Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανταλλακτική Γνώση


Recommended Posts

Να σας πω ρε μάγκες και μάγκισσες..

 

Χαλεποί οι καιροί, γκρίνια και μιζέρια, Χριστούγεννα έρχονται και "Χοχοχο"...

 

Σκεφτόμουν το εξής:

 

Ο καθένας μας έχει κάποιες γνώσεις, κάποια εμπειρία, έχει κάνει κάποια βήματα επαγγελματικά, τα οποία τον καθιστούν μοναδικό στον τομέα του ή και όχι, αλλά δεν έχει σημασία αυτό..

 

Αν μαζευόμασταν πχ μια παρέα 10 ή και παραπάνω ατόμων, όπου ο καθένας θα έκανε ένα σεμινάριο στοχευμένο για αυτά που ξέρει και τα μοιραζόταν με άλλους και αυτό το έκαναν όλοι ή όσοι ήθελαν τελοσπάντων, στο τέλος αυτών δεν θα βγαίναμε όλοι κερδισμένοι?

 

Πχ εγώ ξέρω καλά τα ηλιοθερμικά, τις ενδοδαπέδιες θερμάνσεις, μετάδοση θερμότητας κ.α. Αν για παράδειγμα ήθελα να μάθω καλό σχέδιο 3D στο Pro-Engineer ή σε άλλο πρόγραμμα, θα μπορούσα να δείξω σε κάποιον σήμερα για τα ηλιακά και αυτός να μου δείξει αύριο για το σχεδιαστικό πρόγραμμα. Αυτό είναι Ένας προς Έναν..Βολικό φυσικά..

Άλλα ας το δούμε και λίγο πιο αλτρουιστικά..Σκεφτόμουν κάτι σε λίγο μεγαλύτερη κλίμακα..

 

Πως σας φαίνεται?Τι λέτε?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η ιδέα σου αν και δύσκολα υλοποιήσιμη. Κάτι σαν τράπεζα χρονου - γνώσεων. Θα πρέπει αρχικά να υλοοποιηθεί μια βάση δεδομένων με τους ενδιαφερόμενους και του κλάδους ενδιαφέροντος αλλά και την τοποθεσία.

Link to comment
Share on other sites

mpouzaki

 

Το σκεφτόμουν πιο πολύ ως, από το να δίνει ο καθένας μας πχ 500 ευρώ για να μάθει κάτι, να κάνει ανταλλαγή της γνώσης του, με άλλη γνώση.

Δαπανάμε χρόνο για κάποιους και κάποιοι δαπανούν χρόνο για εμάς.

Κάτι σαν ανταλλακτικό εμπόριο..Όπως τον παλιό καλό καιρό.. :D

Link to comment
Share on other sites

Αυτό όμως δεν θα είναι αρχικά λίγο περιορισμένο, εννοώ εγώ προσωπικά δε διαθέτω σε κανένα τομέα γνώση αρκετή έτσι ώστε να μπορώ να ενημερώσω ή επιμορφώσω κάποιον. Άρα αυτό θα περιοριστεί σε μηχανικούς που έχουν μεγάλη επαγγελματική ή ακαδημαϊκή εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

Η ιδέα δεν είναι καθόλου άσχημη.Την βρίσκω πολύ καλή στη συλληψή της. Θυμίζει φοιτητικά χρόνια που όποιος περνούσε ένα πολύ δύσκολο μάθημα μετά έκανε "μάθημα" στους φίλους του να το περάσουν στην εξεταστική και αυτοί.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά αν με χρειαστείται σε κάτι τέτοιο είμαι μέσα! Δεν χρείαζεται να έχει να κάνει με την εμπειρια του καθενος. Μπορούμε να μαζευτούμε μια "παρέα" και ο καθένας να αναλάβει μια θεματική ενότητα

Link to comment
Share on other sites

μέσα και εγώ. Πολύ καλή ιδέα. Μπορούμε να ανταλλάσουμε γνώσεις σε προγράμματα, νομοθεσίες, υλικά, τρόποι δόμησης κτλ

 

Αν ενδιαφέρεστε το μειλ μου είναι [email protected] για πιο πριβέ επικοινωνία.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή ιδέα!

Είμαι νέα Αρχιτέκτων αλλά έχω κάνει ένα MSC στον βιοκλιματικό σχεδιασμό οπότε ίσως μπορώ να προσφέρω κάτι.

Το mail μου είναι [email protected]!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία παίδες.

Χαίρομαι που σας άρεσε η ιδέα. Αν θέλετε γράψτε εδώ το email σας (βάλτε και δύο κενά, ένα πριν από το "@" και ένα μετά, για να μην γεμίζει με spam το mail σας) καθώς και γράψτε χοντρικά πάνω σε ποια θέματα μπορείτε να είστε ομιλητής.

Επίσης καλό θα ήταν να γράψετε την περιοχή που θα σας βόλευε να γίνει μια τέτοια συνάντηση-σεμινάριο καθώς και μια δεύτερη πόλη όπου δεν θα είχατε πρόβλημα να μετακινηθείτε προς τα εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη ιδεα!! Κ εφοσον αυτη η εποχη δεν ειναι για πολλα..καλο ειναι να ανταλασουμε γνωμες!!!

Και εγω συμφωνω και προσφερομαι!!!

Οποιος θελει το mail μου ειναι [email protected], οποιος θελει περαιτερω πληροφοριες μου στελνει private!!! :shock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.