Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτη με το statics 2007


Charlie

Recommended Posts

Μολις κατεβασα μια δοκιμαστικη εκδοση του statics 2007. Βεβαια εχει περιορισμενο ακριθμο μελων ή κομβων που μπορεις να χρησιμοποιησεις.

Μηπως εχει κανεις καμια "μικρη" μελετη γιατι χωρις τεχνικη υποστηριξη αποκλειεται να κανω μελετη μονος μου για να το δω.

Link to comment
Share on other sites

το να σου δωσουμε μελετη και να σου πουμε απο την αρχη ειναι λιγο δυσκολο ...ξεκινα το μοντελο σου δινοντας ύψη,σταθερές σύμφωνα με τισ οδηγίες του manual και μετα μπες στη σχεδίαση σταθμών οπου βάζεις κολόνες και δοκούς σχεδόν σαν το autocad.το πρόγρααμα ειναι πολύ απλό (εγώ έχω λίγο νεότερη εκδοση) ξεκίνα το μοντέλο σου και αν έχεις κάποια αποροια την λες.στο manual υπάρχει και έτοιμο παράδειγμα που τα εξηγεί όλα βήμα βήμα.

(το αρχείο που κατέβασες ελπίζω να είχε manual.) :???:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν εχει manual.

Και ουτε ξερω πως να φτιαξω μια νεα σταθμη.

Αν τυχον μπορει κανεις να μου στειλει το manual θα το εκτιμουσα.

Με ενδιαφερει το προγραμμα αρκετα, γιατι ειδα οτι συνδιαζει σκυροδεμα και μεταλλικα.

Προς το παρον εχω το scada pro αλλα δεν μπορω να πω οτι ειμαι 100% ευχαριστημενος.

Αλλα μαλλον αυτες οι σκεψεις πρεπει να γινουν σε αλλη ενοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Δωσε ενα ονομα μελετης κ πατα οκ.Ξεκινα πρωτα απο Σταθμες -> υψη . Δωσε τα υψη πχ -3.00 0.00 3.00 6.00. Aσε τα υπολοιπα οπως ειναι (ετσι θα παρει τις default τιμες για υλικα,ψ κτλ)

Μετα πας σταθμες->σχεδιαση. διαλεγεις μια σταθμη πχ τη σταθμη 2 (δηλαδη στο 0.00) κ ξεκινας. Υπαρχουν αρκετοι τροποι να εισαγεις υποστυλωματα,δοκαρια κτλ. Δοκιμασε Εισαγωγη->Υποστυλωματων -> ορθ. με 1 σημειο, επελεξε διαστασεις κ μετα με το mouse κ αριστερο κλικ επιλεγεις θεση (κατω αριστερα βλεπεις τις συντεταγμενες). Το κλικ του mouse θα ειναι κ το σταθερο σημειο του υποστ. Βαλε μερικα υποστυλωματα (οσα σε αφηνει το demo ;) κ μετα πατα εισαγωγη-> δοκων, επιλεγεις διαστασεις κ με το mouse παλι βαζεις αρχη κ τελος. (Αν εισαι στη σταθμη 2 δηαλδη οροφη υπογειου θα βαλεις δοκους πχ με υψος 3μ για να τα δει σαν περιμετρικα τοιχεια.)Αφου "κλεισει" η κατοψη, πληκτρολογεις div ή πατας την κιτρινη λαμπιτσα-ηλιο στην αριστεη μπαρα κ αυτοματα σου εχει βαλει πλακες με τo ελαχιστο παχος. Διπλο κλικ πανω στο φαντωνμα (πχ στο Π1) κ βλεπεις διαφορα στοιχεια (φορτια,διαστασεις,τυπος κτλ) πολλα απο τα οποια μπορεις να αλλαξεις, το ιδιο ισχυει κ για δοκαρια,κολονες (διπλο κλικ). Οταν αλλαζεις κατι θα πρεπει να πατας div ή την λαμπιτσα που λεγαμε (αναγνωριση κατοψης). Για να βαλεις καποιο προβολο (πιθανον σε καποια ανωτερη σταθμη), μπορεις να δωσεις Εισαγωγη-> ακμων κ στην ουσια σχεδιαζεις (σαν το Αυτοcad) τον προβολο. Τελος βαλε κ τοιχους με Εισαγωγη-> τοιχων στα δοκαρια και στις πλακες κ πριν αλλαξεις σταθμη πατα div. Πας μετα Τέλος->άλλη σταθμη κ μπορεις να αντιγραψεις την ιδια σταθμη πανω και/'η κατω.. Αν την αντιγραψεις στην πανω σταθμη μη ξεχασεις να αλλαξεις το υψος δοκων :) με Αλλαγη->μαζικη->δοκων

