Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τελικό ύψος οικοδομής


erling

Recommended Posts

Το τελικό ύψος μια οικοδομής είναι αυτό που προκύπτει μετά και τα υλικά θερμομόνωσης και στεγάνωσης του δώματος. Σωστά μέχρι εδώ.

Αλλά σε περίπτωση που έχω στέγη, υποχρεούμαι να βάλω στεγανοποίηση ή την θερμομόνωση πάνω από το οπλισμένο σκυρόδεμα?

Σε πολεοδομία μου ζητάει ένας υπάλληλος να προσθέσω επάνω από το σκυρόδεμα και άλλα 30εκ, για θερμομόνωση και υγρομόνωση.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πεις ότι βάζεις τη θερμομόνωση από κάτω όπως σε περίπτωση pilotis αν αυτό σε βολεύει.

Η στεγάνωση έτσι κι αλλιώς μπαίνει πάνω από το πέτσωμα και κάτω από τα κεραμίδια και όχι πάνω στην πλάκα σκυροδέματος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει το δικαίωμα να σου πει κάτι τέτοιο ο υπάλληλος του καφενείου γιατί δεν τιθεται θέμα ασφάλειας της κατασκευής, αλλά ούτε υπάρχει παράπτωμα στην αρχιτεκτονική μελέτη. Αν θέλει να κάνει τον εργολάβο ή του έχει μείνει από παιδί υπάρχουν και οι ψυχολόγοι...

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλε ΑΥΤΟ ή κάποιον άλλο τεχνικό οδηγό για στεγανοποιήσεις και δείξε τι λένε οι ειδικοί.

Για τη θερμομόνωση πες του ότι ως μελετητής μηχανικός μπορείς να επιλέξεις να βάλεις όπως θέλεις τη θερμομόνωση.

Πες του ότι εσωτερικά θέλεις να τη βάλεις γιατί το σπίτι θα χρησιμοποιείται ως εξοχικό και θέλεις να θερμαίνεται γρήγορα. Διαφορετικά θα πρέπει να θερμανθεί και η πλάκα σκυροδέματος πριν ζεσταθεί όλος ο χώρος.

Link to comment
Share on other sites

Pappos αυτό που επικαλείται είναι πως αν δεν κάνω την στέγη, θα κάνω στεγανοποίηση πάνω από την πλάκα, οπότε θα αυξηθεί το συνολικό ύψος της οικοδομής με συνέπεια να αυξηθεί και το Δ!!!

Πιάσε το αυγό και κούρευτο!!!!

Ολη η κουβέντα μας έγινε τηλεφωνικά και θα πάω την Πέμπτη που έχω ραντεβού προσωπικά.

 

Ρώτησα εδώ μήπως υπάρχει κάτι που δεν το γνωρίζω, γιατί με εξέπληξε η σταθερότητα του λόγου του.

Και το κερασάκι στην τούρτα? Εχει προσληφθεί στην πολεοδομία εδώ και 2 χρόνια ενώ πριν δούλευε σαν ελεύθερος επαγγελματίας για πάνω από 10 χρόνια!!!

Δηλαδή αν δεν είχε δουλέψει ποτέ, τι άλλο θα μου έλεγε????

Link to comment
Share on other sites

Και το κερασάκι στην τούρτα? Εχει προσληφθεί στην πολεοδομία εδώ και 2 χρόνια ενώ πριν δούλευε σαν ελεύθερος επαγγελματίας για πάνω από 10 χρόνια!!!

Δηλαδή αν δεν είχε δουλέψει ποτέ, τι άλλο θα μου έλεγε????

 

Νομίζω οτι αυτό φταίει :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αν έκανες και έναν όροφο ακόμα θα αυξάνονταν κι άλλο το ύψος της οικοδομής σου.

Αν η γιαγιά μου είχε καρούλια θα ήταν...

Link to comment
Share on other sites

erling:

Και το κερασάκι στην τούρτα? Εχει προσληφθεί στην πολεοδομία εδώ και 2 χρόνια ενώ πριν δούλευε σαν ελεύθερος επαγγελματίας για πάνω από 10 χρόνια!!!

Δηλαδή αν δεν είχε δουλέψει ποτέ, τι άλλο θα μου έλεγε????

 

Θα πρέπει να είναι ένας από αυτούς που είδαν τα 6 πλεονεκτήματα εργασίας στο δημόσιο που ανέφερε ο Χάρης για να εξηγήσει γιατί

''το δημόσιο ακόμα και σήμερα μ' όλα τα στραβά του είναι ελκυστικό για μια πληθώρα νέων επιστημόνων που σχηματίζουν ουρές κάθε φορά που γίνεται μια προκήρυξη''.

Link to comment
Share on other sites

Pappos αυτό που επικαλείται είναι πως αν δεν κάνω την στέγη, θα κάνω στεγανοποίηση πάνω από την πλάκα, οπότε θα αυξηθεί το συνολικό ύψος της οικοδομής με συνέπεια να αυξηθεί και το Δ!!!

Πιάσε το αυγό και κούρευτο!!!!

 

Δλδ θέλει να δέιξεις ύψος μεγαλύτερο κατά 0,5 εκ. όσο η στεγάνωση και να αφήσεις Δ μεγαλύτερο κατά μισό χιλιοστό?

Θερμομόνωση από κάτω, το κεραμίδι είναι υποχρεωτικό ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.