Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μπορεί να γίνει συμβολαιογραφική πράξη για υπό ρυθμιση ακίνητο;


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 83
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συμβ/φος είπε σε συνάδελφο, πως ο σύλλογός τους αποφάσισε να μην προχωρούν σε πράξεις συστάσεων σε τακτοποιημένα άρτια και οικοδομήσιμα ακίνητα, διότι η τακτοποίηση διαρκεί μόνο για 30 χρόνια. Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικό;

 

Ήταν δεδομένο ότι θα γινόταν κάτι τέτοιο. Σύσταση ή και απλά απόδοση χιλιοστών δε γίνεται σε μη νόμιμους αυτόνομους χώρους.

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

Συμβ/φος είπε σε συνάδελφο, πως ο σύλλογός τους αποφάσισε να μην προχωρούν σε πράξεις συστάσεων σε τακτοποιημένα άρτια και οικοδομήσιμα ακίνητα, διότι η τακτοποίηση διαρκεί μόνο για 30 χρόνια. Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικό;

Πότε έγινε αυτό?? και σε ποιό σύλλλογο?? σήμερα (Παρασκευή) έδωσα σε συμβολαιογράφο τακτοποιήση εκτός σχεδίου για να κάνει σύσταση και ενώ μιλήσαμε και αρκετή ώρα επι του θέματος δεν μου ανέφερε κάτι τέτοιο...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Εγώ είμαι ο συνάδελφος και μετά από επικοινωνία με τρεις συμβολαιογράφους, έχω να σας πω πως τους έχει δοθεί ξεκάθαρη οδηγία από τον σύλλογο συμβολαιογράφων με πρόεδρο τον κύριο Βλαχάκη να μην δίνουν χιλιοστά σε τακτοποιημένους χώρους με τον 4014.Κατ'επέκταση αυτού, η θέση τους ήταν η εξής: Από την στιγμή που υπάρχει και άλλο νόμιμο κτίσμα στο οικόπεδο, ο τακτοποιημένος χώρος προσαρτάται σε αυτό σαν παρακολούθημα ενώ αν το κτίσμα είναι εξ ολοκλήρου αυθαίρετο, μπορεί να μεταβιβαστεί ολόκληρο μετά την τακτοποίηση χωρίς όμως να μπορεί να γίνει σύσταση!!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Σε περιπτωση που εχουμε πελατη που θελει να πληρωσει με δοσεις το προστιμο δεν μπορει να γινει συμβολαιογραφικη πραξη συμφωνα με τη παρ.11 αρθρο24 4014 αν δεν εξοφληθει εξ'ολοκληρου το προστιμο του, εμεις τωρα ως μηχανικοι εχουμε δικαιωμα αν το επιθυμει και ο πελατης να κανουμε ολοκληρμενη υπαγωγη σε αυθαιρετο που επιλεχθηκε να πληρωθει με δοσεις...?

 

Η ερωτηση μπορει να ειναι χαζη αλλα ολα τα αυθαιρετα που εχω κανει και ειναι με δοσεις τα εχω σε προσωρινη υπαφωγη και δεν ξερω αν και οταν ανοιξει η β φαση θα μπορω να κανω ολοκληρωμενη ή θα πρεπει να περιμενω 48 μηνες...?

Link to comment
Share on other sites

....... Από την στιγμή που υπάρχει και άλλο νόμιμο κτίσμα στο οικόπεδο, ο τακτοποιημένος χώρος προσαρτάται σε αυτό σαν παρακολούθημα ....

 

Αν το πχ υπάρχει ένα δωμάτιο αυθαίρετο με χρήση κατοικίας σε μια οικοδομή διαμερισμάτων κατοικιών με σύσταση. Αυτό μπορεί να γίνει παρακολούθημα ενός διαμερίσματος;

Λογικά, φαντάζομαι πως δεν μπορεί, αφού και τα δυο θα είναι κύριοι χώροι.

Link to comment
Share on other sites

Ποντίφικα, πως είναι δυνατόν να περάσεις σε οριστική υπαγωγή όταν υπάρχουν απλήρωτες δόσεις.Πως θα σου βγάλει το σύστημα περαίωση και οι δόσεις ακόμα υπάρχουν.Δεν υπάρχει λογική σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Εγω νομιζω οτι θα επρεπε να γινεται ,ο πελατης αναγνωριζει ενας χρεος προς τη πολιτεια που πρεπει να πληρωσει, αν δεν το πληρωσει τοτε αυτο θα επρεπε να μεταφραζεται σε χρεος του προς την εφορεια, και πανω σε αυτο νομιζω οτι θα επρεπε να μην χρειαζεται πληρης εξοφληση για να γινει μεταβιβαση θα μπορουσε να βρεθει μια φορμουλα ωστε στο συμβολαιο π.χ. να αναγραφεται οτι το βαρος αυτο μεταβιβαζεται στον αγοραστη, με καποιο τετοιο τροπο και πιο πολλες υπαγωγες θα γινονταν γιατι κακα τα ψεμματα πολυς κοσμος που θελει να πουλησει , μεταβιβασει δεν εχει τα χρηματα εφαπαξ για το προστιμο

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό γίνεται μέχρι τώρα και τα χρέη ματαβιβαζόνταν στην εφορία ή ήταν από την αρχή στην εφορία και κανένας (υπερβολή αυτό) δεν τα έχει ξεπληρώσει και πληρώνουν άλλοι γι αυτά τώρα.Θα μπορεί να ζητήσει ένα καπάρο όσο είναι το πρόστιμο, να το ξεπληρώσει και μετά να γίνει η μεταβίβαση (δεν ξέρω αν αυτό θα μπορούσε να είναι εφικτό πάντα)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.