Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μπορεί να γίνει συμβολαιογραφική πράξη για υπό ρυθμιση ακίνητο;


Recommended Posts

Καταρχάς συγνώμη αν έχει συζητηθεί κάπου το θέμα , αλλά δεν μπόρεσα να βρω κάτι . Ή είναι τελείως ξεκάθαρο από το νόμο και δεν ήθελα να το συνειδητοποιήσω...

Ένα ακίνητο που έχει μπει στη ρύθμιση και πληρώνει (αρχικά το παράβολο και μετά τις δόσεις ) δεν μπορεί να είναι αντικείμενο δικαιοπραξίας;

Πρέπει να αποπληρωθεί πρώτα όλο το ειδικό πρόστιμο και να εκδοθεί από το σύστημα η "ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΡΥΘΜΙΣΗΣ ΑΥΘΑΙΡΕΤΟΥ" την οποία δίνουμε στον συμβολαιογράφο αντί της βεβαίωσης μηχανικού;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 83
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ναι , εγώ το έκανα , διαπίστωσα μετά την υποβολή και εξόφληση με το παράβολο του ειδικού προστίμου μου έβγαλε μηδενικές δόσεις μετην υποβολή εκ νεου μετά την εξόφληση του παράβολου (πρόστιμο μικρότερο από παράβολο) και αρχείο PDF με βεβαίωση για σύνδεση με δίκτυα κοινής ωφέλειας και χορήγηση βεβαίωσης χώρου κύριας χρήσης με τα αναλυτικά στοιχεία της ρύθμισης .

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας και χρονια πολλα σε ολους!!!!Αν έχεις αυθαιρετο κτισμα με στο οικόπεδο και ειναι "Προς εκδοση οικοδομικής άδειας" όμως το συμβολαιο ειναι παλιο και λάθος.Δηλαδή έχει άλλα τετραγωνικά το συμβόλαιο και άλλα το τοπογραφικό.Το δηλώνω στα αυθαίρετα , πληρώνω το παράβολο ,δεν μου βγάζει πρόστιμο ομως δεν μπορώ να εμφανίσω την βεβαίωση για την μεταβίβαση που ζητούν οι συμβολαιογράφοι.Μήπως μπορεί να με βοηθήσει κάποιος???Θα του ήμουν ιδιαιτερα ευγνώμων διότι ειναι μεγάλο μπέρδεμα η κατάσταση και δεν μπορώ να βγάλω ακρη.Ευχαριστώ πολύ και ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας και χρονια πολλα σε ολους!!!!Αν έχεις αυθαιρετο κτισμα με στο οικόπεδο και ειναι "Προς εκδοση οικοδομικής άδειας" όμως το συμβολαιο ειναι παλιο και λάθος.Δηλαδή έχει άλλα τετραγωνικά το συμβόλαιο και άλλα το τοπογραφικό.Το δηλώνω στα αυθαίρετα , πληρώνω το παράβολο ,δεν μου βγάζει πρόστιμο ομως δεν μπορώ να εμφανίσω την βεβαίωση για την μεταβίβαση που ζητούν οι συμβολαιογράφοι.Μήπως μπορεί να με βοηθήσει κάποιος???Θα του ήμουν ιδιαιτερα ευγνώμων διότι ειναι μεγάλο μπέρδεμα η κατάσταση και δεν μπορώ να βγάλω ακρη.Ευχαριστώ πολύ και ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!!!

 

Συνλαδελφε δε κατάλαβα τι συμβαίνει ακριβώς...

 

Γενικά αν είναι να βγάλεις οικοδομική άδεια για να είναι ολα οκ πρέπει να τελειώσει και μετά θα γίνει η μεταβίβαση.

 

Σε περίπτωση διαφωνίας συμβολαίου - τοπογραφικού που συνοδεύει την οικοδομική άδεια εμείς πάμε με την οικοδομική άδεια. Μηχανικοί είμαστε - στη πολεοδομία δίνουμε λόγο, αυτά τα σχέδια ελέγχουμε.

 

Αν θες κατι άλλο σε παρακαλώ επαναδιατύπωσε το πρόβλημα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σας και σας επαναδιατυπωνω το προβλημα.

Καλημέρα σας

Ο πελάτης μου εχει ενα παλιο συμβόλαιο το οποιο ας πουμε ειναι (πχ 6000 τμ) και το τοπογραφικο ειναι (πχ 7000 τμ).Ομως η πραγματικότητα ειναι οτι το γήπεδο ειναι (πχ 6800 τμ).Εντομεταξυ εμείς το εχουμε δηλωσει στα αυθαιρετα διοτι εχει κτίσμα μεσα στο γήπεδο που δεν έχει οικοδομικη αδεια.εγω το δηλωνω στο ΤΕΕ ως αυθαιρεσία "Προς έκδοση οικοδομικής άδειας" που σημαινει οτι πλησωσε το παραβολο ο πελατης μου και περιμενουμε να βγαλουμε την οικοδομικη αδεια.(οταν ενεργοποιηθει το συστημα εκδοση οικοδομικής άδειας). Και τωρα εχουμε παει στην συμβολαιογραφο για να κανουμε διορθωτικη συμβολαίου και χρειάζεται "Βεβαίωση μηχανικου για τις μεταβιβασεις" που στο συστημα του ΤΕΕ δεν μου το εμφανιζει.(Μου εμφανιζει μονο την βεβαίωση για την ΔΕΗ).Τι κανουμε στην συγκεκριμένη περίπτωση???? Σας ευχαριστω πολυ ολους!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Οικοδομική άδεια μπορείς να βγάλεις και τώρα (καταθέτεις το φάκελλο στην αντίστοιχη πολεοδομία κ.λπ.).

Αλλαγές στα συμβόλαιο θα μπορέσεις να κάνεις όταν εκδοθεί η άδεια, όχι τώρα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η τέλεια διαδικασία.....

 

1. Αφού υπάρχει αυθαίρετο κτίσμα, δήλωση στο σύστημα.

 

2. Στη περίπτωση που βγαίνει οικοδομική άδεια πρέπει να βγάλεις την οικοδομική άδεια.

 

3. Οταν βγει η οικοδομική άδεια πας στη συμβολαιογράφο το σωστό τοπογραφικό, βεβαίωση μηχανικού, αντίγραφο απο το αρχείο της πολεοδομίας που φαίνεται οτι έχουν πληρωθεί τα πρόστιμα και οτι το κτίσμα συμπεριλήφθηκε στη περίπτωση των αυθαιρέτων του νόμου.

 

4. Η συμβολαιογράφος τα επισυνάπτει ολα αυτά και κανει ιδιαίτερη μνεία στο συμβόλαιο για το αυθαίρετο ( αριθμό αίτησης, πληρωμή προστίμων κ.λ.π.)

 

σχετική νομοθεσία:

 

νόμος 4014 - άρθρο 26 παρ. 2

 

................... άρθρο 24 παρ. 14 ( το πιο κρισημο)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.