Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παγκοσμια πρωτοτυπια!!!


Recommended Posts

Καταπληκτικες οι νεες απαντησεις του ΥΠΕΚΑ. Ξεκαθαριζουν τις αποριες ολων μας και επιτελους βαζουν τα πραγματα σε μια σωστη βαση.

Επίσης σκεπτομενοι με την απλή λογική, οι γελοιοι του ΥΠΕΚΑ, θεωρούν ότι καποιος ο οποίος εντελώς αυθαίρετα κατασκευασε ενα κτίριο, χωρις αδεια, χωρις κρατήσεις, χωρίς μεροκάματα, πρεπει να αντιμετωπιστει ευνοικότερα , από κάποιον αλλο, ο οπόίος εξεδωσε μεν αδεια σε μη αρτιο οικόπεδο, αλλά όπως και να έχει πλήρωσε κρατήσεις εισφορες ικα κτλ.

 

Η γελοιοτητα αρχισει να ξεπερναει καθε οριο. οι συναδελφοι, της αθηνας, πρέπει καθε πρωι πριν ξεκινησουν τη δουλειά τους να περνανε απο το ΥΠΕΚΑ και να ριχνουν από ενα γιαουρτι, και εμεις της επαρχιας να περναμε απο τα τοπικα τεε, που το μονο που τα καιει ειναι να εξασφαλήσουν τις εισφορες τους.

Και κατι αλλο για τους συναδελφους. Επειδή στο τεε είναι ανίκανοι να προστατευσουν εστω και στο ελάχιστο τους μηχανικούς και τους εχουν αφήσει ερμαιό στις ορέξεις του καθενος, από που και ως που να ανεχτουμε να μας εγκαλεί το τεε για τυχον μειωμένες αμοιβές κτλ??

εγω ενα ευρω θελω να παιρνω για καθε δήλωση διακιωμά μου δεν είναι? δεν ειναι θεμα ανοικτης διαπραγμάτευσης??? ποιος ειναι αυτος ο υπάλληλος του τεε στον οποίο θα δωσω λογαριασμό??

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφε αν θες να αμείβεσαι ένα ευρώ να κάνεις διακοπή και να ανοίξεις σουβλατζίδικο.

 

Κάνεις λάθος δεν είναι δικαίωμα σου. Αντίθετα είναι δικαίωμα των υπολοίπων να αμείβονται για την εργασία τους και να αμείβονται τα νόμιμα και τα αξιοπρεπή. Είναι δικαίωμά τους να είναι προστατευμένοι από τον κάθε ερασιτέχνη που ξεπουλάει το πτυχίο του.

 

Προσοχή συνάδελφε έπρεπε πριν σπεύσεις να εξαπολύσεις επίθεση στο Τ.Ε.Ε. για ανικανότητα και τα άλλα σχετικά που γράφεις να είχες συλλογιστείς αν εσύ ο ίδιος οδηγείς στην υποβάθμισή του επαγγέλματος. Άλλωστε από ότι ξέρω το ΤΕΕ δεν σε καλεί για οποιαδήποτε χαμηλή αμοιβή αλλά για τις εξευτελιστικές, ως επι των πλείστων τουλάχιστον.

 

Σύμφωνοι οι νόμιμες αμοιβές είναι υψηλές.. η λύση λοιπόν ποια είναι; είναι η κατάργησή τους ή η τροποποίηση τους σε πιο ρεαλιστικά επίπεδα; Φυσικά το δεύτερο. Τώρα αυτό γιατί δεν γίνεται αφορά καθαρά τους φόρους και το εισπρακτικό μέρος.

 

Δεν θα έπρεπε να συζητάμε τα αυτονόητα συνάδελφε...

Edited by NEADERTAL
  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε αν θες να αμείβεσαι ένα ευρώ να κάνεις διακοπή και να ανοίξεις σουβλατζίδικο.

 

Κάνεις λάθος δεν είναι δικαίωμα σου. Αντίθετα είναι δικαίωμα των υπολοίπων να αμείβονται για την εργασία τους και να αμείβονται τα νόμιμα και τα αξιοπρεπή.

Προσοχή συνάδελφε πριν σπεύσεις να εξαπολύσεις επίθεση στο Τ.Ε.Ε. για ανικανότητα και τα άλλα σχετικά που γράφεις προτείνω να συλλογιστείς αν εσύ ο ίδιος οδηγείς στην υποβάθμισή του επαγγέλματος του μηχανικού.

 

Δεν θα έπρεπε να συζητάμε τα αυτονόητα συνάδελφε...

