Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή για συγγενή πρώτου βαθμού


Recommended Posts

Ρωτάω επειδή δεν γνωρίζω.... Να το δικαιολογήσω ΣΕ ΠΟΙΟΝ? Στο ΤΕΕ (όχι!) ή στην εφορία (γιατί θέλει δικαιολογία?) ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 81
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πηγα και ρωτησα στην ΔΟΥ μου επι του θεματος.

Το θεμα αυτοπαραδωσης δεν σε βολευει διοτι εκει πρεπει να βαλεις το κοστος της δουλειας σου. Κι απο την στιγμη που μιλαμε για συγγενη, γιατι να μην κοψεις ενα ΑΠΥ με οσα γουσταρεις εσυ και ενα συμφωνητικο;

 

Τι σου είπανε για το θέμα της αυτοπαράδοσής; Τι εννοείς κόστος της δουλειάς σου;

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω επειδή δεν γνωρίζω.... Να το δικαιολογήσω ΣΕ ΠΟΙΟΝ? Στο ΤΕΕ (όχι!) ή στην εφορία (γιατί θέλει δικαιολογία?) ?

Για το ΤΕΕ δεν τίθεται θέμα, η εφορία όμως μπορεί να σε βάλει στο μάτι αν πχ σε ενδεχόμενο έλεγχο δει τόσο μικρή απόδειξη.
Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβαίνω αυτό με την εφορία, αλλά δεν πιστεύω να δημιουργηθεί πρόβλημα εάν δουν 1-2 άντε 3 αποδείξεις με μικρό αντίτιμο, ενώ όλες οι άλλες είναι "κανονικές".

Link to comment
Share on other sites

Τι σου είπανε για το θέμα της αυτοπαράδοσής; Τι εννοείς κόστος της δουλειάς σου;

Μου ειπανε πως δεν με συμφερει να το κανω, πως δεν υπάρχει λόγος.

Το κόστος της δουλειας, ειναι πέρα από το κόστος της μελετης (το οποιο δωριζεις) χαρτικα, φωτοτυπίες κτλ κτλ.

Ξοδεψες για μια αδεια για την μητερα σου 100Ε σε φωτοτυπίες, φακελους και δεν ξερω κι εγω τι άλλο; Αυτα βαζεις στην αυτοπαραδοση.

 

Αλλα στο ξαναλεω: δεν υπάρχει απολυτως κανενας λογος για να μπεις σε τετοιες διαδικασιες, διότι:

α) πλεον μπορεις να βαλεις οτι αμοιβη θες και να πληρωσεις μικρο ΦΕΜ-ΦΠΑ που ουτως η άλλως δεν γλυτωνες

β) δειχνεις και καποια εσοδα (εκτος κι αν εισαι Ωνασης και τα 100Ε εσοδα σου δημιουργουν προβλημα).

 

Άλλος μηχανικός έκοψε ΑΠΥ στον εαυτό του και απλά πλήρωσε ΦΕΜ, ΦΠΑ κανονικά.

Ακριβως ετσι!!!

Το ΦΕΜ δεν το γλυτωνουμε εκτός από μία φορά στην ζωη μας. Εχουμε δικαιωμα να ζητησουμε για δικη μας ιδιοκτησια να μην το πληρωσουμε αλλα καλο ειναι να διαλεξουμε το ποτε. Μην παρουμε απαλλαγη για τον 4014 και πληρωνουμε στο μελλον για το σπιτι που ισως φτιαξουμε!

Το ΦΠΑ δεν ξερω κατα πόσο υπάρχει περίπτωση να μην το καταβάλεις.

Τελος, η απαλλαγή κατάθεσης αμοιβων, αφορουσε ακριβως αυτο που λεει: δεν χρειαζοτανε να πας το γραμματιο της ΕτΕ για να προχωρήσει η άδεια. Δεν σε απήλλασσε από την καταβολή των όποιων κρατήσεων.

