Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποια θεωρείτε αποδοτικότερη μέθοδο θέρμανσης;


Dimitris!

Recommended Posts

Δεν είναι σωστός αυτός ο υπολογισμός. Έχει αναφερθεί πολλές φορέςότι τα pellet έχουν περίπουτ 4,5 kWh/κιλό ενώ το πετρέλαιο έχει 10,7 kWh ανά λίτρο.

 

Άρα αν υποθέσουμε σημερινές τιμές,

  • Πετρέλαιο = 0,9€/λίτρο
  • Pellet = 0,31€/κιλό
  • Ίδια απόδοση σε % απο τους λέβητες

Τότε αυτός που καίει 5.000€ = 5.555 λίτρα πετρέλαιο θα χρειαστεί αν αλλάξει σε pellet 13.259 κιλά δηλαδή 4.110€ δηλαδή λιγότερο από 20% όφελος.

 

Αν κανείς υπολογίσει και τις μεγαλύτερες ανάγκες καθαρισμού και πιθανόν και συντήρησης για τους λέβητες pellet τα πράγματα δεν είναι τόσο ρόδινα...

Edited by Panos09
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει κανένας κάποιο μηχανολογικό σχέδιο για λέβητα πολλαπλής καύσης ,γενικότερα ποια η γνώμη σας γι αυτούς τους λέβητες ?

Edited by Giwrghs
Link to comment
Share on other sites

Άρα αν υποθέσουμε σημερινές τιμές,

  • Πετρέλαιο = 0,9€/λίτρο

Καταρχήν η τιμή του πετρελαίου σήμερα κυμαίνεται από 0,96 μέχρι 1,10 το λίτρο .Από 0,9 μέχρι 1,10 έχει διαφορά .

 

Τότε αυτός που καίει 5.000€ = 5.555 λίτρα πετρέλαιο θα χρειαστεί αν αλλάξει σε pellet 13.259 κιλά δηλαδή 4.110€ δηλαδή λιγότερο από 20% όφελος.

 

Δεν χρειάζεται 13 τόνους να κάψει .Με 7 τόνους το πολύ βγαίνει ο χειμώνας .Όπως εξήγησα η μια παλλέτα που είναι 75 σακιά δηλαδή ένας τόνος πηγαίνει 18 με 19 ημέρες και ο λέβητας καίει πρωί βράδυ .

 

Αν κανείς υπολογίσει και τις μεγαλύτερες ανάγκες καθαρισμού και πιθανόν και συντήρησης για τους λέβητες pellet τα πράγματα δεν είναι τόσο ρόδινα...

 

Συντήρηση ενδεχομένως να έχει και ο λέβητας πετρελαίου .Όσον αφορά τον καθαρισμό δεν χρειάζεται κάθε ημέρα καθάρισμα .Το ποιό σημαντικό όμως είναι ότι ο λέβητας με pellets καίει όλο το 24ωρω σε αντίθεση με το πετρέλαιο που το καίγαμε μόνο την ημέρα .Επιπλέον όταν αποκτηθεί η επιθυμητή θερμοκρασία σταματάει αυτόματα να καίει .Αυτό σε σύγκριση με τον λέβητα πετρελαίου μεταφράζεται σε εξοικονόμηση χρημάτων .Προς το παρόν βλέπουμε μεγάλη διαφορά όσον αφορά με την θερμοκρασία και αυτό μας αρκεί .Επιπλέον τα pellets δεν επηρεάζονται η τιμή τους από τις διεθνείς συγκυρίες και το εμπάργκο που έκανε η Ελλάδα μαζί με την Ε.Ε στον βασικό της προμηθευτή πετρελαίου .

Edited by Ferari
Link to comment
Share on other sites

Μας πως θα γίνει φίλε Ferari θα ανατρέψουμε τις ιδιότητες του πετρελαίου και των Πελλετ.

Αφού η θερμογόνο δύναμη αυτών είναι δεδομένη....

Η τιμή είναι δεδομένη. (Αυτό σου λέει ο Πάνος)

Τότε τι μένει;

Δεν μένει ο συνολικός βαθμός απόδοσης μιας εγκατάστασης (άρα ο εκσυγχρονισμός) που σου λέω εγώ;

Υπάρχουν πολλά παραδείγματα στο Ιντερνετ με συγκρίσεις των δύο καυσίμων που το τελικό όφελος είναι πάνω κάτω στα νούμερα που αναφέρει ο Πάνος.

Αν το πετρέλαιο εξισωθεί με αυτό της κίνησης και το πέλλετ μείνει στάσιμο εκεί το όφελος πλέον θα είναι σημαντικό....

Θα δούμε....

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω διαφορά στο σπίτι μου και στην τσέπη μου και όχι στην θερμογόνο δύναμη .Από την στιγμή που μου δίνει όλο το 24ωρω 21 βαθμούς και ξοδεύω λιγότερα τότε με συμφέρει .Δεν σου μιλάω με παραδείγματα από το internet αλλά από την πράξη .Είχα και τους δύο λέβητες και είδα πως υπάρχει διαφορά και τα ωφέλει μου τα έδωσε ο λέβητας με pellets και όχι ο λέβητας πετρελαίου .Αυτό μπορούν να το διαπιστώσουν ο κάθε ένας που κάνει την αλλαγή του λέβητα και το βλέπει και στην πράξη και όχι με τα μαθηματικά και την φυσική .

Link to comment
Share on other sites

συγκρίνεις ανόμοια συστήματα και αποδίδεις την διαφορά μόνο στην αλλαγή καυσίμου, ενώ στην πραγματικότητα έχεις έναν καινούργιο αντισταθμισμένο λέβητα 24ωρης λειτουργίας που φυσικά έχει πολύ καλύτερη απόδοση από ένα παλαιό μη αντισταθμισμένο διακοπτόμενης λειτουργίας.

