Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποια θεωρείτε αποδοτικότερη μέθοδο θέρμανσης;


Dimitris!

Recommended Posts

Ζητώ συγνώμη αν το κείμενό μου είναι μια επανάληψη, αλλά χάθηκα λιγάκι στην αναζήτηση για να μπορέσω να καταλήξω σε κάποιο συμπέρασμα.

Κατοικώ σε μια μονοκατοικία του ’63 στην Αθήνα, με την ευνόητες απώλειες σε κουφώματα κλπ.

Αποτελείται από ισόγειο και Α’ όροφο -από 80τμ το κάθε ένα-. Δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να αγοράσω πετρέλαιο και αναζητώ αποδοτικό και οικονομικό τρόπο να ζεσταθώ για τον χειμώνα.

Παρακαλώ αν γνωρίζεται πώς να με κατευθύνετε θα το εκτιμούσα πολύ.

Ευχαριστώ «θερμά».

Link to comment
Share on other sites

 

Παρακαλώ αν γνωρίζεται πώς να με κατευθύνετε θα το εκτιμούσα πολύ.

Ευχαριστώ «θερμά».

 

εχεις κλιματιστικα μεσα? και σε ποιους χωρους?

Link to comment
Share on other sites

Το σπίτι αποτελείται επίσης και από 2 υπνοδωμάτια, έναν μικρό βοηθητικό χώρο -μπορώ να κλείνω και την πόρτα για τυχόν απώλειες!- ένα λουτρό και την κουζίνα. Στην σαλοτραπεζαρία έχει κουφώματα αλουμινίου του `80 - καλύτερα από τα ξύλινα των δωματίων και του λουτρού- και στην κουζίνα αλουμίνια δεκαετίας, όπου εκεί κερδίζω πολύ από απώλιες.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

λες "μπορω" αρα δεν εχεις

 

τοτε προσεξε τι θα σου πω

 

κανε χωρο στο τοιχο θυσιασε καποιο επιπλο και βαλε κλιματιστικο ινβερτερ ΔΑΠΕΔΟΥ

και θα ναι πολυ πιο οικονομικο απο τα κλασσικα που τα κρεμαμε πανω

 

ο ψυχρος αερας ειναι κατω, θα διαβαζει ο αισθητηρας του καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την αμεσότητα.

Προτείνεις να αγοράσω κλιματιστικά δαπέδου σε όλους τους χώρους μου; 2 υπνοδωμάτια και σαλοτραπεζαρία, το λουτρό και την κουζίνα;

Link to comment
Share on other sites

λοιπον δε ξερω καν την αρχιτσκτινικη του σπιτιου

νομιζω ενα 14αρι δαπεδου ειναι καλο αντε και ενα δευτερο

στα υπνοδοματια δυστυχως δε θα χεις χωρο οποτε θα ελεγα θσσυσωρευτες

με πυροτουβλα

 

ή θσσωρευτες σολο το σπιτι

 

το θεμα απο οτι καταλαβα ειναι οικονομικο καθαρα οποτε......

 

αν βαλεις θερρμοσυσσωρευτες μη ξεχασεις εναν χρονοδιακοπτη στον πινακα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο φόρουμ. θα ήθελα την βοήθεια - πρόταση σας για την θέρμανση του σπιτιού και είπα να απυθυνθώ πρώτα εδώ λόγω των γνώσεων σας. Μένω σε πολυκατοικία (ενοικιαστής) στον τέταρτο όροφο με το διαμέρισμα πλευρικώς να είναι εκτεθείμενο από σχεδόν πάντού, από πάνω υπάρχει και άλλος όροφος. Το διαμέρισμα είναι 65 τ.μ.. Η πολυκατοικία κτίστηκε το 2006. Έχω αυτόνομη θέρμανση - περέλαιο. Μετά από συμφωνία όλων μας αποφασίσαμε να λειτουργούμε τον καυστήρα από το απόγευμα και το βράδυ. Για να μειώσουμε τις λειτουργίες του καυστήρα. Έχω inveter κλιματιστικό στο σαλόνι και απλό κλιματιστικό στο ένα υπνοδωμάτιο. Δυστυχώς λόγω της κρίσης που περνάμε όλοι προσπαθώ να βρώ μία οικονομική λύση θέρμανσης. Έλεγα για πάνελ αλλά το απέριψψα λόγω ότι μίλησα με έναν φίλο μου που μενει Αυστρία και μου είπε δεν τα δουλεύει κανένας (χρησιμοποιούν εκεί γεωθερμία). Λόγω ότι τις περισσότερες ώρες της μέρας με νοιάζει να είναι ζεστό το σπίτι σκεφτομαι για θερμοσυσσωρευτές. ποια είναι οι άποψη σας για αυτούς? και ποια άλλη λύση μου δίνετε? Το inverter είπα να μην το δουλέψω λόγω ότι σε γνωστό μου η ΔΕΗ των βάρεσε στο κεφάλι, άσε που άμα το κλείσεις η ζέστη χάνεται τελείως. θα ευχαριστούσα κάθε άποψη. Με νοιάζει κυρίως να ζεσταθεί το σαλόνι - μπάνιο- κρεβατοκάμαρα που είναι 40 τ.μ.

Link to comment
Share on other sites

η δεη βαρεσε τον γνωστο σου γιατι προφανως αγορασε ενα κλιματιστικο που δεν τον καλυπτει

υστερα μη συγκρινεις εξοδα ψυξης με θερμανσης. ενα κλιματιστικο στην θνση αποδισει παραπανω

γνωμη μου σαν οικονομια ειναι

να βγαλεις το κλιμα που ΔΕΝ ειναι ινβερτερ

και να βαλεις ενα που ειναι

 

μετα παμε σε αιρκοντιτιον δαπεδου που στην θνση λειτουργουν αψογα κ πολυ οικονομικα

 

ο θσυσσωρευτης ειναι επισης καλη φθηνη λυση αρκει να χει πυροτουβλα μεσα

απαραιτητος ενας χρονοδιακοπτης στον πινακα ειδικα αν εχεις και "νυχτερινο"

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.