Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τροποποιήσεις σε στοιχεία οριστικά υποβληθέντων ΠΕΑ


Inzaghi

Recommended Posts

Το ΠΕΑ έχει συγκεκριμένα χαρακτηριστικά δεν μπορείς να γράφεις την ιστορία της ζωής σου. Σήμερα κάποιος ζητάει τον όροφο, αύριο μπορεί να ζητάει το οικογενειακό δέντρο του ιδιοκτήτη...Υπάρχουν τρόποι να το επιβεβαιώσει, τα στοιχεία που έδωσε ο Ινζάκι είναι σαφές. Αλλωστε είναι ο μοναδικός (η μοναδική καλύτερα) που ζητάει κάτι τέτοιο, μέχρι στιγμής δεν υπήρχε πρόβλημα. Ας αναλάβουν οι υπεύθυνοι. Επιμένω, μίλα με ΥΠΕΚΑ και πες τους την ιστορία

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 144
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η συμβολαιογράφος κάνει έλεγχο στο πιστοποιητικό;.

<<Κύριε μου, νομίζω ότι δεν το κάνατε σωστά.. Θα σας μαλώσω....>>.

 

Η αγοραπωλησία δεν εξαρτάται από το πιστοποιητικό. Δηλαδή δεν σημαίνει ότι κάνοντας λάθος ο επιθεωρητής και αντί του διαμερίσματος έβγαλε ΠΕΑ για την Ακρόπολη, η συμβολαιογράφος θα κατοχυρώσει αγοραπωλησία της Ακρόπολης. Το συγκεκριμένο διαμέρισμα θα πουληθεί ούτως ή άλλως.

 

Τι νομίζει η κρετίνα ότι κάνει;

 

Στείλε e-mail στο ΥΠΕΚΑ, όπως λέει και ο Ικαρος.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Της προτεινα προσαρτημα του ΠΕΑ αλλα δεν ηξερε καν τι ειναι αυτο....

"Αστο, θα το μελετησω και θα σου πω" μου λεει....

Στο θεμα των υπολοιπων συμβολαιογραφων που δε μου δημιουργησαν το παραμικρο προβλημα με τα ΠΕΑ που εχω εκδωσει, η αποψη της ηταν οτι ΟΛΟΙ εκαναν λαθος....

Στο θεμα των αλλων Μηχανικων (οι οποιοι οι καημενοι της πηγανε ΠΕΑ οπως κι εγω και τους τα γυριζε πισω να τα αλλαξουνε), ειχαν δικιο εκεινοι και οχι εγω...

 

Ειδικα η στιχομυθια παρακατω ηταν ολα τα λεφτα....

-Τροποποιησε τα στοιχεια

-Δεν μπορω να τα τροποποιησω, κλειδωθηκαν

-Οχι, μπορεις

-Δεν μπορω

-Οι αλλοι τοτε πως το κανανε?

-Οι αλλοι βγαζαν καινουριο ΠΕΑ

-Οχι, το ιδιο ΠΕΑ φερνανε...

-Αλλο βγαζανε, με αλλον αριθμο πρωτοκολου και κωδικο ασφαλειας

-Κατσε να παρω τηλ..........

........α αλλο βγαζατε κι εσεις ε?....

 

Ακομα ακομα και οτι δε χρειαζεται επικυρωμενα σχεδια της πολεοδομιας για να κανει συμβολοαιο μου ειπε, κατι που αντιτιθεται ΠΛΗΡΩΣ σε οτι κανουν ΟΛΟΙ οι αλλοι συμβολαιογραφοι...

Οποτε μου ακυρωνε αυτοματως την κατοψη του Α οροφου...

Η ανασυσταση δεν την ενδιεφερε γιατι δεν τη χρειαζοτανε (αφου δε χρειαζοτανε κατοψη για...)

 

Στο τελος οταν μου ειπε οτι ειναι Νομος να αναγραφεται ο οροφος στο διαμερισμα και της ζητησα να μου το δειξει γραπτως, δεν ειχε τι να πει και εφυγα νευριασμενος χτυπωντας την πορτα πισω μου...

 

Δε θα δεχτω υποδειξεις απο κανεναν κ@@@@@η για τη δουλεια μου, ειδικα οταν ειναι ασχετος με το αντικειμενο...

