Μετάβαση στο περιεχόμενο

ANSYS


earlscourt

Recommended Posts

Επίσης EARL, θα σου ξαναπώ να προσέχεις τις στηρίξεις που βάζεις σε τέτοιες προσομοιώσεις. Δούλεψέ το πρώτα σε πακτωμένες στηρίξεις (είτε αμφίπακτο είτε πρόβολο). Αυτό στο λέω γιατί η διατομή σου είναι μη συμμετρική ως προς τον άξονα κάμψης.

 

Αν το τσεκάρεις σε αμφιέρειστη δοκό, επιφυλλάσομαι για το πώς και πού έχεις δώσει την άρθωση, γιατί θέλει στερεό κόμβο...Η εκκεντρότητα στήριξης-άξονα ΚΒ δίνει καμιά φορά λίγο περίεργα πράγματα.

 

Γι αυτό αν μπορείς δοκίμασέ το σε πλήρως πακτωμένο μέλος για αρχή (αμφίπακτο ή πρόβολο).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 47
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1)

 

2) Εάν δεν βγάζεις άκρη με τίποτα, δέσμευσε τα πάντα όλα με στηρίξεις που θα έχουν ελευθερία κατά την κατακόρυφο και διαμήκη έννοια (εκτός την πραγματικής στήριξης που θα είναι πακτωμένη), έτσι ώστε να μη στρίβει, να επιτρέπει την κάμψη και να μη χάσεις πολλά από Poisson στη διαμήκη έννοια. Κάτι είναι κι αυτό....

 

Δοκίμασα επισεις να εφαρμόσω το φορτίο μου σαν πίεσή στα shells του άνω πέλματος αφού συγκράτησα τους κόμβους του κορμού κατά ΡΟΤΖ. Πήρα το παραμορφωμένο σχήμα που ήθελα άλλα στην ουσία είναι σαν να εξαναγκάζω τον φορέα μου να παραμορφωθεί κατά αυτόν τον τρόπο!

Λογικά αν καταφέρω στο ANSYS να κάνω το φορτίο μου να περάσει από το ΚΔ τότε θα παραμορφωθεί όπως παραπάνω χωρίς λογικά την ανάγκη να δεσμεύσω τους κόμβους του κορμού σε στροφές κατά UZ..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θα μπορούσα να θέσω και γω μια ερωτησούλα?

Προσπαθώ να προσομοιώσω το σασί ενός ανελκυστήρα και δεν γνωρίζω με ποιόν τρόπο μπορώ να δηλώσω την συγκόλληση έτσι ώστε να έχω σωστό αποτέλεσμα....

Αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει :) σ'αυτό το θέμα θα ήμουνα ευγνώμων.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δεν είχα δει το ποστ σου...και προφανώς θα είναι αργά....

 

Γενικά η συγκόλληση, εφόσον δεν είναι αυτή καθ' αυτή το πρόβλημα που εξετάζεις...δεν έχει προσομοίωση. Η συγκόλληση εξασφαλίζει τη συνέχεια του φορέα, σαν να ήταν όλο ένα σώμα, δηλ. μονολιθική σύνδεση. Για παράδειγμα αν θες να προσομοιώσεις ένα διπλό Τ από "συγκολλητή" διατομή, δεν έχει καμία διαφορά από το να προσομοιώσεις μία πρότυπη διπλή Τ. Απλά προσομοιώνεις σαν ήταν συνεχές σώμα.

 

Τώρα αν θες να προσομοιώσεις/εξετάσεις την ίδια τη συγκόλληση...εκεί πας σε άλλα χωράφια...αν και δεν νομίζω να είναι αυτό το θέμα σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Υπαρχει κανενας που να ξερει πως μπορω να προσομοιωσω ολοκληρο κτηριο με το ANSYS? Αν υπαρχει δηλ κανενα tutorial για προσομοιωση πλαισιων σε 3 διαστασεις? Επισης αν μπορει καποιος να μου πει πως μπορω να προσομοιωσω στην ηδη υπαρχουσα κατασκευη μου εσωτερικους τοιχους (non structural partitions)?

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπερα σας.

Μιας και βρήκα την κατάλλη υποκατηγορία της σελίδας, θα ποστάρω και εδώ.

Προσπαθώ να κάνω στο ANSYS πυκνότερο mesh στο κέντρο αλλά δεν τα καταφέρνω. Ειναι δοκός με παχος 2 mm και εχω χρησιμοποιήσει PLANE42.

 

Θέλω να το κάνω να δείχνει καπως ετσι αλλά δεν τα καταφέρνω:

post-33060-0-45047500-1334721865_thumb.png

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

Edited by daneleas
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπέρα,

είμαι νέος χρήστης του Αnsys 13 και θα ήθελα μία πληροφορία για το πώς να προσομοιάσω ένα καλώδιο για στατική χρήση. Ποιό στοιχείο πρέπει να χρησιμοποιήσω ? Έχω προσπαθήσει να χρησιμοποιήσω το link180 με την επιλογή tension only αλλά από ότι έχω καταλάβει αυτό είναι σαν μία ράβδο που αντιστέκεται μόνο σε εφελκυσμό. Άρα σε περίπτωση ενός καλωδίου με μία καθετή δύναμη το στοιχείο μου δεν έχει ένταση. Μήπως πρέπει να χρησιμοποιήσω κάποιο άλλο element ή κάνω κάτι λάθος? Επίσης η επιλογή του tension only γίνεται μονο από το command line ή υπάρχει και στο preprocessor -> real constants στο περιβάλλον του Ansys?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.