Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγωγός Utp σε θυροτηλέφωνα και ενδεχόμενη πτώση τάσης


NIKOS ASTROS

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους και σε όλο το αγαπητό μας φόρουμ.

Θα θίξω ένα θέμα και θέλω τα σχόλια σας, επειδή τελευταία τυχαίνει συχνά να ασχολούμαι με τα θυροτηλέφωνα και έτυχε σε πολυκατοικία λόγω πτώσης τάσης να μην δουλεύουν από τον 3ο και επάνω θα ήθελα να ρωτήσω αν και στα utp καλώδια από κάποια μετρά και έπειτα υπάρχει πρόβλημα. Στο παρελθόν όταν τοποθέτησα κάτι θυροτηλέφωνα της urmet (τα πρώτα μου) μιλώντας αυτός που μου τα πούλησε με το τεχνικό τμήμα αυτής της εταιρίας του είπαν ότι το utp δεν κάνει για θυροτηλέφωνα διότι ψήνεται και ότι κάνει μονό για δίκτυα, ισχύει κάτι τέτοιο? Εγώ ξερώ ότι πολλοί συνάδελφοι χρησιμοποιούν utp σε εγκαταστάσεις θυροτηλεφώνων ως το ιδανικότερο. Αν ισχύουν όλα αυτά που μας είπαν τότε από το τεχνικό τμήμα της εταιρίας αυτής, ποιο είναι το ιδανικότερο για αυτήν την εγκατάσταση καλώδιο? Εγώ τότε πάντως πέρασα ένα καλώδιο ιδανικό και για θυροτηλεοράσεις όπου εάν στο μέλλον το μετανιώσουν και θέλουν θυροτηλεόραση να μην τραβούν ξανά καλώδια και δουλεύουν από τότε μία χαρά, πρέπει να ήταν γύρω στα 70m αν ενθυμούμαι σωστά.

Edited by NIKOS ASTROS
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τα θυροτηλέφωνα εδώ και πολλά χρόνια δουλεύονται αποκλειστικά με utp.

Το "ψήνεται" μάλλον δεν το γράφεις σοβαρά, σιγά τα πολλά mA που περνάνε από μέσα...

Δεν μου έτυχε ποτέ πρόβλημα λόγω μήκους καλωδίωσης (τα όρια μήκους που αναφέρουν τα φυλλάδια για τα ουρμετάκια είναι ούτως ή άλλως μεγάλα).

 

Αν καταλαβαίνω σωστά, η λειτουργία στην οποία αναφέρεσαι περί δυσλειτουργίας (λόγω πτώσης τάσης) αφορά στο κυπρί...

Link to comment
Share on other sites

Τα καλώδια που χρησιμοποιώ εγώ για τα θυροτηλέφωνα- θυροτηλεοράσεις είναι το JYYe . Tα utp-ftp-sftp δεν ενδείκνυται για θυροτηλέφωνα – θυροτηλεοράσεις, έχουν διατομή 0,51mm2 και παρουσιάζουν αντίσταση βρόγχου 166 Ω/Km ενώ έχουν χωρητικότητα λειτουργιάς 52 nf/Km ,αντίθετα τα καλώδια τύπου JYYe έχουν διατομή 0,60 και παρουσιάζουν αντίσταση βρόγχου 125 Ω/Km και χωρητικότητα λειτουργιάς 80 nf/Km.

Link to comment
Share on other sites

@Καλημέρα AlexisPap και ΝΙΚΟΣΤΡΙ και καλό σαββατοκύριακο!

AlexisPap δεν το είπα εγώ ότι το Utp δεν κάνει για θυροτηλέφωνα διότι <<ψήνεται>> αν διάβασες καλά, αλλά από το τεχνικό τμήμα της Urmet, άλλωστε εμμέσως πλην σαφώς μας το λέει και ο ΝΙΚΟΣΤΡΙ. Τώρα για την βλάβη που είπα πάλι να έχεις υπόψη σου ότι λόγω πτώσης τάσης στην κλειδαριά δεν έφταναν ούτε 4 volt από τον ανορθωτή. Σημείωση ο πίνακας με τον ανορθωτή ήταν στον 3ο όροφο διότι εκεί που είναι η πολυκατοικία κτισμένη σε κεκλιμένο επίπεδο έχει δυο εισόδους από δυο διαφορετικές πλευρές.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό όμως είναι κατασκευαστική αβλεψία...

Ο πίνακας συνήθως μπαίνει κοντά στην είσοδο και η καλωδίωση για το κυπρί είναι τουλάχιστον x0.75.

Έχω δει κι εγώ ότι κάποιοι δίνουν στο κυπρί παροχή από ένα περίσιο ζεύγος των utp της κεντρικής κονσόλας...

Είναι λάθος.

 

Αν η απόσταση είναι τόσο μεγάλη (3 πατώματα) μπορεί να χρειάζεται και πιο χοντρό καλώδιο (πχ x1.5)

για να μειωθεί η πτώση τάσης.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, μπορείς να δώσεις παροχή στο κυπρί με 2 ζεύγη.

 

Tα utp-ftp-sftp δεν ενδείκνυται για θυροτηλέφωνα – θυροτηλεοράσεις, έχουν διατομή 0,51mm2

....

αντίθετα τα καλώδια τύπου JYYe έχουν διατομή 0,60

 

Νίκο, τα παραπάνω νούμερα αναφέρονται σε διάμετρο αγωγού (σε mm) και όχι διατομή (mm2). Η διατομή του utp είναι 0,2mm2

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Νίκο, τα παραπάνω νούμερα αναφέρονται σε διάμετρο αγωγού (σε mm) και όχι διατομή (mm2). Η διατομή του utp είναι 0,2mm2

 

Tα στοιχεία που έχω τα utp ftp κλπ δίνουν τη διατομή σε mm2 ………..θα προσπαθήσω να τα ανεβάσω….. α ρε, πως θα με κάνετε να προμηθευτώ scanner :) :cry: :)

Link to comment
Share on other sites

Νίκο, για τη διατομή των utp δες εδώ. Είναι 24 AWG.

 

Στη συνέχεια κάνε τη μετατροπή AWG σε mm2. Προκύπτει διατομή 0.2mm2 (διάμετρος 0,51mm).

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Ναι η διατομη των utp ειναι 0,20mm2

Και εγω οταν αρχισα να δουλευω τα θυροτηλεφωνα ειχα αρχισει με utp (οχι οτι ειμαι και κανας τρελα εμπειρος) μετα απο κανα 2-3 προβληματακια που αντιμετωπισα και αλλαζοντας καλωδιακια δουλεψαν ολα ρολοι (δοξα τον θεο) απο τοτε δουλευω θυροτηλεφωνο με JYYe.

Οποτε τωρα στο κυπρι μπορω να δινω ενα ζευγος και να ειμαι με διατομη 1,20 και οχι 0,40 οπως αντιστοιχα με το utp

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.