Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδανικά υλικά για τελική επίστρωση σε ταράτσα


michaela

Recommended Posts

hello σε όλους!!!

αυτή τη φορά θα ήθελα να ρωτήσω για το εξής θέμα:

έχω μία οροφή με την εξής σειρά υλικών απο μεσα προς τα έξω:

-κονίαμα-μπετό- ασφαλτόχαρτο-αφρομπετό-και εδώ δέν ξέρω ποιό υλικό είναι κατάλληλο να βάλω.

μου είπε ο καθηγητής μου να βάλω πλάκες αλλά δέν ξέρω τί εννοούσε και δέν μπορώ να επικοινονίσω μαζί του!

στο interneta είδα κάτι για sbs & app αλλά δέν ξέρω ούτε τί ακριβώς υλικά είναι ούτε άν είναι ιδανικά για την περίπτωσή μου,γτι πρέπει να έχει πάχος γύρω στα 3cm

ας με φωτήσει κάποιος παρακαλώ... :???:

Link to comment
Share on other sites

πεζοδρομιου μαλλον εννουσε αλλα μπορεις να βρεις και πιο ελαφρυες και θα ατο συμβουλευα, στο σπιτι μου εχουμε πλακακι λευκο(για αντανακλαση ακτινοβολιας) αντιολισθητικο 25Χ25 παχος 7 χιλιοστων 30κιλα το τ.μ. praktiker

Link to comment
Share on other sites

πεζοδρομιου μαλλον εννουσε αλλα μπορεις να βρεις και πιο ελαφρυες και θα ατο συμβουλευα, στο σπιτι μου εχουμε πλακακι λευκο(για αντανακλαση ακτινοβολιας) αντιολισθητικο 25Χ25 παχος 7 χιλιοστων 30κιλα το τ.μ. praktiker

ευχαριστώ για την απάντησή σου!

΄7mm δέν είναι πολύ λεπτά?-δέν το ήξερα ότι μπαίνουν και πλάκες πεζοδρομίου στην οροφή!

επειδή όμως πρέπει να υπολογίσω και τη διαπερατότητα (για τις απώλειες )μπορείς να μου πείς το συντελεστή αγωγημότητάς τους?

ή το συντελεστή αγωγημότητας των πλακών πεζοδρομίου ?(άν γίνεται!)

 

υ.γ θα με βοηθούσες πολύ να μου πείς που θα βρώ έναν πίνακα που να έχει το συντελεστή αγωγημότητάς αρκετών οικοδομικών υλικών,έχω κάποιους αλλά δέν έχουν πολλά υλικά!

Link to comment
Share on other sites

Οι πλάκες πεζοδρομίου μπαίνουν όταν έχεις βατό δώμα αντί χαλικιού που μπορεί να το μετακινήσει ο αέρας.

Οι πλάκες αυτές μπαίνουν χωρίς λάσπη πάνω σε ειδικές πλαστικές βάσεις αμέσως μετά τη θερμομονωτική στρώση, συνήθως από εξηλασμένη πολυστερίνη.

Link to comment
Share on other sites

Είναι περίπτωση βατής στέγης αυτή με την τοποθέτηση πλακών πεζοδρομίου ενώ με την χαλικόστρωση θεωρείται μη βατή.

Και μάλιστα επειδή με βάση την σειρά των υλικών που περιέγραψες θεωρείται αντίστροφη στέγη γιατί η μόνωση είναι πάνω από την θερμομόνωση (ασφαλτόπανο).

Υπάρχουν ειδικές πλάκες εξιλασμένης πολυστερίνης για χρήση σε δώματα που έχουν 50% περισσότερη αντοχή σε σύνθλιψη απ'οτι οι κοινές πλάκες για τοίχους (έχουν μεγαλύτερη πυκνότητα). Είναι κατάλληλες σε περίπτωση που η μόνωση τοποθετηθεί κάτω από το στρώμα κλίσεων (ελαφροσκυρόδεμα).

Βεβαία επειδή αν τοποθετήσεις απλά πλάκες πεζοδρομίου πάνω από την θερμομόνωση, το βάρος είναι αμελητέο, μπορείς να βάλεις και απλές πλάκες θερμομόνωσης.

 

Δες και αυτο

http://www.fibran.gr/pdf/FibranECODomaton.pdf (σελιδα 4).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχω κάνει μόνωση σε δώμα με μονωτικό 5αρι αφρομπετόν και ασφαλτόπανο με ψηφίδα, τι μπορώ να βάλω από πάνω στο ασφαλτόπανο για να το προστατέψω -χωρίς να είναι ιδιαίτερα βαρύ για να μην υπάρχει καταπόνηση;

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Για καταπόνηση από ποιό πράγμα, θελεις να το προστατέψεις; Εάν δεν πρόκειται να περπατά πολύς κόσμος, ΔΕΝ χρειάεται να βάλεις τίποτα.

 

Αν τώρα θέλεις μόνο μία "ελαφριά" προστασία, θα πρότεινα να βάλεις παλέτες αραιά τοποθετημένες μεταξύ τους. Ετσι αυτός που θα περπατά, θα πηγαίνει από παλέτα σε παλέτα χωρίς να προκαλεί τυχόν φθορές στο ασφαλτόπανο.

 

Ο,τι και να βάλεις, φρόντισε να μην μαζεύει υγρασία από κάτω του, και να μην το παίρνει ο αέρας.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Για να απαντήσω στην ερώτηση michaela θα πρότεινα τα παρακάτω:

- επί του αφρομπετόν σταθεροποίηση με κατασκευή τσιμεντοκονίας (περίπου 2 εκ)

- στεγανοποίηση με ασφαλτική μεμβράνη ΑPP ,πάχους 4,5 mm.

- τοποθέτηση ειδικών θερμομονωτικών πλακών τύπου fibran TL/30(πλάκες διαστ.60χ30 εκ,με ενσωματωμένη θερμομόνωση 5 εκ και επικάλυψη τσιμεντοκονίαμα πάχους 2 εκ).Οι πλάκες τοποθετούνται σε ειδικές πλαστικές βάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.