Η σύγκριση σου θα είχε νόημα μόνο αν αντικαθιστούσες ένα καινούργιο λέβητα με αντιστάθμιση σε συνεχή λειτουργία γιατί δυστυχώς έχει διαφορά αν ο λέβητας θερμαίνει το νερό στα σώματα ή την καμινάδα

Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον τα pellets δεν επηρεάζονται η τιμή τους από τις διεθνείς συγκυρίες και το εμπάργκο που έκανε η Ελλάδα μαζί με την Ε.Ε στον βασικό της προμηθευτή πετρελαίου .

 

 

Και όμως επηρεάζονται... πόσο είχαν τα Pellet πριν 2 χρόνια??? :shock: Πόσο ανέβηκε η τιμή φέτος που έγιναν της μόδας???

 

 

Πέρα από τα σχόλια εγώ είμαι σίγουρα υπέρ των pellet σε σχέση με το πετρέλαιο αλλά όχι με ψευδαισθήσεις ότι είναι μαγική λύση και όχι με το σκεπτικό αλλάζω τον κολο-καυστήρα πετρελαίου με έναν κολο-καυστήρα Pellet και σώθηκα...

 

Είναι ωραίο σκεπτικό για να πουλιούνται οι καυστήρες pellet με μπούρδες αλλά όχι για να διορθωθεί το χάλι που υπάρχει στα σπίτια μας.

 

 

Όσο για το σχόλιο για τα μαθηματικά και την φυσική... ασχολίαστο...

Edited by Panos09
Link to comment
Share on other sites

Ferrari, για να κάνω έναν παραλληλισμό, ο x έμενε σε "παράγκα" που έμπαζε από παντού. Στο καινούριο του σπίτι έχει ενδοδαπέδια και πληρώνει το 1/4 σε πετρέλαιο για τα ίδια τετραγωνικά. Λες η διαφορά να οφείλεται στην ενδοδαπέδια?

 

Τα μαθηματικά και η φυσική είναι πολύ καλύτεροι σύμβουλοι από επιφανειακές συγκρίσεις.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

@miltos εξήγησε μου τότε πως γίνεται να χρειάζομαι 13 τόνους που αναφέρει ο άλλος συνάδελφος μου από την στιγμή που εγώ με 7 τόνους pellets με 7 παλλέτες βγάζω ολόκληρο το χειμώνα έχοντας σταθερή θερμοκρασία στο σπίτι 21 βαθμούς ?

 

Μας πως θα γίνει φίλε Ferari θα ανατρέψουμε τις ιδιότητες του πετρελαίου και των Πελλετ.

Αφού η θερμογόνο δύναμη αυτών είναι δεδομένη....

 

Με ποιο κριτήριο θα ελέγξεις τις ιδιότητες από την στιγμή που ο καθένας μπορεί να χρησιμοποιεί ότι pellets θέλει . Άλλη θερμοκρασία δίνει το pellets φτιαγμένο από ξύλο , άλλη από καλαμπόκι , άλλη από στάχυ και άχυρο . Όποτε η θερμογόνος δύναμη δεν είναι και τόσο δεδομένη αλλά εξαρτάται από την πρώτη ύλη που καίς από το είδος που είναι φτιαγμένα τα pellets .

 

 

Και όμως επηρεάζονται... πόσο είχαν τα Pellet πριν 2 χρόνια??? Πόσο ανέβηκε η τιμή φέτος που έγιναν της μόδας???

 

 

Και πόσο νομίζεις ότι τα βρήκα ? Διότι αν σου πω θα τρέξουν όλοι για να βάλουν .Αλλά και στην Ελλάδα όσο και να έχουν πάλι ποιο οικονομικά από το πετρέλαιο θα είναι .

 

Η σύγκριση σου θα είχε νόημα μόνο αν αντικαθιστούσες ένα καινούργιο λέβητα με αντιστάθμιση σε συνεχή λειτουργία γιατί δυστυχώς έχει διαφορά αν ο λέβητας θερμαίνει το νερό στα σώματα ή την καμινάδα

 

Και για καινούργιο λέβητα πετρελαίου που είχαμε βάλει πάλι τα αποτέλεσμα ήταν μηδαμινά. Επιπλέον γιατί να το ρυθμίσεις σε συνεχή λειτουργία από την στιγμή που ούτε ο λέβητας με pellets καίει συνέχεια αλλά όπως ανάφερα ελέγχει την θερμοκρασία από τον θερμοστάτη και όταν διαπιστώσει την κατάλληλη θερμοκρασία που θέλω σβήνει αυτόματα και ξανά ανάβει όταν θα έχει πέσει η θερμοκρασία για την οποία είναι ρυθμισμένος .Όποτε σαν θερμοκρασία έχω 21 βαθμούς αλλά δεν καίει σε συνεχή λειτουργία αλλά μόνο όταν χρειαστεί .

Edited by Ferari
Link to comment
Share on other sites

@miltos εξήγησε μου τότε πως γίνεται να χρειάζομαι 13 τόνους που αναφέρει ο άλλος συνάδελφος μου από την στιγμή που εγώ με 7 τόνους pellets με 7 παλλέτες βγάζω ολόκληρο το χειμώνα έχοντας σταθερή θερμοκρασία στο σπίτι 21 βαθμούς ?

 

Δεν μπορώ να εξηγήσω τη διαφορά από απόσταση (επιφανειακή σύγκριση που λέω παραπάνω), χωρίς να δω από κοντά ο ίδιος. Αυτό σαφώς δε σημαίνει ότι υπάρχει πρόβλημα με τη φυσική. Το πρόβλημα ήταν στην παλιά εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.