Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δίκτυο κοινοχρήστων χώρων οικισμών ( Απόφ. 39608/11 )


Recommended Posts

Με την απόφαση αυτή ( 39608/11 - ΦΕΚ 2200/Β/2011 ) ορίζονται οι τεχνικές προδιαγραφές ( που περιμέναμε... ) για την ρύθμιση των γνωστών προβλημάτων με τους δρόμους που είχαν παραχωρηθεί σε οικισμούς κάτω των 2000 κατ.

Θα ήθελα την εξής διευκρίνιση, άν κάποιος έχει ασχοληθεί:

Στο άρθρο 1 παρ. 1 λέει οτι το διάγραμμα συντάσσεται είτε για όλη την έκταση του οικισμού είτε για τμήμα της.

Πόσο μικρό μπορεί να είναι αυτό το τμήμα;; Πώς ορίζεται αυτό το ελάχιστο;;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Το πρόβλημα που δημιουργήθηκε με τη γνωστή απόφαση του ΣτΕ σε χιλιάδες ιδιοκτήτες σ' όλη την Ελλάδα, που νομίμως αγόρασαν οικόπεδα άρτια και οικοδομήσιμα με σκοπό να εκδώσουν άδεια και να κτίσουν, είναι ευρέως γνωστό.

Απορώ όμως: Αφού σήμερα υπάρχει η δυνατότης θεραπείας αυτού του προβλήματος, κανείς δεν ενδιαφέρεται; Κανείς δεν έχει ασχοληθεί πουθενά; Και καμιά "Υπηρεσία" δεν γνωρίζει τίποτα;

Περίεργος τόπος αυτή η χώρα !

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ μαζί σου συνάδελφε... το έχουν παρατήσει το θέμα , όπως και πολλά άλλα.

ίσως επειδή δεν υπάρχει οικοδομική δραστηριότητα, δεν καίει τους ιδιοκτήτες πότε θα γίνει η κύρωση δικτύου Κ/Χ ώστε να καταστούν οικοδομήσιμοι

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου ήρθε ένα κύριος και μου ζήτησε να προχωρήσω την σχετικη διαδικασία για περίπτωση ενός τμήματος που έγινε κατάτμηση με διανοιξη νεων δρόμων που είχαν πάρει έγκριση από ΣΧΟΠ Αλλα δεν έχω άλλα νεα εκτός από τα αναγραφόμενα στο σχετικό ΦΕΚ ότι μπορούμε να κυρώσουμε τμήμα των υφιστάμενων δημοτικών δρόμων του οικισμού Το πόσο πρέπει να είναι , είμαι σε διερεύνηση και θα ενημερώσω σχετικά μόλις μάθω Αυτό που διαπίστωσα ότι έχει σχετικά δουλειά η συγκέντρωση από το ΟΤΑ των παραχωρήσεων που έχουν γίνει εδαφικών λωρίδων για την έκδοση αδειών οικοδομών

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Προσοχη! εκτός απο την χαρτούρα και την αποτύπωση του διαμορφωμένου ή μη δρόμου σε ΕΓΣΑ 87 μπορεί να ζητηθεί και μηκοτομή (ευθρά, κατα πλάτος τομή κτλ)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Πρός ενημέρωση, άν και το ενδιαφέρον απ' ότι βλέπω είναι ελάχιστο:

Εκδόθηκε η Εγκύκλιος 12/21-6-12 ( έχει αναρτηθεί στο site του ΥΠΕΧΩΔΕ ), που διευκρινίζει το θέμα.

Κατ' ουσίαν το ελάχιστο τμήμα θα εγκρίνεται από τον ΟΤΑ κατά την αρχική φάση της εργασίας.

Ωστόσο, το πρόβλημα του μεγάλου κόστους για τον πολίτη παραμένει και ο μόνος πρακτικός τρόπος να αντιμετωπισθεί είναι με αναθέσεις των σχετικών μελετών από τους ΟΤΑ. ( Αρκεί οι Δήμαρχοι να καταλάβουν οτι αυτό ισοδυναμεί με ψήφους !!! ).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.