Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μετακίνηση θέσης και έκδοση Οικ. Αδείας


Recommended Posts

υπάλληλος της πολεοδομίας μου σε σχετικό με την περίπτωση σου ερώτημα (δηλαδή δήλωσης της αλλαγής της θέσης με τον 4014 σε άλλη νόμιμη θέση ) μου απάντησε αρνητικά

κολλώντας στο γράμμα του νόμου (θεωρεί όλη την οικοδομή τακτ/νη και άρα δεν επιτρέπεται αύξηση όγκου)

 

Αν όμως την αλλαγή της θέσης την ΄νομ/σεις με οικ άδεια τότε μπορείς (ξεπερνάς δηλ το γράμμα του νόμου)

Επομένως πλήρωσε το αντίστοιχο παράβολο -πλήρωσε και το ειδ πρόστιμο του υπογείου και βγάλε άδεια δόμησης για την αλλαγή θέσης μαζί με την προσθήκη ορόφου

Link to comment
Share on other sites

οφ τόπικ KANA, αλλά κολλάει εδώ η ερώτηση μιά και έχεις άποψη για το συγκεκριμένο.

Εστω ότι τακτοποιώ με ειδ.πρόστιμο σε ένα αυτόνομο κτίριο : έναν κλέισμένο Η/Χ, 2-3 extra προβόλους και ένα ψιλοξαμπάζωτο υπόγειο, το κτίσμα μου είναι ισόγειο με υπόγειο... αν ο ιδιοκτήτης θελήσει να κάνει προσθήκη α' οροφου στο μέλλον λές να του περιορίσουν την αύξηση όγκου παρόλο που έχω τακτοποιήσει μόνο τμηματικά το ισόγειο?

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά αν με ρωτάς πιστεύω τα εξής

 

ότι αν εκδώσεις άδεια μέσα σε μια 3/ετία από την ισχύ του 4014 και συμπεριλάβεις όλα αυτά (η/χ -εξώστη και υπόγειο) στον τίτλο "προσθήκη ορόφου και νομ/ση η/χ -εξώστη και υπόγειο"

και στις μελέτες στατικών και λοιπών απαιτουμένων (αναλαμβάνοντας την ευθύνη αντίστοιχα για κάθε μία απ' αυτές-μην ξεχνάς ότι την ευθύνη στατικότητας στον 4014 την αναλαμβάνει ο ιδιοκτήτης) είσαι εντάξει

 

γιατί είσαι εντάξει;

Μα γιατί μπορούσες να πληρώσεις μόνο το παράβολο και να κάνεις τα παραπάνω (οικ άδεια νομ/σης)

ενώ εσύ όχι μόνο παράβολο πλήρωσες αλλά και κάτι παραπάνω (όλο το ειδ πρόστιμο)

Πως επομένως να σ' αρνηθεί κάποιος αυτήν την διαδικασία αφού αναλαμβάνεις όλες τις ευθύνες και οι αυθαιρεσίες σου προστίθενται στο σ.δ κλπ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συναδελφοι σε περιπτωση που εχουμε σε ενα οικοπεδο 5 κτιρια (ενιαια ιδιοκτησια)

τα 2 απο αυτα εχουν αυξηση εβαδου αλλα ειναι σε μη συννομη θεση η αυξηση οποτε θα εχω 2 φυλλα καταγραφης προς τακτοποιηση.

Στα αλλα 2 κτιρια εχει αυθαιρετες κατασκευες που θα πανε προς εκδοση οικοδομικης αδειας

και στο 5ο εχουμε αυξηση του εαδου του κτιριου και μετακινηση σε τελειως διαφορετικη θεση απο αυτο της αδειας του που ειναι το 1979

 

Ερωτησεις:

1) Το προστιμο που θα βγαλουν τα προς τακτοποιηση τμηματα θα ειναι διαφορετικο ή θα αφαιρεθει και το παραβολο που πληρωνεται για ολα τα τ.μ. των αυθαιρεσιων δηλαδη και αυτων που ειναι προς νομιμοποιηση

2)Την αλλαγη θεσης του 5ου κτιριου θα την βαλλω και ενα 500αρικο ή μονο την αυξηση των τετραγωνικων του εφοσον δεν ειναι η μοναδικη παραβαση του η μετακινηση και ειναι απο το 1979

3) Και αν βαλλω την μετακινηση στην κατηγορια 13 θα χρειαστει να πληρωσω και το 500αρικο αυτο ή θα επαρκει το παραβολο που προκυπτει απο τα τ.μ. παραβασεων

Link to comment
Share on other sites

Στην περιπτωση αλλαγης θεσης κτιρίου:

Αν η νεα θέση είναι σύμφωνη με τη Νομοθεσία πληρώνεις 500 ευρω και βγάζεις οικ. αδεια εντος 3 ετίας.

Αν η νέα θέση δεν είναι νόμιμη (είναι εντος Δ) τοτε πληρώνεις 500 ευρώ και υποχρεούσε μέσα σε 30 χρόνια να αγοράσεις γειτονικό χώρο ώστε να αποκτήσει το κτίριο την απόσταση Δ από το νέο όριο.

 

Γιατί να θεωρήσεις όλο το κτίριο αυθαίρετο και να βγει ενα πρόστιμο τεράστιο;

Μια αλλαγή στάθμης υπογείου 30 cm θα πρεπε να βγαζει όλο το κτίριο αυθαίρετο λόγω υπέρβασης ύψους, με αποτέλεσμα ενα τεράστιο πρόστιμο . Όμως πληρωνεις 500 ευρώ και καθαρίζεις (εφόσον δεν υπάρχει αλλη παράβαση όπως αλλαγή χρήσης, όψεων κτλ).

Υπάρχουν χιλιάδες περιπτωσεις εκτος σχεδίου που λόγω διαφορών με γείτονες αλλαξαν τα όρια πολλές φορές ή υπάρχουν υποθέσεις που εκρεμούν στα δικαστήρια.

Edited by nikoskourtis
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα και απο εμένα. Θα ήθελα τη γνώμη σας.

Σε περίπτωση μετακίνησης θέσεως της οικοδομής σε άλλη σύννομη θέση και εφόσον έχω και άλλες παραβάσεις θα πρέπει να χρεώσω μια επιπλέον λοιπή παράβαση?

η εφόσον καλύπτεται το παράβολο απο τις υπόλοιπες δε χρειάζεται?

Link to comment
Share on other sites

Manolis ευχαριστώ αν και ειλικρινά δε ξέρω πλέον τι είναι σωστό. Είχα την άποψη πως εφόσον είναι σύννομη η θέση θα πρέπει μέσα σε 3 χρόνια να βγει άδεια και δε πρέπει να βαρύνεται ο ιδιοκτήτης με επιπλέον πρόστιμο. Τι μου διαφεύγει?

Link to comment
Share on other sites

ΑΜΑΡΤΖ

Αν όλες οι παραβάσεις σου νομ/νται, ισχύει αυτό που λές (μόνο 500 ή ... -ανάλογο με τα τ.μ-και άδεια νομ/σης και για την αλλαγή θέσης και για τις λοιπές παραβάσεις σου)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.