Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τμήμα αυθαίρετης κατασκευής βγαίνει εκτός Ο.Γ. και Ρ.Γ.


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε επικοινωνία που είχα με ΤΕΕ αλλά και σε παλαιότερη νομιμοποίηση (με 1577), τακτοποίηση (τότε το λέγαμε εξαίρεση) μπορεί να γίνει στο μη ρυμοτομούμενο τμήμα και το ρυμοτομούμενο αφήνεται σε κοινή χρήση.

Αν το ρυμοτομούμενο ωστόσο συνδέεται στατικώς (μέλος του χωρικού πλαισίου για ο.σ. ή σημαντικό κομμάτι φέρουσας τοιχοποιίας) τότε δεν μπορείς να τακτοποιήσεις ή νομιμοποιήσεις ούτε το μη ρυμοτομούμενο τμήμα

Αυτό είναι και το λογικό καθώς όταν θα έρθει να εφαρμοστεί το σχέδιο πόλης πχ διάνοιξη κτλ θα πρέπει να γίνει και εφαρμογή Ρ.Γ. και τότε θα γίνει και η αντίστοιχη κατεδάφιση του τμήματος εκείνου του αυθαιρέτου.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στην τακτοποίηση δεν θα έκανα έλεγχο με τη σημερινή Ρ.Γ. αλλά με την τότε.

Είναι κι αυτό μία λογική, ωστόσο ο 4014 δεν αναφέρει ότι τακτοποιείται το αυθαίρετο στην περίπτωση που κατά το χρόνο κατασκευής δε βρισκόταν σε κοινόχρηστο χώρο, δυστυχώς. Εάν το δείξεις κανονικά? Με ενημέρωση του ιδιοκτήτη για τις πιθανές συνέπειες της δήλωσης....

Edited by Dim84
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά εδω εφαρμόστηκε η αδεια και ήρθαν να το ρυμοτομήσουν μετα (και αυθαίρετα μάλλον)

(εκτος αν το τοπογραφικό ειναι λάθος)

συνεπως συγκριση γίνεται με την άδεια

 

 

 

 

 

@ kapnicious : εκτος αν κατα την κατεδάφιση το μη ρυμοτομουμενο μεινει όρθιο;; :mrgreen:

Edited by Nikoser
Link to comment
Share on other sites

Έχω δει έκδοση Ο.Α. σε κτίσμα νόμιμο αλλά ρυμοτομούμενο σήμερα. (προσθήκη καθ'ύψος στο μη ρυμοτομούμενο)

Το ζήτημα είναι αν το ρυμοτομούμενο σήμερα, κατασκευάστηκε αυθαίρετα και αν κατασκευάστηκε πριν την αλλαγή της ρυμοτομίας.

Αν κατασκευάστηκε αυθαίρετα και μετά την αλλαγή της ρυμοτομίας, δεν έχει ελπίδες.... :(

Αν κατασκευάστηκε πριν την αλλαγή της ρυμοτομίας τότε, προσωπικά, θεωρώ πως μπορεί να τακτοποιηθεί.

 

Δεν έχει αναφερθεί σε άλλο τόπικ πως το κτίριο ελέγχεται είτε με τους όρους τους χρόνου κατασκευής είτε με τους σημερινούς;

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

θα μιλησω απο τριτη κ με τον υπευθυνο του σχεδιου πολης της πολεοδομιας να δω τι θα μου πει.... παντως κατασκευασθηκε το κτιριο νομιμα πριν την αλλαγη της ρυμοτομιας ,απλως μου φαινεται αδικο για καποιον που το 1992 εβγαλε για νομιμη αδεια... να ερχετε μετα απο ενα χρονο ο δημος κ να του ρυμοτομει μερος ενος νομιμου κτιριου......

 

faethon, μου λες να κανω συγκριση με την Ρ.Γ του 1992 κ οχι την σημερινη , αυτο μπορει να γινει αν προσκομισω το τοπογραφικο της αδειας?καθως μετα την εφαρμογη της πραξης εφαρμογης το εμβαδον του οικοπεδου αλλαξε αλλα κ η γεωμετρια του, καθως απο 2 πλευρες του οικοπεδου εφαρμοστηκαν διαφορετικες ρ.γ. απο τις ισχυουσες το 1992....

αν δειξω το τοπογραφικο του 1992 της αδειας ,δεν ειναι λαθος καθως η σημερινη κατασταση ειναι διαφορετικη?

 

ετσι οπως το καταλαβαινω ειναι μονοδρομος να δειξω την σημερινη κατασταση του οικοπεδου, κ να γραψω μεσα στην τεχνικη εκθεση την ολη ιστορια....... παντως θελω να δω τι θα μου πουν στην πολεοδομια θα ενημερωσω τον πελατη κ μετα θα δω τι θα κανω...θα επανελθω απο τριτη με νεωτερα....ευχομαι σε ολους καλες γιορτες με υγεια .......

 

ενας τοπογραφος συναδελφος μου προτεινε να κανω τροποποιηση σχεδιου πολης,ισως το δεχτουν γιατι σε εκεινη την περιοχη οι δρομοι ακομη ειναι μη διανοιγμενοι.....

Edited by xekolla
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

να ρωτήσω τι γίνεται αν τοίχος περίφραξης έχει επισκευασθεί πριν την έκδοση της άδειας οικοδομής αυθαίρετα λίγο πριν την έκδοση της άδειας και μετά βρέθηκε με την παραχώρηση λωρίδας διαπλάτυνσης του δρόμου προκείμένου να αποκτήσει οικοδομησιμότητα σε κοινόχρηστο χώρο και εχει γίνει φύλλο ελέγχου από πολεοδομία Μπορεί να πληρωθεί το είδικό πρόστιμο με το Ν4014 και στην συνέχεια να κατεδαφιστεί και να γίνει στην καινούργια ορθή θέση Μάλλον νομίζω πως όχι , δηλαδή να υπολογισθεί το πρόστιμο εκτός Ν4014

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να ενταχθεί στον 4014 αλλά θα πληρωθούν παράβολα, πρόστιμα και αμοιβές μηχανικού και μετά θα χρειαστεί και άδεια κατεδάφισης.Χωρίς τον 4014 πληρώνονται τα πρόστιμα και βγαίνει η άδεια κατεδάφιση.Νομίζω πως είναι πιο συμφέρουσα για τον ιδιοκτήτη η δεύτερη περίπτωση

Link to comment
Share on other sites

ναι τώρα που το σκέφτομαι δεν μπορεί καν να μπει στον ν4014 γιατί όταν το επισκέυασε παράνομα θα έπρεπε να βγάλει άδεια και να παραχωρήσει λωρίδα , άρα ουσιαστικά το έχει κάνει σε κοινόχρηστο δημόσιο χώρο Αρα πληρώνει πρόστιμο εκτός Ν 4014 και τον κατεδαφίζει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

τα πρόστιμα για τα αυθαίρετα που καταπατούν κοινόχρηστο χώρο ποια είναι;αυτά που ορίζονται στο άρθρο 27; η ερμηνεία που δίνω είναι ότι το άρθρο 27 αφορά στα αυθαίρετα που δε θα δηλωθούν με τον 4014, όχι σε αυτά που δεν μπορούν να δηλωθούν. ωστόσο νόμοι και διατάγματα παλιότερα περί προστίμων καταργούντα με τον 4014. Εαν δεν μπορεί να κατεδαφιστεί λόγω στατικότητας πληρώνει και παίρνει εξαίρεση;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.