Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαίωμα υπογραφής τοπογραφικού διαγράμματος κατά ΕΓΣΑ


Recommended Posts

Δεν έχει πει ποτέ κανένας ΤΕΙΤΖΗΣ ότι τα ΤΕΙ είναι Ανώτερα απο τα Ελληνικά Πολυτεχνεία, μπορεί να γίνουν ανωτερα όταν αποκτήσουν την ιδια χρηματοδότηση με το ΕΜΠ όμως;;;;

Ουτε βέβαια ότι οι πτυχιούχοι των ΤΕΙ είναι το ίδιο με του Πολυτενχείου, Αυτά τα λένε τα παπαγαλάκια σας και ο Σπιρτζης στη Μενεγάκη...για να ρίξoυν στάχτη στα μάτια του κόσμου....Ο λαός όμως έχει ξυπνήσει φίλε μου...

 

Aπό την άλλη ο θεός είναι μεγάλος ποτέ δε ξέρεις τι μας ξημερώνει...

Edited by GEORGE KARA
Link to comment
Share on other sites

δεν σου απαντάει κανείς γιατί αυτά που λες δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα

 

"Και όχι να ακολουθώ τομέα συγκοινωνιακό για να γλυτώσω τα δύσκολα σκυροδέματα και στατικά μαθήματα, αλλά μετά να έχω και άποψη επί των στατικών επειδή τελείωσα στα 5 έτη σε άσχετο τομέα !!!"

 

αν είχες τελειώσει πολυτεχνείο θα ήξερες ότι αυτό δεν ισχύει

στατικές, μπετα, δυναμική, μεταλλικές

διδάσκονται πριν

 

άστο σου λέω εκτίθεσαι

έχω ακολουθήσει τομέα κατασκευών για να μην νομίζεις ότι μιλάω εκ του πονηρού

 

 

 

Δομικών έργων

Έργων υποδομής

Μηχανολογία

 

 

Μαθηματικά

φυσική

τεχνική μηχανική

οπλισμένο σκυρόδεμα

 

αυτά είναι σχολές και μαθηματα που έχω δώσει εξετάσεις για φίλους όταν ήμουν

φοιτητής και αλλάζαμε φωτογραφίες στο πάσο

έχω και άποψη για τα τει

 

αλλά σου λέω άστο δεν σε συμφέρει εκτίθεσαι

Link to comment
Share on other sites

 

Ουτε βέβαια ότι οι πτυχιούχοι των ΤΕΙ είναι το ίδιο με του Πολυτενχείου, Αυτά τα λένε τα παπαγαλάκια σας και ο Σπιρτζης στη Μενεγάκη...για να ρίξoυν στάχτη στα μάτια του κόσμου....Ο λαός όμως έχει ξυπνήσει φίλε μου...

 

 

απλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αφού ξέρετε τα προβλήματα των τει

δεν θέλετε να καταργηθούν ?

 

ας καταργηθούν τα πολυτεχνεία αφού σας πειράζει και να δίνουν όλοι εξετάσεις για εισαγωγή στα τει.

να δούμε τότε πόσα απίδια παίρνει ο σάκος

 

αλλά βέβαια μηχανικός με 12 είναι ωραίο πράμα

α ρε βολεψάκηδες που είμαστε :smile:

Link to comment
Share on other sites

chrisven

Από την μία θεωρείς τους συναδέλφους σου ΤΕ ως συνάδελφους .

φίλε εγώ το έχω πει στον ίδιο τον Σπίρτζη σε γεμάτο ακροατήριο μέσα σε ΤΕΕ ότι συναδέλφους θεωρώ τους ΤΕ και όχι τους εκ Βαλκανίων

άρα το ύφος σου δεν πιάνει σε μένα για τέτοια περίπτωση

Από την άλλη τους ειρωνεύεσαι

αλλά βέβαια μηχανικός με 12 είναι ωραίο πράμα

α ρε βολεψάκηδες που είμαστε

Ενώ δηλώνεις ότι δεν αναγνωρίζεις και αυτούς εκ Βαλκανίων .

Αυτό δεν δηλώνει βόλεμα όταν στα λεγόμενα σου αποκλείεις όλες τις πλευρές και αφήνεις μόνο αυτούς που σπούδασαν σε ελληνικό πολυτεχνείο ?