 

 

Συναδελφε, δε νομιζω οτι καταλαβαινεις το πνευμα των οσων λεω και νομιζω οτι εισαι εκτος θεματος. Αυτο που λεω είναι οτι το τεε μας αφηνει ερμαιο στις ορεξεις του καθενος και ενδιαφερεται μονο για τις κρατησεις του. Και για να σε βοηθήσω να καταλαβεις, το 1 ευρω ηταν παραδειγμα υπερβολής και τυχαιο και προφανως δεν αναφερομουν σε πραγματικο ποσο. Τώρα αν εσυ εισαι ευχαριστημένος με αυτα που συμβαινουν μαλλον εσυ πρεπει να ανοιξεις σουβλατζίδηκο.

Το πνευμα της απαντησης σου, μόνο σε υπάλληλο του τεε μπορει να παραπέμψει...

Edited by PASLAM7
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω επεξεργαστεί την αρχική απάντηση μου και προσθέτω:

 

Σου απάντησα σχετικά με την προτροπή σου για ελεύθερη διαπραγμάτευση αμοιβών στο πρώτο σου Post. Πού είναι το εκτός;

Μάλλον δεν έγινα κατανοητός..το γνωρίζω ότι υπερέβαλες για το 1 ευρώ αλλά με αυτά που υποστηρίζεις εσύ και άλλοι συνάδελφοι εκεί θα καταλήξουμε...

 

''Το πνευμα της απαντησης σου, μόνο σε υπάλληλο του τεε μπορει να παραπέμψει... ''

Πάλι λάθος εκτίμηση έχεις κάνει.

 

Γενικά το χειρότερο πράγμα που μπορεί να κάνει κανείς είναι η γενίκευση. Σε όλα τα θέματα..

Άλλο δεν είμαι ευχαριστημένος με αυτά που συμβαίνουν και άλλο γίνομαι επικίνδυνος και γράφω ότι μου κατέβει συνάδελφε.

Με αυτά που γράφεις γίνεσαι.

Edited by NEADERTAL
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε, εξακολουθω και επιμένω ότι δεν έχεις καταλάβει το νοημα των όσων λέω και μάλιστα προβαίνεις σε προσβλητικούς χαρακτηρισμούς που δεν τιμούν ούτε εσενα. Θσ στο ξαναπω λοιπόν για αλλη μια φορα μηπως και μπορεσεις να το αντιληφθείς. Το αρχικό μου σχόλιο δεν έχει κανένα υπαινιγμό, για τις ελάχιστες αμοιβές, τις οποίες μάλιστα επικροτώ και θεωρώ ότι είναι σωστές. Διότι αν κοιτάξεις τι αμοιβές έχουν οι δικηγόροι ή οι συμβολαιογράφοι θα δεις ότι οι αμοιβές τους είναι μεγαλύτερες και οι ευθύνες τους πολύ μικρότερες. Στο ξαναλέω όμως γιατι βλέπω ότι δεν μπορεις να το καταλάβεις. Δεν κάνω κανενα υπαινιγμό για τις ελάχιστες αμοιβές. Απλώς σχολιαζω αρνητικά τη στάση του τεε, που κατα τη προσωπική μου γνώμη, δεν προστατέυει κατα τον τρόπο που θα έπρεπε τους μηχανικούς, την επαγγελματική και επιστημονική τους υπόσταση, αλλά αντίθετως, η προτεραιότητα του είναι να διασφαλίσει την εισπραξη των εισφορών του.

Ηδη αυτη τη στιγμή τρεχει ενας νόμος, για τον οποίο σήμερα λέμε στον πελάτη άσπρο, και αυριο που θα βγει η επόμενη ερωταπάντηση θα πούμε μάυρο. Συνεπώς εγω καυτηριάζω την ανυπαρξία του τεε, που κοιταζει να εξασφαλίσει τις εισφορές, αλλά τα πραγματα σε μια ταξη να τα βάλει αδυνατεί.

Τωρά αν και πάλι δεν μπορεις να καταλάβεις τι εννοω συναδελφε, λυπάμαι αλλά πιο αναλυτικά δεν μπορω να σου το πω...

Απλώς ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοω, και επίσης ελπίζω να καταλαβαίνεις οτι οι χαρακτηρισμοί σου εξ' αρχης είναι ακομψοι, προσβλητικοί και προκλητικοι και ότι θα μπορούσα να σου τους επιστρεψω χαρακτηρίζοντας σε πχ καραγκιοζη όπως κανεις εσυ, αλλά δεν το κάνω, διοτι δεν μπαινω σε αυτο το φορουμ για να εχω προσωπικες αντιπαραθέσεις ουτε για να προσβάλλω καποιον. Επίσης δεν θεωρώ αντρίκειο να χαρακτηρίζω καποιον η να τον προσβαλλω κρυμμενος πισω απο το πληκτρολογιο μου...Μαλλον δειλια θα το θεωρουσα...