Αντε γιατι ολοι την εχουμε δει κρατος ελλειψει κρατους και νομοθετουμε για παρτη μας...

Στα διαλα...

 

Στο τελος με ενημερωσαν οτι θα το κανει το συμβολαιο με τα στοιχεια μου, αποδεχομενη τελικα οτι μπορει

Απλως μου ζητησαν αν τυχει και ξανασυνεργαστουμε με αυτην, στο επομενο ΠΕΑ να γραψω οτι θελει αυτη να μη μου ζαλιζει τα @@ (με το συμπαθιο κιολας...)

 

Εν τελει νικησα τη βλακεια...!

Link to comment
Share on other sites

ΔΥΣΤΥΧΩΣ η λυση ειναι να συνεννοειται κανεις με τον συμβολαιογραφο, τον δικηγορο και τον πελατη πριν προχωρησει στην εκδοση του πιστοποιητικου και καλα για "επιβεβαιωση στοιχειων".

 

Παναρχαια τακτικη: Συν"ενοχή" :smile:

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Αν είχες χρόνο για χάσιμο θα σου έλεγα σκίστην. Πήγαινε και μέχρι το συμβολαιογραφικό σύλλογο να την κάνεις ρόμπα!!!!!! Που την είδε και νομοθέτης η άσχετη.....

Και μετά σου λένε ότι δουλειά έχουν μόνο οι ικανοί και οι άσχετοι είναι άνεργοι......

Link to comment
Share on other sites

well done. Τελος καλό, όλα καλά.

Παρεπιμπτόντως ο συμβολαιογράφος δεν έχει υποχρέωση να ζητήσει θεωρημένα από πολεοδομία σχέδια. Μόνο το φύλλο της αδείας αν είναι μετά το 83.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι δεν ειναι ετσι οπως τα λες αλλα επιφυλασσομαι....

Γιατι εχω κανει αρκετα συμβολαια ως τωρα, δοξα τω Θεω και ακομα και να ειχε χαθει ο φακελος, καναμε καινουρια κατοψη, μη θεωρημενη (χωρις συσταση, προ 4014) για να χρησιμοποιηθει για τη συμβολαιογραφικη πραξη, μαζι με τη βεβαιωση απωλειας φακελου...

Link to comment
Share on other sites

@ Inzaghi: Συναδερφε αντιμετωπισα το ιδιο θεμα με συμβολαιογραφο επειδη ηθελε να γινει ανακληση του ΠΕΑ επειδη ξεχασα να αναφερω οτι το "διαμερισμα Δ1 4ου οροφου" ειναι στο "συγκροτημα Α" (δεν ανεφερα το συγκροτημα Α στο ΠΕΑ). Αν καποτε συναντηθουμε (και εγω απο θεσ/νικη γαρ) μαλλον θα μιλαμε για την ιδια γιατι δημιουργησε τετιοιο θεμε και με αλλο συναδερφο. Τους εβαλα ολους σε αναμονη και εστειλα μειλ στο ΥΟΕΚΑ με ερωτημα εαν μπορουσα να το καλυψω με υπευθυνη δηλωση που να αναφερει οτι το συγκεκριμενο ΠΕΑ αντιστοιχει στο συγκεκριμενο δ/σμα. Εφοσον μετα από 20+ μερες μου ειπαν οτι πρεπει να κανω ανακληση την εκaνα και εγινε σε 2 μερες οποτε ολοι πηγαμε by the book .... Με το προσαρτημα δεν νομιζω οτι μπορεις να το χρησιμοποιησεις εκτος του εξοικονομώ. Αυτα. Βαλτους στην αναμονη και αστους να περιμενουτν...

 

ΥΓ. Τι χρεωσες για την ανασυσταση γιατι θελω να δωσω τιμη σε μια αναλογη περιπτωση (στειλε μου το σε μειλ: [email protected] για να μην παραβιαζουμε τους κανονες του φορουμ... THANKS!!!)

Link to comment
Share on other sites

@ Inzaghi: συναδερφε αν δεν σου κανει κοπο ξαναστειλτο το εμαιλ , δυστυχως αυτο που λες οτι μου εστειλες δεν το ελαβα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.