Link to comment
Share on other sites

όχι φίλε δεν κατάλαβες τι εννοώ

 

από τι στιγμή που είναι ελεύθερο επάγγελμα και υπάρχει ανταγωνισμός

 

θα πρέπει όλοι να έχουμε τα ίδια αντικειμενικά κριτήρια

στην απόδοση Ε.Δ.

 

και αυτή τη στιγμή αυτά τα κριτήρια δεν υπάρχουν

 

και ρωτάω ποια η γνώμη σας να καταργηθούν τα τει?

ή να καταργηθούν τα πολυτεχνεία αν θέλετε

να μείνει μόνο ένα και να

προσπαθούμε όλοι το ίδιο για την εισαγωγή

 

όλοι έχουμε το ίδιο εργασιακό αντικείμενο να έχουμε και τις ίδιες σπουδές ρε αδερφέ

αλλά δεν μπορώ εγώ να μπαίνω με 18 εσύ με 10 και να λες ότι θέλω τα ίδια Ε.Δ δεν είναι δίκαιο

 

(και μην ακούσω ότι δεν θέλετε τα ίδια, ουσιαστικά το 99% των μελετών είναι αυτά που ζητάει η εετεμ)

δεν έγραψες καλά ή είχες μια ατυχία στις πανελλήνιες κάτσε ξαναδώσε

 

δεν το κατάλαβα αυτό μηχανικός πε, μηχανικος τε, μηχανικός από κολλέγια

να βάλουμε και δικηγόρους για εφετείο, δικηγόρους για πρωτοδικείο και πάει λέγοντας...

 

επίσης αναγνώριση μόνο των πτυχίων του εξωτερικού που έχουν επίπεδο ίσο ή ανώτερο των ελληνικών πολυτεχνείων

Edited by chrisven
Link to comment
Share on other sites

άστο σου λέω εκτίθεσαι

 

Eίσαι πολύ νέος και δεν γνωρίζεις για τα ακαδημαϊκά.

Φαίνεται εξάλλου από αυτά που γράφεις.

 

 

αν είχες τελειώσει πολυτεχνείο θα ήξερες ότι αυτό δεν ισχύει

στατικές, μπετα, δυναμική, μεταλλικές

Από πότε τελειώνεις όλα τα στατικά όπως λες ???

Μα καλά νομίζεις μιλάς σε κανένα παιδάκι ?

 

Σύμφωνα με τη δομή των σπουδών τα έξι πρώτα εξάμηνα αφιερώνονται αποκλειστικά στα μαθήματα κορμού, τα επόμενα δύο εξάμηνα έχουν μαθήματα κορμού αλλά και κατεύθυνσης, την οποία επιλέγει ο φοιτητής στην αρχή του 7ου εξαμήνου. Το ένατο εξάμηνο έχει μόνο μαθήματα κατεύθυνσης και το δέκατο εξάμηνο είναι αφιερωμένο αποκλειστικά στη διπλωματική εργασία.

 

Όλα τα μαθήματα διακρίνονται σε δύο κατηγορίες: Τα «Υποχρεωτικά» για τους φοιτητές, που υποδιαιρούνται σε «Κορμού» (για όλους τους φοιτητές ) και «Κατεύθυνσης» (για τους

φοιτητές που επέλεξαν τη συγκεκριμένη κατεύθυνση) και τα «Κατ΄εκλογήν Υποχρεωτικά», όπου οι φοιτητές επιλέγουν συγκεκριμένο αριθμό μαθημάτων από έναν πίνακα προτεινομένων μαθημάτων.

 

Για αυτό έχω πει τα πρώτα 3 χρόνια είναι ίδια !!!

 

Από που προκύπτει η υποχρέωση να απαντήσουμε;

 

Δεν προκύπτει από πουθενά, αλλά για να μην θέλεις να απαντήσεις τότε μάλλον δεν σε συμφέρει.

 

Για να τελειώνουμε με αυτήν την ιστορία.

 

Β.Sc. (4 έτη) + M.Sc. (2 έτη) = 6 έτη

Όχι Διπλωματούχος Πολιτικός Μηχανικός 5 ετών, αλλά Πολιτικός Μηχανικός M.Sc. (με σύνολο 6 ετών) εγγεγραμμένος στο επιμελητήριο και με αναγνωρισμένο τίτλο σπουδών σε παγκόσμιο level.