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε, εξακολουθω και επιμένω ότι δεν έχεις καταλάβει το νοημα των όσων λέω και μάλιστα προβαίνεις σε προσβλητικούς χαρακτηρισμούς που δεν τιμούν ούτε εσενα. Θσ στο ξαναπω λοιπόν για αλλη μια φορα μηπως και μπορεσεις να το αντιληφθείς. Το αρχικό μου σχόλιο δεν έχει κανένα υπαινιγμό, για τις ελάχιστες αμοιβές, τις οποίες μάλιστα επικροτώ και θεωρώ ότι είναι σωστές. Διότι αν κοιτάξεις τι αμοιβές έχουν οι δικηγόροι ή οι συμβολαιογράφοι θα δεις ότι οι αμοιβές τους είναι μεγαλύτερες και οι ευθύνες τους πολύ μικρότερες. Στο ξαναλέω όμως γιατι βλέπω ότι δεν μπορεις να το καταλάβεις. Δεν κάνω κανενα υπαινιγμό για τις ελάχιστες αμοιβές. Απλώς σχολιαζω αρνητικά τη στάση του τεε, που κατα τη προσωπική μου γνώμη, δεν προστατέυει κατα τον τρόπο που θα έπρεπε τους μηχανικούς, την επαγγελματική και επιστημονική τους υπόσταση, αλλά αντίθετως, η προτεραιότητα του είναι να διασφαλίσει την εισπραξη των εισφορών του.

Ηδη αυτη τη στιγμή τρεχει ενας νόμος, για τον οποίο σήμερα λέμε στον πελάτη άσπρο, και αυριο που θα βγει η επόμενη ερωταπάντηση θα πούμε μάυρο. Συνεπώς εγω καυτηριάζω την ανυπαρξία του τεε, που κοιταζει να εξασφαλίσει τις εισφορές, αλλά τα πραγματα σε μια ταξη να τα βάλει αδυνατεί.

Τωρά αν και πάλι δεν μπορεις να καταλάβεις τι εννοω συναδελφε, λυπάμαι αλλά πιο αναλυτικά δεν μπορω να σου το πω...

Απλώς ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοω, και επίσης ελπίζω να καταλαβαίνεις οτι οι χαρακτηρισμοί σου εξ' αρχης είναι ακομψοι, προσβλητικοί και προκλητικοι και ότι θα μπορούσα να σου τους επιστρεψω χαρακτηρίζοντας σε πχ καραγκιοζη όπως κανεις εσυ, αλλά δεν το κάνω, διοτι δεν μπαινω σε αυτο το φορουμ για να εχω προσωπικες αντιπαραθέσεις ουτε για να προσβάλλω καποιον. Επίσης δεν θεωρώ αντρίκειο να χαρακτηρίζω καποιον η να τον προσβαλλω κρυμμενος πισω απο το πληκτρολογιο μου...Μαλλον δειλια θα το θεωρουσα...

+1000
Link to comment
Share on other sites

''Και κατι αλλο για τους συναδελφους. Επειδή στο τεε είναι ανίκανοι να προστατευσουν εστω και στο ελάχιστο τους μηχανικούς και τους εχουν αφήσει ερμαιό στις ορέξεις του καθενος, από που και ως που να ανεχτουμε να μας εγκαλεί το τεε για τυχον μειωμένες αμοιβές κτλ?? εγω ενα ευρω θελω να παιρνω για καθε δήλωση διακιωμά μου δεν είναι? δεν ειναι θεμα ανοικτης διαπραγμάτευσης??? ποιος ειναι αυτος ο υπάλληλος του τεε στον οποίο θα δωσω λογαριασμό??''

 

Η πρόταση σου για τις αμοιβές στο #1 ήταν επικίνδυνη και σου απάντησα σε αυτό. Αν είχες κάτι άλλο στο μυαλό σου για τις αμοιβές όφειλες να το είχες κάνει πιο ξεκάθαρο. Χρειάζεται η επιτήρηση από το ΤΕΕ για να κρατούνται οι ισορροπίες.

Η δική σου άποψη- όπως την εξέφρασες- είναι πως ο καθένας μπορεί να χρεώνει ότι θέλει και να μη δίνει λογαριασμό σε κανέναν. ΠΩΣ ακριβώς στην πρόταση σου θεωρείς ότι υπερασπίζεσαι τις ελάχιστες αμοιβές;

 

Υπάρχουν συνάδελφοι που διαφημίζονται για τακτοποιήσεις με 100-200 ευρώ. Το γνωρίζεις;

Πιστεύεις πως το ΤΕΕ αυτούς δεν θα πρέπει να τους καλέσει να δώσουν εξηγήσεις;

 

Για τα υπόλοιπα περί θεάτρου σκιών και δειλίας δεν θα πέσω στο γηπεδικό επίπεδο σου και να τα σχολιάσω.

Αν δυσκολεύεσαι να διατηρήσεις την ψυχραιμία σου καλύτερα όντως να ασχοληθείς με κάτι άλλο.

