Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βιβλιογραφία (γενικά) για Πολιτικούς Μηχανικούς


 
kostasi

Recommended Posts

Χαίρεται!! Έχω δει τους τίτλους των βιβλίων που παραθέτετε για το οπλισμένο σκυρόδεμα και θα ήθελα να ρωτήσω μια διευκρίνηση: Ποιο από αυτά είναι τόσο πλήρες.......

 

Τα βιβλια του Κωνσταντινιδη αν δεν τα παιρνετε στη σχολη σου. Αλλα ειναι μονο για υπολογισμους.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

1. ΣΤΑΤΙΚΗ ΤΩΝ ΓΡΑΜΜΙΚΩΝ ΦΟΡΕΩΝ (ΜΗΤΣΟΠΟΥΛΟΥ ΕΘΥΜΙΑ) καλό αλλά πολύ ακριβό και δε καλύπτει όσα άλλα βιβλία.

 

2. hibbeler αρκετά καλό, ευκολοδιάβαστο και όλο και κάπου στο ίντερνετ υπάρχει σε pdf...

 

3. του Ghali το θεωρώ από τα χειρότερα που έχω αγοράσει. καλύπτει από τα βασικά έως και πεπερασμένα, δυναμική κτλ αλλά δε βγάζω άκρη με τίποτα. το πιο δυσκολονόητο βιβλίο στατικής που έχω δει. θα το πρότεινα σε κάποιον με πολύ καλές γνώσεις στατικής όπου πιθανοτατα θα βρει κάποια πράγματά παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Το Structural Analysis του Hibbeler εχει μεταφραστει στα Ελληνικα? Γιατι εγω εχω την 7η εκδοση στα αγγλικα.

Σήμερα πήρα τηλέφωνο για να ρωτήσω και μου είπαν ότι δεν είναι ακόμη έτοιμο, αλλά μέχρι να έρθει η ώρα για τη διανομή συγγραμάτων στις σχολές με το σύστημα Eudoxus, θα είναι έτοιμο. Υπολογίζω δηλαδή μέχρι τέλη Οκτωβρίου.

Πάντως πολύ ευκολοδιάβαστο το Structural Analysis του Hibbeler. Έχω την 6η έκδοση στο S.I. Το κακό όμως είναι ότι τα διαγράμματα ροπών και τα διαγράμματα γραμμών επιρροής τα έχουν ανάποδα σε σχέση με εμάς και για κάποιον που τώρα τα μαθαίνει αυτά είναι λίγο δύσκολο.

Τη Στατική των γραμμικών φορέων του Βαλιάση την δανείστηκα από τη βιβλιοθήκη, προσπάθησα αλλά δε μπορώ να το διαβάσω. Δε καταλαβαίνω τι κάνει σε ορισμένα σημεία. Ή εγώ είμαι πολύ βλάκας, ή αυτός τα παρουσιάζει πολύπλοκα. (πιθανότετο το πρώτο :mrgreen:)

Τις Στατικές του Γρ. Φούντα (είναι αυτός που μεταφράζει τα βιβλία του Hibbeler) τις έχει διαβάσει κανείς; Σκέφτομαι να τις αγοράσω, αλλά θέλω να ακούσω καμιά γνώμη πρώτα, γιατί δε μπορώ να τις δω κάπου ο ίδιος.Δε θέλω να δώσω 60 ευρώ για κάθε τόμο, χωρίς να ξέρω καν τι είναι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπέρα.θα ήθελα να μου προτέινετε βιβλιογραφία για προέντεταμένο σκυρόδεμα στα ελληνικά.ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θα ήθελα να μου πει κάποιος που έχει τον τόμο Ι του Αβραμίδη (στατική των κατασκευών) ή το βιβλίο της Μητσοπούλου (στατική των γραμμικών φορέων) που εκτυπώθηκαν; Δεν εννοώ τον εκδοτικό οίκο. Και τα δυο είναι από τις εκδόσεις σοφία. Μέσα συνήθως στις πρώτες σελίδες λέει εκτύπωση-βιβλιοδεσία: (.......). Αυτό θέλω.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να μου πει κάποιος που έχει τον τόμο Ι του Αβραμίδη (στατική των κατασκευών) ή το βιβλίο της Μητσοπούλου (στατική των γραμμικών φορέων) που εκτυπώθηκαν; Δεν εννοώ τον εκδοτικό οίκο. Και τα δυο είναι από τις εκδόσεις σοφία. Μέσα συνήθως στις πρώτες σελίδες λέει εκτύπωση-βιβλιοδεσία: (.......). Αυτό θέλω.

Ευχαριστώ πολύ.

