Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποια θεωρείτε αποδοτικότερη μέθοδο θέρμανσης;


Dimitris!

Recommended Posts

Δηλαδή θα έρθουν για δυο βδομάδες ή ένα μήνα και θα πρέπει να

έχουν φροντίσει για προμήθεια πελλετ χωρίς να μπορούν να είναι σίγουροι για την ποιότητα του καυσίμου.

να το έχουν αποθηκεύσει σε στεγανό χώρο για να μην υγρανθεί, δεσμεύοντας και το χώρο

να τροφοδοτούν τις σόμπες με πελλετ και να τις καθαρίζουν

και άν κάτι απο τα παραπάνω δεν πάει καλά θα παγώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Το πελλετ πλεον το παιρνεις σε τσουβαλακια αεροστεγως κλεισμενα.

Μια χαρα θα ειναι σιγουροι για την ποιοτητα του καυσιμου.

Δεν θελουν ιδιαιτερο καθαρισμα οι σομπες πελλετ σε σχεση με οποιαδηποτε σομπα.Μεχρι και αυτοματες υπαρχουν.

Ειναι η καλυτερη λυση ασυζητητη.

Link to comment
Share on other sites

και σούπερ αυτόματες. Αλλα ο νόμος της αφθαρσίας της ύλης είναι εκεί. Οταν μιλάμε για καύση στερεού καυσίμου δεν γίνεται να μήν έχουμε κατάλοιπα στην εστία, τα οποία πρέπει να απομακρυνθούν.

Ο.κ. για εσάς είναι η καλύτερη λύση ΑΣΥΖΗΤΗΤΗ. Οι υπόλοιποι μπορούμε να συνεχίσουμε την επιχειρηματολογία. Ετσι και αλλιώς τελικός κριτής είναι ο καταναλωτής. Αυτός είναι που τον Απρίλη θα πιάσει χαρτί και μολύβι, θα θυμηθεί τί συνέβη το χειμώνα που περασε και θα πεί άν τελικά η λύση που του προτάθηκε του άρμοζε.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει κ. Ειρωνια.Επιχειρηματολογια δεν εκανε κανενας μας απο τη στιγμη που δεν παρουσιασαμε δεδομενα και νουμερα.

Την αποψη του λεει ο καθενας με τη διαφορα οτι εσεις προσπαθησατε να επιβληθειτε με τη δικη σας,απορριπτοντας τη δικη μου.

Καλημερα σας!!

Link to comment
Share on other sites

και ένα άλλο πρόβλημα που προκύπτει. Τι ισχύ έχει η μικρότερη "αυτοματη" σόμπα πελλετ; Υπαρχουν σε μικρά μεγέθη για καθε δωματιο ή θα πρεπει να γίνει δίκτυο αεραγωγών; τη λύση της μιας σόμπας για όλο το σπίτι κάθε ένας που γνωρίζει τα στοιχειώδη της μηχανικής ρευστών την απορρίπτει.και πόσο κοστίζουν αυτες οι "αυτόματες" σόμπες; θα έχουμε καλύτερη απόσβεση απο ηλεκτρικούς θερμοπομπους;

Δεν έχω τίποτα με τις σόμπες. Απλά εδώ έχουμε μια συγκεκριμένη μελέτη περίπτωσης.Υπάρχουν πολλές λυσεις.Είναι τυχεροί οι καταναλωτες. Τουλάχιστον οι σκεπτόμενοι...

Link to comment
Share on other sites

Το πελλετ πλεον το παιρνεις σε τσουβαλακια αεροστεγως κλεισμενα.

Μια χαρα θα ειναι σιγουροι για την ποιοτητα του καυσιμου.

Δεν θελουν ιδιαιτερο καθαρισμα οι σομπες πελλετ σε σχεση με οποιαδηποτε σομπα.Μεχρι και αυτοματες υπαρχουν.

Ειναι η καλυτερη λυση ασυζητητη.

 

 

+1

μάλλον κάποιος ξέχασε ότι μιλάμε για "ανάγκη θέρμανσης" δηλ κάποιες μέρες το χρόνο....που και έτσι να μην ήταν η σόμπα θα ήταν μια απο τις κορυφαίες επιλογές αλλά ειδικά στην περίπτωση που μιλάμε κάποιον που θα τον προβλημάτιζε το άδειασμα της στάχτης ανα Χ μέρες εδώ δεν υπάρχει ουτε καν αυτός ο προβληματισμός.

 

θα χρειαστεί να την αδειάσει ΜΙΑ φορά τον χειμώνα δεν νομίζω να την κάνει άσχημη λύση...ευτυχώς υπάρχουν λύσεις πολλές.

Edited by streetas
Link to comment
Share on other sites

Γιατι να ειρωνευτώ; Τα κεφαλαία ήταν για να τονίσω οτι εσείς έχετε κρυσταλωμένη άποψη την οποία προφανώς βασίζετε σε στοιχεία, και πολύ καλά κάνετε.

Τωρα αν η επιχειρηματολογία προυποθέτει νουμερα δεν το γνωρίζω. Θεωρώ ότι πρίν φτάσουμε στα νούμερα υπάρχει κάτι που είναι πολύ πιο σημαντικό. Η καθημερινότητα του κατανωαλωτή. Πρέπει να εξηγούμε τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα στον κόσμο και όχι να τον αφήνουμε να τα ανακαλύπτει στην πορεία. Αυτό που για κάποιον είναι αποδεκτό ίσως και ευχαριστο, για άλλον ίσως να είναι εφιάλτης.

Θα ήθελα να κρατηθεί η συζήτηση σε επίπεδο χωρίς σχόλιασμούς του τύπου κ. Ειρωνια. Αν δε γίνεται, δε μπορώ να συνεχίσω χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν έχω αντίλογο. Απλα ο ρόλος του forum είναι πολύ συγκεκριμένος.

Σε τελική ανάλυση άς αναφερθεί στο θέμα και ο άμεσα ενδιαφερόμενος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπαμε....... Αν και δεν εχω προσωπικη αποψη για την ποιοτητα του αερα σε σπιτι που θερμαινεται με σπλιτακια, αν το δεις καθαρα οικονομικα (και δεν προκειται για μερος με πολυ χαμηλες θερμοκρασιες οπως το Νευροκοπι και η Φλωρινα) αξιζει πολυ η εγκατασταση καλων σπλιτ. Ειδικα σε σπιτια/κτιρια που δεν μπορεις να κανεις εκτεταμενες εργασιες για να τραβηξεις δικτυα σωληνωσεων κτλ κτλ οπως και σε μερη με ηπιο χειμωνα..

Edited by ckiriako
Link to comment
Share on other sites

Για θέρμανση δεν είναι κι ό,τι το καλύτερο. Τόσο στο σπίτι μου όποτε το δοκίμασα, όσο και σε άλλους χώρους που έχω βρεθεί, συνήθως νιώθω ένα ενοχλητικό ρεύμα αέρα και μάλιστα ξηρού σαν καμένου. Πάντως για το συγκεκριμένο θέμα που έθεσε ο civil2010 στο #106, μήπως θα πρέπει να το ξανασκεφτούν οι ιδιοκτήτες πως δεν χρειάζονται ψύξη; Τότε τα split (ή και multi-split) θα ήταν μια συμφέρουσα λύση για συνολικά καμιά 20αρια μέρες το χρόνο.

Αλλιώς μόνο για θέρμανση, συμφωνώ κι εγώ πως οι θερμοπομποί είναι μια καλή λύση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.