Μετάβαση στο περιεχόμενο

γοκ 73 ή 85 ?


Recommended Posts

ευχαριστω πολυ:)

 

απου που μπορώ να το δω αυτό?

 

εχω μόνο τα σχέδια της άδειας απο την πολεοδομία, στην σφραγίδα της πολεοδομίας γράφει 17/9/73

και στη σφραγίδα τοθ μηχανικού 10/9/73

 

απο αυτά προκύπτει ότι έχει πάει με γοκ του 73 ή μπορώ να κοιταξω και πουθενά αλλού ημερομηνίες?σε κάποιο άλλο έγγραφό?

Link to comment
Share on other sites

Η ημερομηνία πρωτοκόλλησης της Ο.Α. ποιά ήταν; Πάρε από το άρχειο το στέλεχος της Ο.Α και το τοπογραφικο-διαγραμμα κάλυψης. Εκεί συνήθως σημειώνονταν οι όροι δόμησης και αν ήταν κατά ΓΟΚ και ταυτόχρονα οι όροι δόμησης του Ο.Τ. που γινόταν η ανέγερση.

Link to comment
Share on other sites

Δες την ημερομηνία πρωτοκόλλησης της άδειας αν είναι πρίν την ημερομηνία ισχύος του ΓΟΚ 73. Από κει και πέρα θα εξετάσεις συνδυαστικα τι έχει γίνει. Βασικά ερωτήματα είναι; Τι σύστημα δόμησης ίσχυε στη περιοχή τότε; Αν υπήρχαν όροι δόμησης ή αν είχαν εφαρμοστεί οι διατάξεις του ΓΟΚ σε περιοχή στερούμενης όρων δόμησης. Τι οικόπεδο είναι; γωνιακό; μεσαίο ; κλπ. Τι μέγιστο ύψος υπήρχε τότε; Τα αναφέρω όλα αυτά για να διαπιστώσεις αν με τις διατάξεις τις εποχής έκδοσης της Ο.Α. υπάρχουν ευμενέστερα μεγέθη από τα του σημερινού ΓΟΚ και να κινηθείς ανάλογα. Υποθέτω ότι αναζητάς στοιχεία σχετικά με κάποια τακτοποίηση;

Link to comment
Share on other sites

Χρυσάνθη

 

Για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε πρέπει να μας πείς

κατ’ αρχάς αν αναφέρεσαι σε αυθαίρετο εντός οικισμού<2000 κατ ή εντός πόλεως

και κατά δεύτερον για ποιο λόγο θες το ΓΟΚ, να ελέγξεις τι ακριβώς;

(ύψος- κάλυψη- δόμηση- αλλιώς μπορεί να ταλαιπωρηθείς αρκετά-μπορεί και χωρίς λόγω-

να είναι δηλ κάτι πολύ απλό)

Link to comment
Share on other sites

@pavlos33 σε ευχαριστώ πολύ, ναι ακριβώς αυτό θέλω να τσεκάρω, τι με συμφερει να ακολουθήσω, τους τότε όρουσ δόμησης ή τους τωρινούς, για τη διαδικασία της τακτοποίησης

 

@ΚΑΝΑ είναι οικισμός <2000 και θέλω να μάθω ύψος, κάλυψη. δόμηση που ίσχυαν όταν βγήκε η άδεια

Link to comment
Share on other sites

αν είναι οικισμός <2000 κατ

τότε σίγουρα μιλάμε για όρους δόμησης προ του 1923

(δες το ΠΔ του 1981, ποιό νόμο καταργεί και ψάξε για το ύψος κτλ

από ότι θυμάμαι για το ύψος είναι και ήταν 7,5 μ και σε επικλινή 10,0μ δεν άλλαξε δηλ τίποτα)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έχω και εγώ μια περίπτωση με κτίσμα και άδεια του 1970 έχω το στέλεχος της αδείας και μερικά σχέδια της εποχής , με ποιους όρους δόμησης θα υπολογίσω τις υπερβάσεις ; της εποχής εκείνης η τους σημερινούς , και με ποιον ΓΟΚ , τον σημερινό η του 55

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.