Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αν ο ιδιοκτήτης δεν πληρώσει την πρώτη δόση?


kattka

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

έχω μια περίπτωση στην οποία ο ιδιοκτήτης αδυνατεί να πληρώσει την α’ δόση λόγω απρόσμενου προβλήματος υγείας.

Πρόκειται για τακτοποίηση αλλαγής χρήσης υπογείου με τον 3843. Στο υπόγειο όμως δεν έχει γίνει ακόμη αλλαγή χρήσης.Το έκανε για να το εξασφαλίσει για μετά.

Τι μπορεί να συμβεί αν δεν πληρώσει την α’ δόση?

Bγαίνει απλά από τη ρύθμιση ή υπάρχει και επιπλέον πρόστιμο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

έχω μια περίπτωση στην οποία ο ιδιοκτήτης αδυνατεί να πληρώσει την α’ δόση λόγω απρόσμενου προβλήματος υγείας.

Πρόκειται για τακτοποίηση αλλαγής χρήσης υπογείου με τον 3843. Στο υπόγειο όμως δεν έχει γίνει ακόμη αλλαγή χρήσης.Το έκανε για να το εξασφαλίσει για μετά.

Τι μπορεί να συμβεί αν δεν πληρώσει την α’ δόση?

Bγαίνει απλά από τη ρύθμιση ή υπάρχει και επιπλέον πρόστιμο?

 

Ο φάκελλος πάει στο Τμήμα Αυθαιρέτων της αντίστοιχης πολεοδομίας, η οποία προφανώς κάποια στιγμή θα έλθει για αυτοψία.

Αν όλα είναι σύμφωνα με την εκδοθείσα άδεια κανένα πρόβλημα - κανένα πρόστιμο!!

Link to comment
Share on other sites

Σε δήλωση Η/Χ με τον ν 3843 που κατατέθηκε τον Νοέμβριο στον Δήμο Αθηναίων σήμερα μου απάντησαν ότι οι φάκελοι δεν έχουν πάρει καν πληρότητα που υπολογίζουν ότι θα πάρουν Τρίτη με Τετάρτη και το πρόστιμο θα βγει μάλλον την Πέμπτη και θα τα στείλουν ταχυδρομικά πράγμα που σημαίνει ότι στην καλύτερη τα πρόστιμα θα φτάσουν μετά την πρωτοχρονιά που θα έχει λήξει η προθεσμία. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; Βγαίνει από την ρύθμιση ως εκπρόθεσμο;

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω και εγώ αφού έκανα αναζήτηση και δεν βρήκα κάτι σχετικό. Ο πελάτης μου ενώ μου είπε ότι θα πληρώσει εφάπαξ το ειδικό προστιμο του Ν 4014 , και έκανα προσωρινή υποβολή μετά την εξόφληση του παράβολου , άλλαξε γνώμη λόγω προβλήματος οικογενειακού που του συνέβει Από τις οδηγίες του προγράμματος βλέπω ότι δεν μπορεί να διορθωθεί η εφάπαξ καταβολή σε δόσεις Υπάρχει κάποια διαδικασία μεσω ΤΕΕ για να προβώ στην συγκεκριμένη αλλαγή;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

(μόλις διαπίστωσα ότι είμαι σε θέμα του 3843 αν υπάρχει πρόβλημα μπορούν οι μοντ ασ το μεταφέρουν στην κατάλληλη θέση)

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Επικοινώνησε με το ΤΕΕ, πες τους το πρόβλημα για να το αλλάξουν.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ αυτό έκανα (έστειλα Φαξ και προσπαθώ να εποικινωνήσω με τα κεντρικά) Πάντως από τον πρόεδρο του τοπικού μου ΤΕΕ έμαθα ότι υπάρχει δυνατότητα αλλαγής.

Link to comment
Share on other sites

Επικοινώνησε με το ΤΕΕ, πες τους το πρόβλημα για να το αλλάξουν.

Απαντάνε? Γιατί προσπαθώ να επικοινωνήσω εδώ και μια βδομάδα και όλα είναι κατεβασμένα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.