Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατατακτήριες για την Αρχιτεκτονική ή για πολιτικός μηχανικός;


Άννα Κ.

Recommended Posts

Άννα Κ.

Αφού είναι το όνειρο σου να το κάνεις.

Είναι όμορφο - πολύπλευρο το αντικείμενο σπουδών της αρχιτεκτονικής και δημιουργικό. Ανεξάρτητα από επαγγελματική εξέλιξη θα κάνεις κάτι που αγαπάς.

Θα σου ανοίξει πολλούς ορίζοντες και δεν θα σου κλείσει.

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ.

Έξω τους φοιτητές των ΤΕΙ τους δέχοναι κανονικά για μεταπτυχιακά στα κρατικά πανεπιστήμια.

 

Αυτό δεν ισχύει για όλα τα ιδρύματα .Είδη από δύο ενότητες του φόρουμ μπορεί να διαπιστώσει κάποιος ότι το Tu-Delft όπως και το ICL δεν δέχονται αποφοίτους από ΤΕΙ .

Link to comment
Share on other sites

Και ποιος σου είπε ότι δέχονται αποφοίτους ΑΕΙ ???

 

Εχουν παει δυο ξαδερφια μου μηχανολογοι μηχανικοι για μεταπτυχιακο στο TU-DELFT οποτε μαλλον δεχονται αν εισαι καλος :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

[Γεια σου ΑΝΝΑ Κ δεν έχω παρακολουθήσει τις συζητήσεις τον υπόλοιπων συνάδελφων και συγγνώμη προκαταβολικά αν επαναλαμβάνω κάτι που έχει ποθεί από τους προλαλήσαντες!

Ήμουν και εγώ σαν και εσένα Πολιτικός δομικών έργων (ΤΕΙ) και είχα ακριβός το ίδιο όνειρο με εσένα ως αναφορά την αρχιτεκτονική !

Έδωσα 2 φορές κατατακτήριες για Αρχιτεκτονική διαβάζοντας μόνος αλά και παλεύοντας με τα παιδιά από τα διάφορα φροντιστήρια ! απέτυχα και της 2 φορές , αυτές οι αποτυχίες με απογοήτευσαν και άρχισα να ψάχνω και εγώ για μια από της τόσες σχόλες –χώρες του εξωτερικού! Υπάρχουν πάρα πολύ καλές σχολές στην Ευρώπη που γράφεσαι εύκολα αλά ζεις πολύ δύσκολα (για οικονομικούς λόγος!)!

Έτσι αποφάσισα να δώσω και τρίτη φορά! Που ήταν και η φαρμακερή !

Με την βοήθεια ενός γνωστού που είχε περάσεις την προηγούμενη χρονιά, δούλεψα και διάβασα …. Και έτσι τώρα είμαι φοιτητής Αρχιτεκτονικής σχολής στην Πάτρα!

Τώρα από την άλλη μεριά της όχθης θέλω να σου πω …. Ότι τα πράγματα είναι ακόμα πιο όμορφα και μαγικά από όσο τα ονειρευόμουν και πως είναι πιο εύκολο απ ότι φαίνετε, αρκεί να βρεις τον κατάλληλο άνθρωπο για σου πει 5-6 πράγματα και μια σωστή μεθοδολογία !

Ανάμεσα στο δίλλημα Αρχιτέκτονας η Στατικός, είναι μεγάλη κουβέντα και λεπτή κάτι σαν την αρμονία με την ισορροπία , το αρμονικό είναι και ισορροπημένο και το αντίθετο! Είναι κάτι για το οποίο δεν μπορείς να βρεις λύση από εδώ, παρά μόνο αν το ζήσεις για βγάλεις τα συμπεράσματα σου!

Αν θέλεις την βοήθεια μου είμαι στην διάθεση σου !

Καλή απόφαση και καλή τύχη!

Υ.Γ. μην ασχοληθείς με μεταπτυχιακά και διάφορα …είναι χαμένος χρόνος!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.