Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βιβλιογραφία (γενικά) για Πολιτικούς Μηχανικούς


 
kostasi

Recommended Posts

Απλώς ο Νιτσιώτας δεν διαβάζεται από έναν φοιτητή
Όχι ρε παιδιά δεν υπάρχει λόγος να μπλέξει με Νιτσιώτα
Είστε λίγο υπερβολικοί νομίζω... η έκδοση του 95 (τρίτη αν θυμάμαι καλά) που είναι και αυτή που κυκλοφορεί στα βιβλιοπωλεία είναι μια χαρά άπο άποψη γλώσσας αν αναφέρεστε σε αυτό.

 

Τέσπα εμείς προτάσεις κάνουμε και εσύ φίλε Unraveller ξεφυλλίζεις και αποφασίζεις.:wink:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση συνάδελφοι.Τα βιβλία του Νιτσιώτα τα τσέκαρα στην βιβλιοθήκη μας και μου φαίνεται πως θα συμφωνήσω με τον Mystic(Civilian).Απλώς θέλω να έχω και ένα καλό αγγλικό βιβλίο στις στατικές και αυτά που είδα από κάποιο (ελληνικό) ηλεκτρονικό βιβλιοπωλείο μου φάνηκαν αρκετά καλά.Δηλαδή φίλε Mystic,λές ότι αρκούν τα βιβλία του Αβραμίδη?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Ο Αβραμίδης καλύπτει τις απαιτήσεις για μέθοδο μετακινήσεων για στατική ΙΙΙ , όσο για στατική ΙΙ ένα κομμάτι της ύλης καλύπτεται από βαλιάση. Πeς μου σε ποια στατική αναφέρεσαι και θα μπορούσα να σου πω περισσότερα. :)

Link to comment
Share on other sites

Eίμαι στο 2ο έτος φίλη Εva και σκεφτόμουνα να αγοράσω ένα καλό αγγλικό βιβλίο στατικής για να το έχω εφ'όρου ζωής.Στην παρούσα φάση θέλω να καλύπτει τους ισοστατικούς της στατικής 1 και όσο περισσότερο γίνεται από τις επόμενες.Για την 1 θα πάρω τα 2 βιβλία του Αβραμίδη και απλώς ήθελα να ξέρω ποιο αγγλικό βιβλίο είναι το καλύτερο.Για extra διάβασμα το θέλω.

Link to comment
Share on other sites

Τα βιβλία του Νιτσιώτα είναι τα πληρέστερα. Θεωρώ ότι η έκδοση του 1970 με τους δύο τόμους είναι ό,τι καλύτερο έχει εκδοθεί στο συγκεκριμένο αντικείμενο. Απλά είναι γραμμένα στην παλαιότερη γλώσα. Παρουσιάζουν όμως την ύλη με οργάνωση, περιεκτικότητα και πληρότητα.

Η 2η έκδοση του 1985 και η τρίτη του 1995 (που αναφέρει ο Παναγιώτης) είναι μια ουσιαστική περικοπή της ύλης των δύο προηγούμενων τόμων και η συρίκνωσή της στις φοιτητικές απαιτήσεις.

Τα νεώτερα (Αβραμίδη) είναι γραμμένα με εντελώς διαφορετικό πνεύμα. Είναι προσαρμοσμένα στη γερμανική βιβλιογραφία που αναφέρουν. Τα βρίσκω λίγο "πελαγοδρομικά".

Η γνώμη μου είναι ότι στην προσπάθεια που καταβλήθηκε για ανανέωση, αναβάθμιση και εμπλουτοσμό της περιεχόμενης ύλης αποπροσανατολίστηκαν από τον διδακτικό τους χαρακτήρα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή φίλε Mystic,λές ότι αρκούν τα βιβλία του Αβραμίδη?

 

Αρκούν σε συνδυασμό με λυμένα θέματα.. Διαβάζεις αρχικά απ' τα βιβλία να μπεις στο κλίμα και μετά ασκήσεις από περασμένες εξεταστικές. Για τη Στατική2 είναι η αλήθεια πως το βιβλίο δε βοηθάει και πολύ, αλλά έχουμε αρκετές σημειώσεις στο e-civil (όπως και για την 3). Αν κάνεις τις εργασίες (μόνος, χωρίς έτοιμα πρότυπα) πριν πας να δώσεις δε θα χεις πρόβλημα πιστεύω. Προπόνηση θέλουν οι στατικές. Βέβαια πάντα υπάρχει το ενδεχόμενο να πέσει κάτι τραβηγμένο.. Για νορμάλ καταστάσεις μιλάμε.

Link to comment
Share on other sites

Απλώς στα βιβλία του Νιτσιώτα με ξένισε λίγο η παλιά γλώσσα αλλά στην τελική θα μετράει περισσότερο το περιεχόμενο.Φίλε Camelot,από αγγλική βιβλιογραφία έχεις κάποιο υπ'όψιν σου??από αυτά που ρώτησα εγώ?ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορω να σε βοηθήσω όσον αφορά στην ξένη βιβλιογραφία. Προσωπικά στατική Ι δούλεψα κυρίως με βαλιάση και είμαι αρκετά ευχαριστημένη. Καλή τύχη!

Link to comment
Share on other sites

@ unraveller

 

Συνεπής στην υπόσχεσή μου.

 

Θεωρώ πολύ καλό βιβλίο για φοιτητή το βιβλίο με τον τίτλο: Structural Analysis, του R.C. Hibbeler, έκδοση Prentice Hall.

Ξεφυλλίζω στα χέρια μου την 5η έκδοση του βιβλίου που το είχα πάρει από τον Παπα@%$#%&%$# πριν από 4-5 χρόνια. Κλασικό βιβλίο Στατικής με πάρα πάρα πολλά παραδείγματα σε ολόσωμους ισοστατικούς και υπερστατικούς φορείς με τριγωνικά δικτυώματα κ.λπ. κ.λπ. και πολύ όμορφα και κατατοπιστικά διαγράμματα.

Νομίζω είναι ιδανικό για φοιτητή.

Αλλά Η στατική των γραμμικών φορέων του Νιτσιώτα (έκδοση 1970) θεωρείται αντικειμενικά αξεπέραστο βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.