραβολο στην πολεοδομια κι εχουν αλλη αποψη?τι θα γινει ρε παιδια?

θα μας εξηγησει κανεις υπευθυνα?sososososos!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

πα

εχω και εγω την εξης περιπτωση.με κοινοτικη αδεια εγκριθηκαν τα 100 μ2.ομως χτιστηκαν 150 και μια αποθηκη 35 μ2.τα οποια

νομιμοποιουνται.εχω την εξης απορια.ποιο θα ειναι το παραβολο? 500 ευρω οπως λεει η ΤΙΤΙΚΑ η 1000 ευρω γοατι η υπερβαση που βεβαια νομιμοποιειται ειναι 76 μ2? κι αν δεν δεχθουν το πληρωμενο παραβολο στην πολεοδομια κι εχουν αλλη αποψη?τι θα γινει ρε παιδια?

θα μας εξηγησει κανεις υπευθυνα?sososososos!!!!!!!!!

παντως κοιτωντας και τα παραδειγματα καταλαβα οτι το παραβολο εξαρταται απο τα μ2 και το ειδος της αυθαιρεσιας και δεν ειναι 500 ευρω για ολες τισ περιπτωσεις του αρθ. 26.
Link to comment
Share on other sites

εχω και εγω την εξης περιπτωση.με κοινοτικη αδεια εγκριθηκαν τα 100 μ2.ομως χτιστηκαν 150 και μια αποθηκη 35 μ2.τα οποια

νομιμοποιουνται.εχω την εξης απορια.ποιο θα ειναι το παραβολο? 500 ευρω οπως λεει η ΤΙΤΙΚΑ η 1000 ευρω γοατι η υπερβαση που βεβαια νομιμοποιειται ειναι 76 μ2? κι αν δεν δεχθουν το πληρωμενο παραβολο στην πολεοδομια κι εχουν αλλη αποψη?τι θα γινει ρε παιδια?

θα μας εξηγησει κανεις υπευθυνα?sososososos!!!!!!!!!

 

Δυστυχώς όχι υπεύθυνα από μέρους μου :( σόρρυ.... :) εγώ θα τα βάλω όλα ως μία παράβαση ανεξάρτητα από τετραγωνικά, οπότε 500 €, παρόλα αυτά λόγω παράτασης δεν στέλνω τίποτα και περιμένω απαντήσεις. Το έχω στείλει ερώτημα..

Link to comment
Share on other sites

το ύψος του παραβόλου ακόμη δεν το ξέρουμε, αν και πιστεύω πως θα είναι ανάλογο των τετραγωνικών, όμως το ποσόν του παραβόλου θα αφαιρείται απο το πρόστιμο που θα προκύπτει μετά τη νομιμοποίηση? (ελπίζω πως ναι!!!)

Link to comment
Share on other sites

το ύψος του παραβόλου ακόμη δεν το ξέρουμε, αν και πιστεύω πως θα είναι ανάλογο των τετραγωνικών, όμως το ποσόν του παραβόλου θα αφαιρείται απο το πρόστιμο που θα προκύπτει μετά τη νομιμοποίηση? (ελπίζω πως ναι!!!)

 

Δεν θα υπάρχει πρόστιμο αν ακολουθήσεις την διαδικασία του άρθρ. 26, παρ. 2, του Ν-4014. Για ποιό πρόστιμο μιλάς?

Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον πρόστιμο ανέγερσης δεν υπάρχει βάση του νόμου, όπως επίσης δεν υπάρχει και ΙΚΑ για την άδεια νομιμοποίησης, αν και για το τελευταίο το ΙΚΑ νομοθέτησε από μόνο του με εσωτερική εγκύκλιο που από όσο φαίνεται και λένε θα την πάρει πίσω.

 

Η παραπάνω λύση, δηλαδή να βάλεις μια παράβαση τύπου 13 είναι λάθος.

 

Το παράβολο ορίζεται μονοσήμαντα, δηλαδή απ' τα τετραγωνικά και απ' το αν είναι κύρια και μοναδική κατοικία, αυτό δεν αλλάζει και είναι και δίκαιο.

Για να κάνεις λοιπόν μια τέτοια δήλωση το δηλώνεις σε φύλλο ή φύλλα καταγραφής και ύστερα πληρώνεις ότι παράβολο σου βγάλει, ως εδώ όλα καλά.

 

Το πρόβλημα ξεκινάει στο αμέσως επόμενο βήμα που για να πας -όπως πρέπει- από την κατάσταση αρχικής υποβολής σε κατάσταση προσωρινής υπαγωγής θα πρέπει να επιλέξεις κάποιο σχήμα πληρωμής που δεν θα πληρώσεις!.....

 

Ακριβώς πάνω σε αυτό και χειρότερα για περιπτώσεις που στο ίδιο ακίνητο άλλες παραβάσεις θα τακτοποιηθούν και άλλες θα νομιμοποιηθούν με άδεια, έχω στείλει 3 φορές επισήμανση στο τεε -πριν ακόμα βγει και το σχετικό faq- για το ότι θα πρέπει ανά φύλλο καταγραφής να βάλουν ένα check box για το αν πρόκειται να βγει άδεια ώστε το παράβολο να βγαίνει από το σύνολο των τετραγωνικών και το πρόστιμο απ' τα τετραγωνικά που θα τακτοποιηθούν.

 

Δυστυχώς ούτε απάντηση έχω λάβει, ούτε πράξη έχει γίνει και γενικότερα έχει εξαντληθεί η υπομονή μου εδώ και καιρό σε σχέση με το τεε....

Edited by arxrts
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Aφού τα διαβιβάσανε στα κεντρικά του ΤΕΕ τότε μπορούμε να κοιμόμαστε ήσυχοι, το θέμα θεωρείται ότι έληξε!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.