Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτη Μέρα στο Εργοτάξιο!


nikisoul

Recommended Posts

  • 10 months later...

Καλησπέρα. Να κάνω κι εγώ με τη σειρά μου μια ερώτηση. Όταν μιλάμε για εργοτάξιο εννοούμε επίβλεψη των εργασιών κάτω από βαρύ ήλιο ή δυνατές βροχές; Ο μηχανικός είναι αναγκασμένος να υποστεί αυτές τις αντιξοότητες;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Να κάνω κι εγώ με τη σειρά μου μια ερώτηση. Όταν μιλάμε για εργοτάξιο εννοούμε επίβλεψη των εργασιών κάτω από βαρύ ήλιο ή δυνατές βροχές; Ο μηχανικός είναι αναγκασμένος να υποστεί αυτές τις αντιξοότητες;

Όχι! Και δεν είναι αυτή η δουλειά του.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Να κάνω κι εγώ με τη σειρά μου μια ερώτηση. Όταν μιλάμε για εργοτάξιο εννοούμε επίβλεψη των εργασιών κάτω από βαρύ ήλιο ή δυνατές βροχές; Ο μηχανικός είναι αναγκασμένος να υποστεί αυτές τις αντιξοότητες;

 

 

ειναι δουλεια σου απλα θα εχεις εναν εργατη να σου κρατα την ομπρελα και οταν εχει ηλιο παλι και να σου φερνει νερο μην παθεις αφυδατωση...

 

 

τωρα ως προς την πρακτικη ΤΗς NIKISOUL μην φορεσεις φουστα η φορεμα......παντελονι......αλλιως βλεπω τον εργοταξιαρχη να σε ανεβαζει συνεχεια απο την ξυλινη σκαλλα των μπετατζηδων και να σου την κρατα για να μην φυγει απο ευγενεια να ανεβεις πρωτη!!! ΤΣΟΛΙΑΔΕΣ ΟΙ ΕΡΓΑΤΕΣ :mrgreen:

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Όχι! Και δεν είναι αυτή η δουλειά του.

 

Δλδ ο επιβλεπων μηχανικος τι ωρα παει για επιβλεψη και ποια εποχη του ετους?

Link to comment
Share on other sites

ο μηχανικος ειναι και πρεπει ναναι ο ΚΑΠΕΤΑΝΙΟΣ του καραβιου.......χωρις τον καπετανιο το καραβι κυκλους θα κανει, ετσι και ΟΤΑΝ δουλευει το εργοταξιο ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΩΝ !!!

προχειρο παντελονι και οτι πεφτει απο σκυροδετησεις αφηνουμε το τσιμεντο να πηξει και μετα τιναζουμε!!

αδιαβροζο παντα στο αμαξι ακομα και οταν ειναι καλοκαιρι!!!

μποτακια ορειβασιας η ασφαλειας αναλογα το εργοταξιο!!!

κρανος παντα μαζι !!!

οταν σου λενε οτι κατι δεν γινεται θα λες γινεται αλλα να ξερεις πως.....εχω σιδερωσει που λεγανε δεν περνανε τα σιδερα!!! μια χαρα περασανε και δεν ηταν και κολλητα!!

1-2 αλλαξιες και κολωνια σταμαξι

το μπουφαν του στρατου ειναι πολυ χρησιμο

σπρευ-μετροταινια και μολυβι παντα μαζι σου και χαρτι

φορτιστη αμαξιου και μπαταρια εφεδρικη....

 

μουχει λειψει πως μυριζει το μπετο ρε γμτ 8-)

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Δλδ ο επιβλεπων μηχανικος τι ωρα παει για επιβλεψη και ποια εποχη του ετους?

Άλλο ο Επιβλέπων και άλλο ο Εργοταξιακός

Οταν μιλάμε για Εργοτάξιο, εγώ τουλάχιστον δεν μιλώ για τα μικρομέγαλα ιδιωτικά οικοδομικά.

Λοιπόν ο εργοταξιακός μηχανικός θα κάνε μερικά σχέδια κατασκευής και λεπτομερειών, που θα διαβιβάσει στον γενικό εργοδηγό. Συνήθως αυτός τρώει την βροχή, λιοπύρι, κλπ μαζί με τους άλλους εργοδηγούς τμημάτων.

Παράλληλα ο εργ. μηχ. θα κάνει μία πρώτη επανακοστολόγηση της εργασίας και θα κοιτάξει μήπως βγαίνει Ν.Τ.

Στην παραλαβή εργασιών ή ποιοτικό έλεγχο ή εργαστηριακούς ή επί τόπου προσδιορισμούς, συντάσσει από κοινού με τον βοηθό επιβλέποντος τα απαραίτητα πρωτόκολλα και δελτία παραλαβής. Τυχόν εντολές της επίβλεψης τις μεταβιβάζει στον εργοδηγό, με την έγκριση του εργοταξιάρχη.

Κάθε μέρα ενημερώνει για την (ποσοτική κυρίως) πρόοδο εργασιών, με ειδικό δελτίο προόδου.

Στο τέλος του μήνα παραδίδει τις εκτελεσμένες ποσότητες εργασιών στον επιμετρητή.

Έχει το νού του αν υπάρχουν ακόμα διαθέσιμες ποσότητες εργασιών που διαχειρίζεται προς πληρωμή, για να ζητήσει έγκαιρα τακτοποιητικό ΑΠΕ ο εργοταξιάρχης

Τέλος, αν τυχόν δεν υπάρχει ένα συνεργείο της εταιρείας, για κάποια εξειδικευμένη δουλειά (π.χ. εξειδικευμένη ψύξη ή θέρμανση σκυροδέματος) την οποία γνωρίζει ο μηχανικός πως εκτελείται, διαδικασίες υλικά, κλπ ναι τότε τρώει την βροχή λιοπύρι.

Τέλος το να στέκεσαι πάνω από τα συνεργεία, θα προκαλέσεις την έχτρα εργοδηγού-επιστάτη και την άγρια κόντρα του προς εσένα. Και θα έχει απόλυτο δίκιο.

Link to comment
Share on other sites

Ειρωνικά το λέτε; Ποια είναι η δουλειά του αν δε είναι αυτή;

 

Φίλος, φυσικά και είναι μέρος της δουλειάς του....εργοτάξιο πας. Τι περιμένεις δηλαδή να είσαι με τα πουκαμισάκια και τα σκαρπίνια στο κοντεινερ, μιλώντας από το γουόγκι-τόγκι? Κάποια πράγματα εννοούνται......

 

 

 

CTRL + Q to Enable/Disable GoPhoto.it

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.