Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπέρβαση δόμησης σε εκτός σχεδίου λύομενο?


Recommended Posts

Καλησπέρα συναδελφοι . έχω την εξής περίπτωση

Κατοικία με άδεια του 73 για λυόμενο 48τμ σε εκτός σχεδίου περιοχή ο ιδιοκτήτης το έχτισε όλο με συμβατικό τρόπο και το εκανε και μεγαλυτερο 80 τμ συνολο. Επισης εφτιαξε στην ταρατσα ξυλινη στεγη την οποια μετετρεψε σε σοφιτα (εφτιαξε εξωτερική σιδερενια σκαλα να ανεβαινει πανω )

Δυο ερωτησουλες

Για τον υπολογισμό προστιμου λαμβανω ως επιτρεπόμενα τετραγωνικα τα 48 για να βρω το ποσοστο υπέρβασης δόμησης? οποτε η σοφιτα που ειναι 80 τμ (αν θεωρησουμε οτι παιρνουμε ολο το εμβαδον της ταρατσας ) εχει υπερβαση δομησης απο 100-200%?

Και επισης για την σοφιτα λαμβάνω όλα τα τετραγωνικά της ταρατσας ? διοτι το υψος είναι στην μεση της στεγης 2.00μ και καταληγει στο 0. Μπορώ να θεωρήσω ως χωρο σοφίτας μέχρι ενα υψος και το υπολοιπο να το περάσω ως στέγη?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Θεωρειται ολο αυθαιρετο αυτο το γνωριζω . Το θεμα ειναι τα 48 τετραγωνικα αδειας λυομενου τα εχω ως βαση για να βγαλω το ποσοστο υπερβασης δομησης ? οποτε αυτο που έχτισε 80 ουσιαστικα εχει υπερβαση δομησης απο 50-100% (80-48 = 32 -> λιγοτερα απο 48)???

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως αυτές τις άδειες τις έδιναν με το φεκ 101Δ 14.08.67, που έμμεσα επέτρεπε 50τμ δόμηση και 20 τμ καλυμένες βεράντες, κάτι σαν ημιυπαίθριο ας πούμε.

Κάλιστα μπορείς να πεις ότι η επιτρεπόμενη δόμηση είναι 50 και η επιτρεπόμενη κάλυψη 70 και Δ=2,5μ.

 

Αυτό που λέει ο φίλος πιο πάνω για τον τρόπο κατασκευής όντως ισχύει και το έχουν απαντήσει, αλλά επί του πρακτικού είναι αμαρτία να το πληρώσει ολόκληρο εξαιτίας του τρόπου κατασκευής που είναι λιγάκι λεπτομέρεια και δεν αφορά το μέγεθος.

 

Δεν ξέρω σκέψου το και έτσι και αλλιώς κάντε κοντρολ τα πρόστιμα και αποφασίζεται.

 

Το ίδιο έχω και εγώ στην Αγία Μαρίνα νέας Μάκρης, απ' την μια έχει άδεια και απ' την άλλη είναι όλη η περιοχή χαρακτηρισμένη δασική και επειδή δεν μπορώ να βγάλω άκρη δεν το προχωράω.

Link to comment
Share on other sites

Στην Αγια Μαρινα δεν εχουν βγει χαρτες ακομα βρισκονται στα δικαστηρια. Εχεις δικαιωμα να καταθεσεις αιτηση απλα με το ρισκο αν το δικαστηριο την βγαλη Δασικη ο ιδιοκτητης χανει τα οσα λεφτα εχει πληρωσει και επισης ειναι καταχωρημενος στο συστημα οτι εχει παρανομο σε δασικη εκταση. Εγω τις δικες μου περιπτωσεις τις προχωραω με ευθυνη των ιδιοκτητων. Βαλτους να υπογραψουν και ενα χαρτι οτι εχουν ενημερωθει πληρως για το τι μπορει να γινει και εισαι ενταξει...

Link to comment
Share on other sites

Προς Excadrix,

 

1. Όλα τα τ.μ. του ισογείου είναι Υ.Δ.Κ.Χ. (δηλαδή 80 τ.μ.).

2. Τα τ.μ. ολόκληρης της σοφίτας είναι Υ.Δ.Β.Χ. (δηλαδή 80 τ.μ.).

3. Η εξωτερική σκάλα προς "α' όροφο" - σοφίτα είναι Υ.Δ.Κ.Χ.

4. Το παράβολο θα σου βγει από τα τ.μ. όλων των χώρων, δηλαδή, 160+σκάλα=(π.χ.) 170 τ.μ. Άρα παράβολο αν είναι άλλη κατοικία 2.000 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Στην Αγια Μαρινα δεν εχουν βγει χαρτες ακομα βρισκονται στα δικαστηρια. Εχεις δικαιωμα να καταθεσεις αιτηση απλα με το ρισκο αν το δικαστηριο την βγαλη Δασικη ο ιδιοκτητης χανει τα οσα λεφτα εχει πληρωσει και επισης ειναι καταχωρημενος στο συστημα οτι εχει παρανομο σε δασικη εκταση. Εγω τις δικες μου περιπτωσεις τις προχωραω με ευθυνη των ιδιοκτητων. Βαλτους να υπογραψουν και ενα χαρτι οτι εχουν ενημερωθει πληρως για το τι μπορει να γινει και εισαι ενταξει...

 

Εντάξει οι άνθρωποι εκτός από πελάτες είναι και φίλοι.

Δεν είναι θέμα να μην έχω ευθύνη εγώ, είναι θέμα να μην τους κάψω διπλά πληρώνοντας και λεφτά και δηλώνοντας ότι έχουν και αυθαίρετο που στην ουσία και έχουν και δεν έχουν, γιατί μια άδεια υπάρχει.

Θα μπω και στο σύστημα να σβήσω τα στοιχεία της δήλωσης που είναι σε επεξεργασία, μπορεί να μην λαμβάνεται υπόψη αλλά αν χρειαστεί τα ξανα-περνάω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

η εξωτερικη σκαλα παει λοιπεσ παραβασεις ή δομηση?πιστευω δομηση ,απο την αλλη ο νομος λεει οτι δεν ειναι κλειστοσ χωροσ παει λ.π. και η σκαλα δεν ειναι κλειστος χωρος.....αντε βρεσ το

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Kαλησπέρα, ήθελα τη βοήθειά σας. Έχω ένα ακίνητο στην Ανάβυσσο εκτός σχεδίου με άδεια λυομένου που έχει χτιστεί τελικά κανονικά και έξτρα 40τμ. Υπολογίζω όλα τα τμ ως υπέρβαση δόμησης (αυτό το γνωρίζω), βάζω όμως και υπέρβαση κάλυψης ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.