 

 

Δεν ξερω αν βοηθαει παντως ο δευτερος τομος του Αβραμιδη ειναι εκτυπωμενος στην ΧΡΩΜΟΤΥΠ Α.Ε

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μπορεί να μου πει κάποιος τη γνώμη του για το βιβλίο <Εφαρμοσμένη Στατική τόμοι 1 και 2> του Kurt Hirschfeld απο τις εκδόσεις Γκιούρδα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για υποψήφιους ΠΜ και όχι μόνο...

 

Σε ένα βιβλίο στατικών για αρχιτέκτονες (Tragwerkslehre - Baustatik fuer Architekten - Ernst Werner 1970) και στο κεφ. 8 με τίτλο "Προσπάθεια κατάταξης-ταξινόμησης των φορέων" γίνεται και μία αναφορά σε παλαιότερες κατασκευές όταν άρχισαν να απαιτούνται όλο και πιο μεγάλα ανοίγματα αλλά η φυσική ξυλεία έστεκε εμπόδιο σ΄αυτό...

 

Για τον λόγο αυτό σκέφτηκαν να ενισχύσουν τους φορείς προσθέτοντας περισσότερες διατομές την μία πάνω στην άλλη και συνδέοντας τες με διάφορους τρόπους πχ. μεταξύ των άλλων τοποθετώντας ανάμεσα ξύλινες ορθ. καμβίλιες σκληρού ξύλου χωρίς να μπορούν να υπολογίσουν τις δυνάμεις που ασκούνται σ΄αυτές και να τις διαστασιολογήσουν...

 

statik001mix.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Αργότερα αυτές οι καμβίλιες άρχισαν να υψώνονται έτσι ώστε ο φορέας να είναι συνδεδεμένος σταθερά και με ασφάλεια στα άκρα ενώ στο κέντρο να είναι ανοιγμένος με διακριτές τις ζώνες θλίψης και εφελκυσμού......

 

statik002mix.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

statik003mix.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

(Αυτός ο φορέας λέγεται Laves traeger, Laves:1788-1864)

και μπορούμε να δούμε έναν τέτοιο φορέα (γέφυρα) κατασκευασμένη από τον Pauli (1802-1883) και πως αντικαταστάθηκε αργότερα στην wikipedia

 

http://de.wikipedia.org/wiki/Gro%C3%9Fhesseloher_Br%C3%BCcke

 

 

Στο κείμενο γίνεται αναφορά σε ένα βιβλίο του Jacob Leupold (Mathematico und Mechanico 1674-1727) με τίτλο "Theatrum pontificiale"

 

Σ΄αυτό το βιβλίο γίνεται αναφορά με κείμενο (αρχαία γερμανικά!) και

ΑΠΕΙΡΟΥ ΚΑΛΛΟΥΣ χαλκογραφίες στην προσπάθεια του ανθρώπου να υπερπηδήσει φυσικά εμπόδια πχ.τάφρους,ρυάκια,ποταμούς κλπ. όχι μόνο με την κατασκευή γεφυρών αλλά και με άλλους ευφάνταστους τρόπους...

 

Στην σελίδα 11 διαβάζουμε σε άπταιστα Γερμανολατινοελληνικά:

Das Theatrum Machinarum Arithmetikarum & Geometrikarum...

 

Δείτε και θαυμάστε σε 60 χαλκογραφίες γέφυρες πέτρινες, μεταλλικές,

σταθερές και κινητές (ανοιγόμενες, γέφυρες παγίδες, απλές, διπλές, με

αντίβαρα, ανοιγόμενες μηχανικά, συρταρωτές, περιστρεφόμενες, πλωτές κλπ.

κλπ.κλπ.)

Επίσης "γέφυρες" από βαρέλια ή κυλίνδρους,δερμάτινες "γέφυρες" δηλ.

φουσκωτά σκάφη, "φέρυ μπόουτ", αμφίβια οχήματα και πάρα πολλές άλλες

εφευρέσεις της εποχής εκείνης πχ. σωσίβια, ξυλοπόδαρα, φουσκωτά παντελόνια και μπότες, ντιζαινάτα βατραχοπέδιλα!, καταδυτικούς κώδωνες (Franz Kessler 1616), δύτες, "υδατοασπίδες" (αυτό με το μωρό) και όπου στα κείμενα γίνεται λεπτομερέστατη περιγραφή για το πως κατασκευάζονται...

 

Και φυσικά δεν παραλείπουμε να καδράρουμε ορισμένες χαλκογραφίες για την

διακόσμηση του γραφείου μας... (οι εικόνες από την σελίδα 175 και κάτω)

Ο θείος google φροντίζει για μας εδώ.

 

http://echo.mpiwg-berlin.mpg.de/ECHOdocuViewfull?url=http://content.mpiwg-berlin.mpg.de/mpiwg/online/permanent/library/AUFTS19S/index.meta&mode=texttool&viewMode=images

 

...καλή μελέτη και διασκέδαση!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.