Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πότε γίνεται η Οριστική Υπαγωγή σε εξοφλημένο πρόστιμο;


Recommended Posts

Έχω ξαναρωτήσει σε topic με γενικότερο θέμα, αλλά δεν πήρα κάποια απάντηση (ίσως γιατί χάθηκε με τα διάφορα γενικής φύσεως replies). Νομίζω είναι χρήσιμο να το γνωρίζουμε αυτό, για το οποίο δεν έχω ακριβώς καταλάβει τι ισχύει:

 

Έστω ότι το ακίνητο είναι σε κατάσταση Προσωρινής Υπαγωγής και έχει πληρωθεί το πρόστιμο εφάπαξ με την έκπτωση του 20%. Το ένταλμα έχει περαστεί στο σύστημα ως "εξοφλημένο". Τι πρέπει να γίνει τώρα από τα δύο (ή και κάποιο άλλο που δεν έχω σκεφτεί):

 

(α) πρέπει να γίνει επανυποβολή για να μπει σε οριστική υπαγωγή άμεσα (πριν τις 30/12)

 

(β) μπορεί να γίνει επανυποβολή για να μπει σε οριστική υπαγωγή πχ σε 1-2 μήνες από σήμερα (όταν τα σχέδια είναι έτοιμα)

 

Κοινώς, υπάρχει κάποιο δεσμευτικό περιθώριο χρόνου μεταξύ Προσωρινής και Οριστικής Υποβολής;..

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχει αρχίσει η Β φάση με τα σχέδια , όποτε κάνεις οριστική υποβολή αναγκαστικά θα τσεκάρεις το κουτάκι που λέει ότι έχεις όλα τα σχέδια έτοιμα.Οπότε είτε τώρα περαιώσεις είτε οποιαδήποτε άλλη στιγμή πριν να ανοίξει η Β φάση είναι το ίδιο.Εξαρτάται από το αν θέλει να κάνει κάποια πράξη μεταβίβασης ο ιδιοκτήτης.

Link to comment
Share on other sites

 

Κοινώς, υπάρχει κάποιο δεσμευτικό περιθώριο χρόνου μεταξύ Προσωρινής και Οριστικής Υποβολής;..

 

 

Δεν έχω δει πουθενά να λέει ότι υπάρχει δεσμευτικό διάστημα μεταξύ των δυο υποβολών. Εκτός και μου έχει ξεφύγει, οπότε αν ξέρει κάτι κάποιος άλλος συνάδερφος ας μας δώσει τα φώτα του.

Και εγώ οριστική υπαγωγή θα κάνω στη β φαση που θα εχω ετοιμα και τα σχεδια. Τώρα έχω όλες τις υποθέσεις σε προσωρινή υπαγωγη.

Link to comment
Share on other sites

...Και εγώ οριστική υπαγωγή θα κάνω στη β φαση που θα εχω ετοιμα και τα σχεδια. Τώρα έχω όλες τις υποθέσεις σε προσωρινή υπαγωγη.

 

Και εγώ το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Για ποιόν ουσιώδη λόγο να μην τα οριστικοποιήσω;

 

Αντιθέτως τα οριστικοποιώ γιατί προκύπτουν όλα τα έγγραφα να δώσω στον πελάτη να ηρεμήσει και κυρίως η βεβαίωση που ισχύει για 2 μήνες από την αυτοψία...

Αν οριστικοποιηθεί μια υπόθεση αργότερα, το πιθανότερο είναι να εκδοθεί ληγμένη βεβαίωση μηχανικού.

Link to comment
Share on other sites

Ο μοναδικός λόγος να προχωρήσω σε οριστική υποβολή, πριν ανοίξει η Β' φάση, είναι να θέλει ο ιδιοκτήτης να κάνει μεταβίβαση.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Και ως τότε μπορείς να κάνεις και αλλαγές όπως επιπλέον μετρα αν τυχον χρειάζεται, έτσι δεν είναι;

Και να σου βγαλει επανυπολογισμένο το πρόστιμο με ό,τι εχεις πληρωσει συν τα επιπλέον;

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχει εξοφληθεί το πρόστιμο και δεν έχεις κάνει άλλη υποβολή, τότε μπορείς ακόμα να αλλάξεις τα στοιχεία; Και αν μεγαλώσει το πρόστιμο;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους όσους απάντησαν! Νομίζω τελικά ότι η δημοσκοπική μέθοδος απάντησης αποριών είναι η καλύτερη.. :smile:

 

Εάν έχει εξοφληθεί το πρόστιμο και δεν έχεις κάνει άλλη υποβολή, τότε μπορείς ακόμα να αλλάξεις τα στοιχεία; Και αν μεγαλώσει το πρόστιμο;

 

Θεωρώ ότι τότε θα βγει συμπληρωματικό πρόστιμο, το οποίο και πάλι θα πρέπει να πληρωθεί εφάπαξ.. (ελπίζοντας ότι το ποσό της διαφοράς δε θα είναι μεγάλο, γιατί άντε να το πεις στον ιδιοκτήτη)

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα σας. Θέλω να ρωτήσω τώρα που έχει ανοίξει η Β' φάση, και στη δική μου δήλωση έχουν πληρωθεί τα πάντα και δεν έχω υποβάλλει ηλεκτρονικά διάγραμμα δόμησης και Δελτίο Δομικής Τρωτότητας.Μπορώ να κάνω τώρα την προσωρινή υπαγωγή οριστική; Προκειμένου να πάρω την βεβαίωση. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.