Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός κατανάλωσης πετρελαίου με ωρομετρητές


sebastian leto

Recommended Posts

Δεν έχει και πολύ συμασία πόσα βαρ είδες το μανόμετρο όταν η εγκατάσταση είναι ζεστή.....

Πόσο είναι κρύο πρέπει να δεις αφού και εφόσον θεωρήσουμε ότι το μανόμετρο δείχνει σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Κρύα ήταν όταν πήρα ένδειξη. Δεν είχε δουλέψει για ώρα τέλος πάντων ο καυστήρας. Ξέχασα να πω ότι υπάρχει γνωστό πρόβλημα με τον κυκλοφορητή. Εδώ και 2-3 χρόνια κόλλαγε εντελώς κάποιες φορές, οπότε κάτι έκανε ένας καυστηρατζής και τον "πούσαρε" (μια βίδα δεν έχει πάνω; ) σαν "μπάλωμα" για να μην κολλάει. Κανονικά θέλει αλλαγή από όσο μου είπαν. Επίσης από τα υπόλοιπα (δοχείο διαστολής, αυτόματο) δε νομίζω ότι έχει αλλαχτεί τίποτα στα 15 χρόνια που είναι η εγκατάσταση...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφε απευθύνσου σε έναν Ηλεκτρολόγο Μηχανολόγο που να ασχολείται με αυτά να έρθει να κάνει μια αυτοψία και να σας επιλύσει όλα τα προβλήματα. Αυτός θα σας πει αν και τι χρειάζεται αλλαγή και τι ρυθμίσεις χρειάζονται. Τα γενικά τα έχουν ήδη πολύ σωστά αναφέρει οι προηγούμενοι συνάδελφοι. Χρειάζεται αυτοψία, προσοχή όχι απο υδραυλικό αλλά από μηχανικό που να γνωρίζει (όχι πωλητή). Τις όποιες επεμβάσεις θα τις κάνει ο υδραυλικός.

Link to comment
Share on other sites

Σε ηλεκτρολόγο μηχανολόγο που ασχολείται με αυτά για να επιλύσει όλα τα προβλήματα...

 

Ποια προβλήτα θα επιλύσει ο ηλεκτρολόγος στην περίπτωση του tpanag;

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Ποια προβλήτα θα επιλύσει ο ηλεκτρολόγος στην περίπτωση του tpanag;

Ο Ηλεκτρολόγος Μηχανολόγος Μηχανικός, έχει το θεωρητικό υπόβαθρο και το δικαίωμα εκ του νόμου για τα παραπάνω θέματα, μάλιστα αν έχει ασχοληθεί και γνωρίζει μπορεί να δώσει τις κατάλληλες απαντήσεις στα προβλήματα κεντρικής θέρμανσης. Η λειτουργία μιας κεντρικής θέρμανσης έχει υδραυλικό αλλά και ηλεκτρικό κομάτι (αυτοματισμοί, κυκλοφορητής, κ.λ.π.). Όλοι χρειάζονται για μια σωστή εγκ/ση και προπάντων η μελέτη και ο σχεδιασμός.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Eφτιαξα εναν excel για να χρησιμοποιω τον τυπο Π (%) = [fi x εi + (1 - Σ(fi x εi) x (εi x ωi)/(Σ (εi x ωi))] x 100. σε διαμερισματα με ακριβως τα ιδια χαρακτηριστικα, το διαμερισμα με λιγοτερες ωρες του αναλογουσε πιο ακριβα η μια ωρα θερμανσης απο οτι το διαμερισμα με περισσοτερες ωρες που οφειλετι αυτο? Μήπως εχω κανει εγω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν θυμάμαι πολύ καλά γιατί έχουν περάσει χρόνια. Μου φαίνεται ότι σε κάποιον τύπο ήθελε 1000 αντί για 100 για να βγουν τα χιλιοστά επιβάρυνσης.

Link to comment
Share on other sites

Eφτιαξα εναν excel για να χρησιμοποιω τον τυπο Π (%) = [fi x εi + (1 - Σ(fi x εi) x (εi x ωi)/(Σ (εi x ωi))] x 100. σε διαμερισματα με ακριβως τα ιδια χαρακτηριστικα, το διαμερισμα με λιγοτερες ωρες του αναλογουσε πιο ακριβα η μια ωρα θερμανσης απο οτι το διαμερισμα με περισσοτερες ωρες που οφειλετι αυτο? Μήπως εχω κανει εγω λάθος?

 

Λογικό είναι, το σταθερό τμήμα της εξίσωσης, το "πάγιο" δηλ. που δεν εξαρτάται από τις ώρες, αφού είναι ίδιο όσες ώρες και να γράψεις, αναλογικά επιβαρύνει περισσότερο τις λίγες ώρες παρά τις πολλές.

 

Να διορθώσω ένα λάθος που αναφέρθηκε πιο πάνω, Qi είναι όχι οι πραγματικές απώλειες του κάθε διαμερίσματος,αλλά οι θεωρητικά υπολογιζόμενες ότι το επιβαρύνουν, δηλ. αυτές που προκύπτουν αν τις απώλειες του κτιρίου από τα αδιαφανή δομικά στοιχεία τις αναδιανείμουμε στα διαμερίσματα ανάλογα με τον όγκο τους (αυτή την έννοια έχουν οι ειδικές βασικές απώλειες του κτιρίου qβ).

Link to comment
Share on other sites

Θέλω βοήθεια γιατί ο μηχανικός δε έχει συντάξει πίνακα κατανομής δαπανών θέρμανσης να υπολογίσω το z, τι εννοείτε με τον όρο παράπλευρη επιφάνεια και εξωτερική παράπλευρη επιφάνεια. Μεζονέτα ανεξάρτητη με 2 επίπεδα και διαστάσιες (6.5x7.5x6.5x7.5) x 3 το κάθε επίπεδο τι z έχει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.