Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπόγειο-Διάφορες περιπτώσεις


Recommended Posts

δεν είναι απαραίτητο να είναι καθολική

αρκεί όμως να διαχωρίζονται με τοίχο (οι χρήσεις εννοώ)

 

από ότι θυμάμαι χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος

wc σε υπόγεια καταστημάτων επιτρέπονται ως τα επί πλέον απαιτούμενα από τη χρήση

αυτό σημαίνει ότι πρέπει να έχεις ένα Wc και έναν προθ/μο στο ισόγειο και από κει και πέρα κάνε όσα θες (άλλα 1-2-3-4-5) στο υπόγειο

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 670
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ποσά Καταστ. Υγειον. Ενδιαφ. υπάρχουν με w.c. μόνο στο υπόγειο?? Απειρα. Οπότε, για μένα παραμένει η ερώτηση: τι συμβαίνει με τα w.c. στα υπόγεια??

Link to comment
Share on other sites

για δούλεψε το λίγο στο μυαλό σου αστέριε και είναι πανεύκολο να βρεις τι κάνουνε

(εκτός και αν τα παραπάνω της εγκυκλίου άλλαξαν με κάποια άλλη-δεν είμαι σίγουρος όπως είπα ή αν αυτό ισχύει για κατοικίες)

Link to comment
Share on other sites

για δούλεψε το λίγο στο μυαλό σου αστέριε και είναι πανεύκολο να βρεις τι κάνουνε

(εκτός και αν τα παραπάνω της εγκυκλίου άλλαξαν με κάποια άλλη-δεν είμαι σίγουρος όπως είπα ή αν αυτό ισχύει για κατοικίες)

Η ερώτηση αφορά τι ισχύει βάσει νόμων για τα υπόγεια, όπως ήταν η αρχική ερώτηση. Πρέπει να τα θεωρούμε καθ'' ολοκληρία Κυρ. Χώρους, παίρνουντας αντίστοιχη βεβαίωση από την Υ.ΔΟΜ ??? Μπορούν να βγούν w.c. σε υπόγεια, χαρακτηρισμένα όμως ως βοηθ. χώροι??

( Ποιό μυαλό?? Μας το πήραν με τους ''σαφέσταστους'' νόμους τους)

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε ίσως αυτό να σε βοηθήσει:

ΠΔ/3-8-87. (ΦΕΚ-749/Δ/10-8-87).ΑΡΘΡΟΝ-3

...........................

"Στις εκτός σχεδίου περιοχές και για την περίπτωση ανέγερσης κτιρίου κατοικίας σύμφωνα με το Αρθ-6 του ΠΔ/24-5-85 ( ΦΕΚ-270/Δ ), όπως ισχύει δεν εφαρμόζονται οι διατάξεις της παραγράφου αυτής. Για τις υπόλοιπες περιπτώσεις κτιρίων σε εκτός σχεδίου περιοχές ο δυνάμενος να επεκταθεί στο υποχρεωτικά ακάλυπτο τμήμα του γηπέδου χώρος του υπογείου δεν μπορεί να καταλαμβάνει επιφάνεια μεγαλύτερη του μεγίστου επιτρεπόμενου κατά χρήση ποσοστού καλύψεως, όπως προβλέπεται από το παραπάνω Προεδρικό Διάταγμα". (προσετέθηκαν σύμφωνα με το ΠΔ.21-8-95 ΦΕΚ 663/Δ/6-9-95)

.....................

 

 

Το θέμα μου είναι ότι δε μπορώ να βρω μια διάταξη που να συνδέει άμεσα το υπόγειο με την κάλυψη, ώστε να μπορέσω να δικαιολογήσω το λόγο που βάζω πρόστιμο για υπέρβαση κάλυψης (σε περίπτωση υπογείου εκτός περιγράμματος κτιρίου). Το μόνο που έχω συναντήσει είναι ότι παίρνουν υπέρβαση δόμησης, αλλά για κάλυψη κουβέντα!, η μόνη αναφορά είναι στο παραπάνω άρθρο που παραθέτει ο συνάδελφος Pavlos33, που και πάλι βέβαια δεν αναφέρει πως το υπόγειο παίρνει κάλυψη αλλά απαγορεύεται να είναι εκτός μέγιστης κάλυψης (που μεταξύ μας τώρα δε μας λέει και κάτι, γιατί... αυθαίρετα δε ρυθμίζουμε?) χώρια του ότι αναφέρεται στα εκτός σχεδίου!

Link to comment
Share on other sites

από ότι θυμάμαι χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος

wc σε υπόγεια καταστημάτων επιτρέπονται ως τα επί πλέον απαιτούμενα από τη χρήση

αυτό σημαίνει ότι πρέπει να έχεις ένα Wc και έναν προθ/μο στο ισόγειο και από κει και πέρα κάνε όσα θες (άλλα 1-2-3-4-5) στο υπόγειο

 

Εγκ 113/86

Παρ. 1Ββ:

Η επιφάνεια του υπογείου ορόφου με βοηθητικούς χώρους καταστήματος για να μη προσμετράται στο σδ, πρέπει να βρίσκεται κάτω από την επιφάνεια των καταστημάτων και να εξυπηρετεί μόνο αυτά. Αυτοτελής Ενοικίαση ή πώληση του χώρου αυτού αποτελεί καταστρατήγηση του νόμου και επισύρει την εφαρμογή των διατάξεων για τα αυθαίρετα.

Στα σχέδια της οικοδομικής άδειας πρέπει να αναγράφεται "αποκλειστικά βοηθητική χρήση Καταστήματος σε εφαρμογή της παρ. 1 Ββ του άρθρου 7".

Στο χώρο αυτό μπορούν να κατασκευαστούν τα WC των καταστημάτων, με την τήρηση πάντα των σχετικών διατάξεων.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ακριβώς..

άρα αυτό που έγραψα ισχύει για την κατοικία

κάπου υπάρχει μια εγκύκλιος..

που λέει περίπου μεταφορικά τα εξής

μπορώ να κάνω κουζίνα στο υπόγειο αν έχω όμως και κουζίνα στο ισόγειο

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

ο ΓΟΚ 73 το επέτρεπαι

(με προϋποθέσεις -από ότι θυμάμαι- 1,0μ ή 60 εκ μέσα στην γή κατά μέγιστο)

 

στα προηγ μηνύματα αναφέρομαι στο ΓΟΚ 85

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το καθολικό της αλλαγής χρήσης είχα κόκκινο φως πάλι από Υ.ΔΟΜ.. Δεν μπορεί να είναι το μισό υπόγειο βοηθητική χρήση και άλλο μισό κύρια φυσικά χωρίς να προκύπτει από κάπου. Η αποθήκη ενός καταστήματος έχει βοηθητική χρήση, η βεβαίωση όμως δίνεται για το σύνολο της ιδιοκτησίας ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.