Μετάβαση στο περιεχόμενο

έκδοση νέας οικοδομικής άδειας - προλαβαίνω;


Recommended Posts

Μου έχει ανατεθεί η έκδοση οικοδομικής άδειας τριώροφης οικοδομής εντός σχεδίου.

Επειδή είμαι νέος μηχανικός θα ήθελα να μου απαντήσει κάποιος πιο έμπειρος.

 

Για τη χορήγηση της άδειας, για να είναι πλήρης ο φάκελος απαιτούνται κάποιες μελέτες, δικαιολογητικά, κτλ. Απ' ότι έχω καταλάβει μπορώ να προσκομίσω τα απαραίτητα - 1η φάση - (αρχιτεκτονικά, τοπογραφικό, παθητική πυροπροστασία, κτλ.) για να εγκριθεί ο φάκελος. Και στη συνέχεια - 2η φάση - μέσα σε 9 μήνες πρέπει να ετοιμάσω και να υποβάλλω τα υπόλοιπα (στατικά, κτλ.). Η μελέτη ΚΕΝΑΚ πότε υποβάλλεται; Στην 1η φάση απαραίτητα ή μπορώ να την υποβάλλω κι αυτή μέσα στο εννιάμηνο με τα στατικά;

 

Άντε και μέχρι εδώ εντάξει. Από Μάρτιο που θα μπει σε ισχύ ο νέος τρόπος έκδοσης αδειών τι θα γίνει; Αν προλάβω και ετοιμάσω τα απαραίτητα για την 1η φάση και τα υποβάλλω πριν την 1η Μαρτίου, θα μπορέσω να συμπληρώσω στο εννιάμηνο και τα υπόλοιπα στοιχεία και μελέτες της 2ης φάσης χωρίς να μπλέξω καθόλου με το νέο τρόπο έκδοσης αδειών;

 

Και κάτι τελευταίο. Έχει κανείς κάποια γνώμη για τον νέο τρόπο έκδοσης αδειών; Θα μας βοηθήσει ή καλύτερα με τις πολεοδομίες όπως ήταν μέχρι τώρα; Πάντως θεωρώ ότι θα αυξηθεί τόσο το κόστος των μελετών, όσο και η ίδια η κατασκευή με την ανάγκη - πίεση που παρουσιάζεται για λιγότερο ενεργοβόρες οικοδομές (π.χ. υποχρεωτική εγκατάσταση φωτοβολταικών στις νέες κατοικίες).

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον μπορέσει να βοηθήσει.

 

Καλά Χριστούγεννα και καλή χρονιά σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Η ενεργειακή μελέτη δεν απαιτείται για τον έλεγχο πληρότητας (1η φάση)

 

Στο ν.4030 λέει

άρθρο 45

"Οικοδομικές άδειες για τις οποίες έχουν υποβληθεί πλήρεις φάκελοι στην αρμόδια πολεοδομική υπηρεσία μέχρι την έναρξη ισχύος του παρόντος, εκδίδονται σύμφωνα με τις προϊσχύουσες διατάξεις"

Πλήρεις φάκελοι, εννοεί όλες τις μελέτες;

δηλαδή εαν υποβάλλουμε τις απαραίτητες μελέτες για έλεγχο πληρότητας τώρα και πάρουμε αριθμό πρωτοκόλλου, αλλά δεν προλάβουμε να υποβάλλουμε τις υπόλοιπες μελέτες (στατικά, ΚΕΝΑΚ, Η/Μ) μέχρι την 1η Μάρτιου, ο φάκελος ουσιαστικά θα είναι άκυρος και θα πρέπει να πάμε με το νέο τρόπο έκδοσης αδειών;

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στην πολεοδομια Πολυγυρου μου ειπαν οτι εαν καταθεσω πριν το τελος του Φεβρουαριου οτι θα ειμαι ενταξει, να καταθεσω τον αρχικο φακελο (1η φαση)....εφοσον θα εχει πρωτοκολληθει λεει οτι πρεπει να προχωρησει. Ελπιζω να ισχυει για αλλιωωωωωςςςς ...αστα να πανε!

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι αν εχεις αριθμο πρωτοκολλου πριν 1.3.2012 εισαι οκ.

Ερωτηση. Ως αμοιβες θα υπαρχει διαφορα αν εκδοσω τωρα την αδεια ή μετα απο 1.3.2012?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω μια οικοδομική άδεια Οκτώβριο του 2008 (ισόγεια αποθήκη ), έχω καταθέσει για αναθεώρηση ως προς την κατασκευή υπογείου και αλλαγή χρήσης στο ισόγειο πριν από 1/3/2012 (είμαι στον έλεγχο μηχανολογικών ). ο ιδιοκτήτης έχει κάνει κάποιες κατασκευές ήδη και η άδεια θα εκδοθεί λογικά μέσα στον Απρίλιο. Η ερώτηση μου είναι αν θα έχω ελεγκτές για να πάρω ρεύμα η αν προλαβαίνω να το κλείσω άμεσα το έργο να τελειώνω…. αυτό για την παράταση του νέου τρόπου έκδοσης οικοδομικών αδειών ισχύει? Και αν ναι από πότε θα ισχύσει το νέο ?καμία συμβουλή?

Link to comment
Share on other sites

Και ελεγκτές πια …

 

Αλλά ακόμα κι αν δεν είχες καλό είναι να μη έχει υπερβάσεις το κατασκευασμένο από τα εγκεκριμένα σχέδια ...

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια οικοδομική άδεια Οκτώβριο του 2008 (ισόγεια αποθήκη ), έχω καταθέσει για αναθεώρηση ως προς την κατασκευή υπογείου και αλλαγή χρήσης στο ισόγειο πριν από 1/3/2012 (είμαι στον έλεγχο μηχανολογικών ). ο ιδιοκτήτης έχει κάνει κάποιες κατασκευές ήδη και η άδεια θα εκδοθεί λογικά μέσα στον Απρίλιο. Η ερώτηση μου είναι αν θα έχω ελεγκτές για να πάρω ρεύμα η αν προλαβαίνω να το κλείσω άμεσα το έργο να τελειώνω…. αυτό για την παράταση του νέου τρόπου έκδοσης οικοδομικών αδειών ισχύει? Και αν ναι από πότε θα ισχύσει το νέο ?καμία συμβουλή?

 

Απο την στιγμή που η αναθεώρηση θα εκδοθεί μετά τις 1/3/2012 θα ελεγθείς με ελεγκτές δόμησης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.