 

Τα υπόλοιπα έιναι λόγια του αέρα και προς δημιουργία εντυπώσεων. Και για να μην θέλετε να το δεχτείτε ή είστε επιπέδου ΤΕΕ Ελλάδος ή απλά δεν μπορείτε να το χωνέψετε.

 

επίσης αναγνώριση μόνο των πτυχίων του εξωτερικού που έχουν επίπεδο ίσο ή ανώτερο των ελληνικών πολυτεχνείων

 

Η μας δουλεύεις ή δεν ξέρεις τι σου γίνεται...

 

Είπαμε: Β.Sc. (4 έτη) + M.Sc. (2 έτη) = 6 έτη

 

Είπαμε το B.Sc. είναι Μηχανικός ΤΕ και το M.Sc. είναι από το εξωτερικό (Ελβετία, Γερμανία, Αγγλία κ.τ.λ.). Για τι επίπεδο θέλεις να μιλήσουμε ??? Για Γερμανίας ή Ελβετίας ή Αυστρίας ??

Edited by Mercedes
Link to comment
Share on other sites

ξέρεις τι μαθήματα διδάσκονται στην κατεύθυνση στα ελληνικά πολυτεχνεία?

 

"και το δέκατο εξάμηνο είναι αφιερωμένο αποκλειστικά στη διπλωματική εργασία. "

 

είσαι άσχετος με το θέμα και εκτίθεσαι στο ξαναλέω

και στο τελευταίο εξάμηνο είχαμε μαθήματα

Edited by chrisven
Link to comment
Share on other sites

επίσης αναγνώριση μόνο των πτυχίων του εξωτερικού που έχουν επίπεδο ίσο ή ανώτερο των ελληνικών πολυτεχνείων

 

Είμαστε σε θέσει όμως για να κρίνουμε ποιά είναι αυτά ? Με ποιά κριτήρια θα κρίνουμε ? Μόνο βλέποντας την γεωγραφική τους τοποθεσία ή και με άλλα κριτήρια ?

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε: Β.Sc. (4 έτη) + M.Sc. (2 έτη) = 6 έτη

 

Είπαμε το B.Sc. είναι Μηχανικός ΤΕ και το M.Sc. είναι από το εξωτερικό (Ελβετία, Γερμανία, Αγγλία κ.τ.λ.). Για τι επίπεδο θέλεις να μιλήσουμε ??? Για Γερμανίας ή Ελβετίας ή Αυστρίας ??

 

Είμαστε σε θέσει όμως για να κρίνουμε ποιά είναι αυτά ? Με ποιά κριτήρια θα κρίνουμε ? Μόνο βλέποντας την γεωγραφική τους τοποθεσία ή και με άλλα κριτήρια ?

 

Έχετε όντως πολύ πλάκα.

Δες την παγκόσμια κατάταξη των σχολών από Γερμανία, Αυστρία, Ελβετία ή Αγγλία και μετά ξαναρωτάς.

Πως μιλάς για σχολή Μηχανικών όταν προένταση και γεφυροποιία από εκεί έμαθες ???

Για μεταλλικές από χώρες όπως Γαλλία, Αγγλία και Γερμανία !!!

Δηλαδή για τι κριτήρια μιλάμε ??? Όπως Ελλάδας νομίζεις ???

 

Και για να τελειώνουμε γιατί όπως και να το πάτε πάλι σε εμένα θα έρθετε. Δεν ξέρετε από που να φύγετε !!! Για να δω πότε θα σας τελειώσουν οι δικιολογίες...

Έστω, να κρίνει και η Ελλάδα τις σχολές αυτές.

 

Μετά θέλω να δω τι θα μου πείτε...

 

Και ξαναθυμίζω...

 

Είπαμε: Β.Sc. (4 έτη) + M.Sc. (2 έτη) = 6 έτη

 

είσαι άσχετος με το θέμα και εκτίθεσαι στο ξαναλέω

 

Είναι από το τελευταίο πρόγραμμα του ΕΜΠ...άντε να δω πόσο ακόμη θέλεις να γίνεις ρεζίλι...

Edited by Mercedes
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.