Edited by NEADERTAL
Link to comment
Share on other sites

''Και κατι αλλο για τους συναδελφους. Επειδή στο τεε είναι ανίκανοι να προστατευσουν εστω και στο ελάχιστο τους μηχανικούς και τους εχουν αφήσει ερμαιό στις ορέξεις του καθενος, από που και ως που να ανεχτουμε να μας εγκαλεί το τεε για τυχον μειωμένες αμοιβές κτλ?? εγω ενα ευρω θελω να παιρνω για καθε δήλωση διακιωμά μου δεν είναι? δεν ειναι θεμα ανοικτης διαπραγμάτευσης??? ποιος ειναι αυτος ο υπάλληλος του τεε στον οποίο θα δωσω λογαριασμό??''

 

Η πρόταση σου για τις αμοιβές στο #1 ήταν επικίνδυνη και σου απάντησα σε αυτό. Αν είχες κάτι άλλο στο μυαλό σου για τις αμοιβές όφειλες να το είχες κάνει πιο ξεκάθαρο. Χρειάζεται η επιτήρηση από το ΤΕΕ για να κρατούνται οι ισορροπίες.

Η δική σου άποψη- όπως την εξέφρασες- είναι πως ο καθένας μπορεί να χρεώνει ότι θέλει και να μη δίνει λογαριασμό σε κανέναν. ΠΩΣ ακριβώς στην πρόταση σου θεωρείς ότι υπερασπίζεσαι τις ελάχιστες αμοιβές;

 

Υπάρχουν συνάδελφοι που διαφημίζονται για τακτοποιήσεις με 100-200 ευρώ. Το γνωρίζεις;

Πιστεύεις πως το ΤΕΕ αυτούς δεν θα πρέπει να τους καλέσει να δώσουν εξηγήσεις;

 

Για τα υπόλοιπα περί θεάτρου σκιών και δειλίας δεν θα πέσω στο γηπεδικό επίπεδο σου και να τα σχολιάσω.

Αν δυσκολεύεσαι να διατηρήσεις την ψυχραιμία σου καλύτερα όντως να ασχοληθείς με κάτι άλλο.

 

Συναδελφε το επιπεδο του καθενως φαινεται απο αυτα που λεει, οποτε απο τους χαρακτηρισμους σου φαινεται ποιος διατηρει γηπεδικο επιπεδο. Λυπαμαι αλλα δεν μπορω να στο εξηγησω για 5η φορα. Ο καθενας καταλαβαινει μεχρι εκει που τον βοηθαει το μυαλο του...οποτε σε παρακαλω μη συνεχιζεις την κουβεντα γιατι εχει χαθει καθε νοημα...

Επισης, εξακολουθεις να εισαι προκλητικος...

Edited by PASLAM7
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη συναδερφοι εκει που καταληξαμε ειναι να σφαζομαστε μεταξυ μας αντι να διαμαρτυρηθουμε σαν σωστοι επαγγελματιες και σοβαροι ανθρωποι????τι παει να πει ενα ευρω και χιλια ευρω???δηλαδη εχει λυθει ΟΛΟ το θεμα και μας μενει ποσα θα παρουμε???το διαιρει και βασιλευε το γνωριζετε??ΗΜΑΡΤΟΝ!!ας παρει ο καθεις οτι θελει και ας δεχτει και τις συνεπειες και τελος!!εγω θελω να μου πειτε τι νομικη καλυψη εχουμε σε περιπτωση δικαστηριου με τςι ερωτοαπαντησεις???δλδ τι θα πω εγω???σορρυ κ.προεδρε αλλα σε κατι ερωτοαπαντησεις του υΠΕΚΑ που ελεγαν αλλα αντι αλλων εγω στηριχθηκα???μια γ...εγκυκλιος εχει βγει ολη και ολη και τα λοιπα θεματα χρηζουν ερμηνειας!!επισης σημερα εβγαλε ο αξιοτιμος προεδρος ανακοινωση ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ γιατι νεο νομοσχεδιο καταργει τις πειθαρχικες κυρωσεις και τις εισφορες επι της νομιμης...οτι μας συμφερει δηλαδη...

Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι ηρεμηστε...ζουμε ενα δραμα ολοι μας ...μετα απο τις τελευτταιιες ερωτοαπαντησεις το μονο που πρεπει να μας νοιαζει ειναι να ενωθουμε μεταξυ μας και να αντισταθουμε σε οτι προσπαθει να μας αφανησει,να κερδισουμε την αξιοπιστια μας απεναντι στους πελατες μας και την ηρεμια μας απεναντι σε εμας και στις οικογενειες μας...

μη σπαταλατε ενεργεια στο να τσακωνεσται ο ενας με τον αλλον ...πρεπει να δωσουμε μαχη ΕΝΩΜΕΝΟΙ....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.