Στην πρωτη σταθμη αυτοματα αναγνωριζει οτι ειναι θεμελιωση κ δε θα εχεις πλακες. διαγραφεις πιαθανους τοιχους κ ακμες-προβολους κ δινεις εισαγωγη->πεδιλων-> σε ολα τα υποστυλωματα, δινεις τις διαστασεις κ πατας παλι div. Αυτοματα τα πιθανα εσωτερικα δοκαρια που θα εχεις, μετατρεπονται σε συνδετηρια.

Αφου τελειωσεις τη σχεδιαση, πας Τελος-> Save & exit. Αν θες να ρυθμισεις τα βασικα πας στις σταθερες κ ορεξη να'χεις... Αν θες σε πρωτη φαση επελεξε σταθερες->κανονισμοι->Ελληνικος κ επελξε δυναμικη αναύση(Δε θυμαμαι αν το εχει το demo).Μετα πας Μητωα->συγκεντρωση φορεα. Αφου κανει τη συγκεντρωση μπορεις να δεις Μητρωα->σχεδιαση στο χωρο και να δεις διαφορα πραγματακια.... οπως κ τα υπολοιπα μητρωα.

Μετα προχωρας επιλυση-διαστασιολογηση. Αφου το λυσει μπορεις να δεις τα αποτελεσματα απο Αποτελεσματα->οθονη κ τους ξυλοτυπους, τους οποιυς κ μετατρεπεις σε .dxf με Επιλογες->αρχεια dxf. Tα αποθηκευει εκει που ειναι το αρχειο σου....

Oυφ... κουραστηκα να γραφω, ελπιζω να σε βοηθησα αρκετα

Ειναι απο τα αξιολογα προγραμματα κατα τη γνωμη μου, με αρκετες δυνατοτητες, ευχρηστο κ γρηγορο. Προσωπικα μενω πολυ ικανοποιημενος.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω? Χιλια ευχαριστω!!! Εισαι πρωτος. Θα τα δοκιμασω ολα αυτα και αν προκυψει καποιο προβλημα θα ξαναρωτησω. Φαινεται ενδιαφερον παντως.

Δεν ξερω ατην τιμη του. Θα τηλ στην εταιρεια τη Δευτερα για λεπτομερειες.

Link to comment
Share on other sites

Δωσε ενα ονομα μελετης κ πατα οκ..... Προσωπικα μενω πολυ ικανοποιημενος.

 

Μπράβο βρε παιδιά!!

 

Γι' αυτό μου αρέσει αυτό το φόρουμ!!!

Link to comment
Share on other sites

Tα παραπανω που ειπα ειναι απλως τα πολυ βασικα για να παρεις μια ιδεα, απο εκει και περα εχει πολλες δυνατοτητες-επιλογες ωστε να προσαρμοσεις τη μελετη στις δικες σου απαιτησεις. Να προσθεσω οτι πατωντας div αυτοματα τα φορτια της πλακας (μονιμο,κινητο) μεταφερονται στους δοκους.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

dpaputsis

Καλώς ήρθες στο forum.

Για δοκιμαστικές εκδόσεις προγραμμάτων κοίταξε ΕΔΩ.

Μερικές εταιρίες σου στέλνουν CD demo αν το ζητήσεις που όμως μπορεί να είναι απλώς μια οπτικοακουστική παρουσίαση του προϊόντος τους.

 

Για τιμές δες ΕΔΩ.

Αν δε βρεις την τιμή του προϊόντος που σ' ενδιαφέρει τότε θα πρέπει προφανώς να επικοινωνήσεις με την εταιρία που το εμπορεύεται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.