Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στεγανοποιητικό υλικό


coolio

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

υπάρχει κάποιο υλικό που να στεγανοποιεί και να μπορεί να αντέξει σε μεγάλη πίεση. Θέλω να στεγανοποίησω ένα καπάκι το οποίο όμως θα δέχεται βάρος 4 τόνων. Άρα θα πρέπει να μην συνθλείβεται με το βάρος αλλά να στεγανοποιεί κιόλας.

Υπάρχει?

Link to comment
Share on other sites

Τι θα είναι αυτό; φλάτζα, λάστιχο, o-ring, κορδόνι, σιλικόνη;

Τι θα στεγανοποιεί (υγρό, αέριο...);

Σε τι πίεση πρέπει να επιτυγχάνει στεγανότητα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Αλέξη και πάλι,

το δοχείο θα περιέχει νερό σε κανονικές συνθήκες. Πρόκειται για την δεξαμενή που συζητούσαμε στο άλλο τόπικ.

Τώρα σχεδιάζω την δεξαμενή οπότε δεν έχω περιορισμούς στο υλικό που θα βάλω.

Το ζήτημα είναι ότι θα αποθηκεύεται η μία δεξαμενή πάνω από την άλλη και θέλουμε να πατάει στο καπάκι

Βασικά θέλω ένα υλικό το οποίο θα στεγανοποιεί όταν κλείνεις το καπάκι με τα κλείστρα του (μικρή φόρτιση) αλλά δεν θα συνθλίβεται όταν φορτώνεται με τις άλλες δεξαμενές (μεγάλη φόρτιση ~4 τον).

Ελπίζω να το εξηγώ σωστά.

 

ΥΓ. Δεν ψάχνω απαραίτητα κάτι εξειδικευμένο απλά δεν έχω ιδέα από τέτοια υλικά.

Edited by coolio
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να ψάξεις στις ιδιότητες του στεγανοποιητικού. Μπορείς να εξασφαλιστείς με κατάλληλη διαμόρφωση των μεταλλικών τεμαχίων. Υπάρχουν πολλοί τρόποι, το θέμα είναι το κόστος που σου δημιουργούν. Για παράδειγμα με κάποια πατούρα στο καπάκι μπορείς να περιορίσεις την παραμόρφωση που θα δεχτεί το στεγανοποιητικό.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς γιαυτό το λόγο ψάχνω αν υπάρχει κάποιο υλικό που να έχει αυτές τις ιδιότητες. Για να περιορίσω το κόστος των υλικών και της κατεργασίας.

Το να κάνω μία διαμόρφωση για το λάστιχο και να βάλω κοιλοδοκούς να κρατάνε τις παραπάνω δεξαμενές είναι η πιο εύκολη λύση.

Πρέπει όμως να μελετήσω όλες τις περιπτώσεις πριν καταλήξω στην βέλτιστη, σωστά?

Edited by coolio
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν χρειάζεσαι στεγανότητα αλλά ερμητικό κλείσιμο.

Η απλούστερη λύση είναι το λάστιχο. Θα έχεις καπάκια που θα τερματίζουν σε κάποια πατούρα, ώστε το λάστιχο να μην δέχεται φορτία.

Οι λύσεις που μπορούν να σηκώσουν βάρος απαιτούν πολύ υψηλή ακρίβεια στην κατεργασία των επιφανειών και υψηλή δυσκαμψία.

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

[Εκτός θέματος]

Τι μπορόύμε να πούμε όταν βλέπουμε έναν συνάδελφο να οδηγείται στην μελέτη ενός "προβληματικού λόγω αρχικής επιλογής" έργου, για το οποίο πιθανότατα δεν φταίει ο ίδιος αλλά ο εργοδότης του;

Συγγνώμη αλλά όταν βλέπω να επιλέγεται μία τόσο ανορθόδοξη και αδόκιμη λύση (η μία κυβική δεξαμενή πάνω στην άλλη), πρέπει να το πω.

[/Εκτός θέματος]

Link to comment
Share on other sites

Οι λύσεις που μπορούν να σηκώσουν βάρος απαιτούν πολύ υψηλή ακρίβεια στην κατεργασία των επιφανειών και υψηλή δυσκαμψία.

Αυτό σκέφτηκα και εγώ και γιαυτό θεώρησα ότι δύσκολα θα βρεθεί τέτοιο υλικό. Αλλά επειδή δεν είμαι γνώστης της αγοράς είπα να κάνω μία ερώτηση.

 

@CostasV: Δεν έχεις άδικο αλλά δεν είναι ακριβώς έτσι. Ο εκάστοτε εργοδότης μπορεί να ζητάει ότι θέλει, εμείς θα πρέπει να εξετάζουμε αν γίνεται ή όχι. Για να δώσω όμως μία σαφή απάντηση θέλω να είμαι σίγουρος και επειδή όπως προανέφερα δεν έχω την εμπειρία θέλησα να πάρω την γνώμη από μερικούς πιο έμπειρους συναδέλφους. Αυτή δεν είναι άλλωστε η φιλοσοφία του φόρουμ?

Edited by coolio
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.