Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτη Μέρα στο Εργοτάξιο!


nikisoul

Recommended Posts

Γεια σας! Αύριο θα με στείλουν μάλλον για πρώτη φορά στο εργοτάξιο (όχι μόνη μου εννοείται) και έχω αγχωθεί πάρα πολύ! Αραγε τι θα με βάλουν να κάνω? Αν θέλει κάποιος ας μοιραστεί την εμπειρία του! :smile: Μπορώ να κάνω κάποια προετοιμασία?? :roll:

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι, το εργοτάξιο είναι ένα μεγάλο σχολείο!

 

Σε τι εργοτάξιο (κτηριακό, οδοποιίας, υδραυλικό κλπ)

Σε ποια κατασκευαστική φάση;

Με τι ρόλο; (βοηθός εργοταξιάρχη, επιμετρητής, καφετζής*...);

 

Ενημέρωσε για να ακούσεις (διαβάσεις) εμπειρίες!

 

Όπως και νά 'χει, καλή αρχή!

 

 

*χωρίς παρεξήγηση, είναι κι αυτός -καλώς ή κακώς- ένας ρόλος του νέου μηχανικού...

Link to comment
Share on other sites

αντε καλη αρχη...

 

προετοιμασια ε??? ψυχολογικη???

 

βασικα οτι και να κανεις..... μην αγχωνεσαι θα φαινεται οτι εισαι "ψαρι".....οποτε ..?

 

πρακτικη??χμμμμ υποθετω οτι αυτο θα στο πουν το τι θελουν απο σενα...

 

βλεπε και ρωτα, οτι κ να ναι ρωτα. αμα δεν ρωτας δεν μαθαινεις.

 

τι μου θυμισες παντως.......

 

πρωτη φορα δικη μου newbie κ ψαρακας...

οταν ειχα ζητησει απο 2-3 συνεργια να συντονιστουν σε κατι απλοικο (δεν εχει σημασια) μου φερνανε απειρες δικαιολογιες για να μην το κανουν

 

μεχρι που στο τελος ο ενας μου ειπε το απιθανο δεν εχω το ταδε εργαλειο! "παρε 5χιλ (δρχ) και τραβα παρε μ@@@κα του ειπα και @@@@@ κατι ΧΟΝΤΡΑμπινελικια" με ειχα σκασει ο τυπος!!

σε 5' ολα ρολοι..!! ολοι να μου μιλανε στον πληθυντικο!! χαχαχα και το αποκορυφωμα οι εργατες να θελουν να με κερασουν!! χαχαχαχχαχαχαχχα αξεχαστο!!

 

 

και παλι καλη αρχη και οχι πολυ αγχος!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!! Είναι κτιριακό! Με βάλανε να βοηθήσω στις επιμετρήσεις και σιγά σιγά μου εξηγούν τα διαδικαστικά των δημοσίων έργων. Α! Και να κρατάω τις παρουσίες! Αν σας πω ότι αυτό είναι που με αγχώνει περισσότερο θα γελάσετε! :smile: Ελπίζω να μην μου ξεφύγει κανένας και τον κυνηγάω!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή αρχή. Προπαντός οι επιμετρήσεις που θα ασχοληθείς. Για το προσωπικό μην ανησυχείς, πιστεύω οτι θα σου φερθούν καλά είτε υπεργολάβοι, είτε της εταιρείας. Θα τσακωθούν με τον εργοταξιάρχη, τον γενικό εργοδηγό και τον λογιστή (εκτός αν τους κόψεις εσύ τις υπερωρίες ή τις ποσότητες, πρόσεχε τότε)

Link to comment
Share on other sites

agra: να έχεις ύφος θυμωμένου... αχχααχαχ πολύ καλό. όντως ισχύει, πιάνει. το καλοκαίρι που δούλευα σε μια οικοδομή είχαμε ένα επιβλέποντα που ήταν όλη την ώρα σαν να του βρίσανε τίποτα.. τον ''φοβόμασταν'' όλοι μέχρι που του πιάσαμε λίγο λίγο τη κουβέντα και τον χαβαλέ και τον σπάσαμε..

Τέλος πάντων καλή αρχή στη Νίκη και να χεις τα Μάτια και τα Αυτιά ανοιχτά.

( να σαι διακριτική με τις παρουσίες )

Της εταιρείας είσαι;

Edited by Δημοσθένης.
Link to comment
Share on other sites

''Ύφος θυμωμένου?'' Ταιριάζει γάντι στο επιβλέποντα συνάδελφό μου! Ούτε λέξη δεν του παίρνεις! Άντε μία και αυτή με το ζόρι! Και αγέλαστος αυτός ο άνθρωπος! Μήπως είναι από αυτούς που δεν μπορούν να γελάσουν?( Γιατί μπορεί κάποιος εκ γενετής να μην έχει αίσθηση του χιουμορ.) Οκ,δεν πήγα για να κάνω κοινωνικές σχέσεις αλλά όχι και να καθόμαστε στην μούγκα βρε αδερφέ! χαχα! Μιλάμε μόνο όταν τον ρωτάω διάφορα για το έργο.. Τεσπα.. :|

''Διακριτική με τις παρουσίες?'' Εγώ τους λέω ευγενικά να μην ξεχνάνε να έρχονται για να μην γίνει κανένα λάθος..φφφφφφφφφφφφφφφφφ

 

Α! Εννοείται όχι makeup! Καλά και να ΄θελα 6 το πρωί ποιος κάθεται να σοβατιστεί! χαχα

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλή αρχή και να αγχώνεσαι τόσο, όσο χρειάζεται! Αυτός που σε έστειλε ή είναι εκεί μαζί σου ξέρει ότι δεν έχεις εμπειρία στο εργοτάξιο οπότε έχει το νου του και για 'σένα, μη φοβάσαι. Και ό,τι δεν ξέρεις να ρωτάς, να μη ντρέπεσαι. Κι εγώ σε λίγο καιρό θα πάρω το βάπτισμα του πυρός σε μια κατασκευή που αναλάβαμε. Τώρα όποτε πάω απλά βλέπω δεν κάνω τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.