Edited by saltapidas
Link to comment
Share on other sites

Αυτοπαράδοση στον εαυτό μου δεν συμφέρει, άρα απλά κόβω ΑΠΥ στον εαυτό μου;

Δεν αναφερόμουν σε συγγενή πρώτου βαθμού. Λάθος μου που δε το περιέγραψα σωστά.

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

saltapidas

Το ΦΕΜ δεν το γλυτωνουμε εκτός από μία φορά στην ζωη μας. Εχουμε δικαιωμα να ζητησουμε για δικη μας ιδιοκτησια να μην το πληρωσουμε αλλα καλο ειναι να διαλεξουμε το ποτε. Μην παρουμε απαλλαγη για τον 4014 και πληρωνουμε στο μελλον για το σπιτι που ισως φτιαξουμε!

 

Από την στιγμή που έχουμε την απελευθέρωση των αμοιβών, θα πληρώσεις αργότερα για το σπίτι που ίσως φτιάξουμε όπως λες, πάλι το ΦΕΜ και ΦΠΑ των 100 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που έχουμε την απελευθέρωση των αμοιβών, θα πληρώσεις αργότερα για το σπίτι που ίσως φτιάξουμε όπως λες, πάλι το ΦΕΜ και ΦΠΑ των 100 ευρώ.

Σωστό ΚΑΙ αυτο!

Αυτοπαράδοση στον εαυτό μου δεν συμφέρει, άρα απλά κόβω ΑΠΥ στον εαυτό μου;

Δεν αναφερόμουν σε συγγενή πρώτου βαθμού. Λάθος μου που δε το περιέγραψα σωστά.

Μην σκοτιζεσαι και πολυ με τις μ@λ@κιες τους...

Κοψε ενα ΑΠΥ στον εαυτο σου και τελος. Ουτως η άλλως και την αυτοπαραδοση αυτο θα κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Το ΦΕΜ δεν το γλυτωνουμε εκτός από μία φορά στην ζωη μας. Εχουμε δικαιωμα να ζητησουμε για δικη μας ιδιοκτησια να μην το πληρωσουμε αλλα καλο ειναι να διαλεξουμε το ποτε. Μην παρουμε απαλλαγη για τον 4014 και πληρωνουμε στο μελλον για το σπιτι που ισως φτιαξουμε!

 

Θα σε παρακαλούσα να παραθέσεις τη νομοθεσία που λέει κάτι τέτοιο. Ειλικρινά έχω κουραστεί να το διαβάζω αυτό συνεχώς... Αριθμό νόμου, είδος, αριθμό ΦΕΚ, οτιδήποτε. Ξαναλέω ότι το έχω κάνει. Και εφόσον το έχω κάνει και ξέρω τη διαδικασία, πραγματικά αδυνατώ να βρω σε τι από αυτά που έκανα "καταγράφηκε" η πράξη μου και θα με εμποδίσει κάποιος να το ξανακάνω.

 

 

Αυτοπαράδοση στον εαυτό μου δεν συμφέρει, άρα απλά κόβω ΑΠΥ στον εαυτό μου;

 

Η αυτοπαράδοση Θοδωρή, εξ'ορισμού στον εαυτό μας αναφέρεται πάντα. Το λέει και η ίδια η λέξη. Αλλιώς είναι δωρεά. ΑΠΥ παλιά μπορεί κάποιοι να έκοβαν στον εαυτό τους. Το έκαναν επειδή δε μπορούσε πρακτικά να το μάθε η εφορία (παρά μόνο σε περίπτωση ελέγχου). Σήμερα με την υποχρέωση υπογραφής συμφωνητικού, αν κάνεις συμφωνητικό με τον εαυτό σου μάλλον θα φωνάξουν ασθενοφόρο και θα σου βάλουν ...ζουρλομανδύα. Θεωρώ ότι η διαδικασία της αυτοπαράδοσης, ειδικά τώρα έχει γίνει πλέον μονόδρομος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.