Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή για συγγενή πρώτου βαθμού


Recommended Posts

Εγώ πάντως 50 ευρώ έβαλα και προχώρησα.

Σιγά μην κάνω αππαλαγή και τετοια. Εφόσον ούτε κατάθεση απαιτείται για την αμοιβή γιατί να μπλέξεις;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 81
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και πολλά έβαλες, εννοείται ότι έχουμε ελευθερία να εισπράξουμε ή μη αυτό που θέλουμε. 'Οταν πρόκειται για τον ίδιο τον μηχανικό ή α' βαθμό συγγένειας, είναι πιο έντιμο να βάζεις 0 (μηδέν) νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως 50 ευρώ έβαλα και προχώρησα.

Σιγά μην κάνω αππαλαγή και τετοια. Εφόσον ούτε κατάθεση απαιτείται για την αμοιβή γιατί να μπλέξεις;

 

ευχαριστω :)

εκανες και συμφωνητικο?

Link to comment
Share on other sites

Με τις ΑΠΥ τι γίνεται? Μπορούμε να κόψουμε ΑΠΥ στον εαυτό μας? Κάπου κάπως κάποτε εδώ μέσα είχε ειπωθεί ότι δεν είναι νόμιμο (με φορολογικά είχε σχέση, δεν ξέρω τι και πως).

Link to comment
Share on other sites

H AΠΥ ονομαζεται απο το λογιστή σου ως Δελτίο Αυτοπαράδοσης. Άλλος μηχανικός έκοψε ΑΠΥ στον εαυτό του και απλά πλήρωσε ΦΕΜ, ΦΠΑ κανονικά.

 

ευχαριστω :)

εκανες και συμφωνητικο?

 

Συμφωνητικό κάνεις για τον εαυτό σου και αν σου ζητηθεί από κανέναν. Εσύ κάνε και αστο να υπάρχει

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

H AΠΥ ονομαζεται απο το λογιστή σου ως Δελτίο Αυτοπαράδοσης. Άλλος μηχανικός έκοψε ΑΠΥ στον εαυτό του και απλά πλήρωσε ΦΕΜ, ΦΠΑ κανονικά.

Επειδή δεν έχω λογιστή, μπορώ και μόνος μου να το κάνω αυτό με την ονομασία της ΑΠΥ ως δελτίο αυτοπαράδοσης? Ποια είναι η διαδικασία?
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχω λογιστή, μπορώ και μόνος μου να το κάνω αυτό με την ονομασία της ΑΠΥ ως δελτίο αυτοπαράδοσης? Ποια είναι η διαδικασία?

Πηγα και ρωτησα στην ΔΟΥ μου επι του θεματος.

Το θεμα αυτοπαραδωσης δεν σε βολευει διοτι εκει πρεπει να βαλεις το κοστος της δουλειας σου. Κι απο την στιγμη που μιλαμε για συγγενη, γιατι να μην κοψεις ενα ΑΠΥ με οσα γουσταρεις εσυ και ενα συμφωνητικο;

Link to comment
Share on other sites

Για συγγενή εννοείται θα κόψω μια μικρή ΑΠΥ και τέλος. Η ερώτησή μου αφορούσε στην περίπτωση που θέλω να τακτοποιήσω δικό μου ακίνητο!

Link to comment
Share on other sites

Βρες έναν φίλο και συνάδελφο να σε κόψει μια τυπική ΑΠΥ, 10,20 ή 50 € με συμφωνητικό και τελείωσε η δουλειά. Μην κάνουμε τις ζωές μας δύσκολες και μην μπαίνουμε σε γραφειοκρατικά μονοπάτια για να έχουν κάποια ανδρίκελα και καλά ''δουλειά''

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι και συνάδελφοι υπάρχουν αλλά φοβάμαι μήπως έχει πρόβλημα μετά ο άλλος που θα κόψει τόσο μικρή απόδειξη. Για συγγενείς κλπ το δικαιολογείς αλλά για φίλο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.