Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατατακτήριες για την Αρχιτεκτονική ή για πολιτικός μηχανικός;


Άννα Κ.

Recommended Posts

Καλησπέρα, επειδή βρίσκομαι σε μία αδιέξοδο, θα ήθελα να μοιράστώ μαζί σας τις σκέψης μου και ελπίζω οι απόψεις σας να με βοηθήσουν να πάρω μία απόφαση.

 

Από πολύ μικρή είχα αποφασίσει ότι θέλω να γίνω Αρχιτέκτονας. Δυστυχώς όμως δεν έπιασα την απαιτούμενη βαθμολογία (καθώς δεν μπορούσα οικονομικά να φύγω από την Αθήνα) και τελικά θυσιάζοντας αρκετά μόρια πέρασα Εκπαιδευτικός δομικών έργων στην Ασπαιτε με σκοπό τελειώνοντας να δώσω κατατακτήριες για την Αρχιτεκτονική. Αφού έκανα τα 4 χρόνια συνέχισα για το 5 έτος στο οποίο αποκτάμε το δικαίωμα της υπογραφής. Έχω τελειώσει εδώ και έναν χρόνο και δυστυχώς ενώ είχα πολύ όρεξη δεν βρήκα καμία σχετική δουλειά!Ούτε καν εθελοντική, για να αποκτήσω κάποια εμπειρία.

 

Τελειώνοντας όμως θέλησα να κοιτάξω κάποιο μεταπτυχιακό σαν καλύτερη λύση από το να ξαναμπω στην διαδιακασία προπτυχιακών μαθημάτων. Επιπλέον χωρίς δουλειά δεν μπορούσα να παρακολουθήσω και φροντιστηριακά μαθήματα για κατατακτήριες. Τον χρόνο που μας πέρασε έκανα αιτήσεις για όλα τα δημόσια μεταπτυχιακά αλλά τελικά και εκεί δεν είχα καμία επιτυχία. (Υπάρχει ένα είδος "ρατσισμού" όταν βλέπουν στο πολυτεχνείο να διεκδικούν θέση σε κάποιο μεταπτυχιακό απόφοιτοι Τει!).

 

Σήμερα όμως, αφού δεν μπορώ να πληρώσω για κάποιο μεταπτυχιακό, επανήλθε η ιδέα για κατατακτήριες! Έχω όλη την διάθεση να διαβάσω πολύ και μόνη μου και να τα καταφέρω! Το πρόβλημά μου είναι: Αρχιτεκτονική ή Πολιτικός μηχανικός;

 

Η Αρχιτεκτονική ήταν από πάντα το όνειρο μου και έχω μετανοιώσει που άφησα την προσπάθεια. Από την άλλη νομίζω οτι λόγο της σχολής μου έχω αρχίσει να σκέφτομαι πιο πράκτικα (σαν πολιτικός μηχανικός) και θα ήθελα να μάθω και άλλα πράγματα πάνω στον τομέα αυτό. Όμως αφού έχω τελειώσει δομικός, εαν παρακολουθήσω στην Αρχιτεκτονική θα αποκτήσω και άλλες γνώσεις.

 

Τί νομίζετε ότι θα ήταν καλύτερο, λαμβάνοντας υπόψην ότι έχω τελειώσει δομικός;

Link to comment
Share on other sites

Η εποχή αλλάζει δραματικά . Αλλωστε σαν πτυχιούχος ΑΣΠΑΙΤΕ έχεις το δικαίωμα διορισμού στην τεχνολογική εκπαίδευση . Σε λίγο θα είναι έτοιμο το νομοσχέδιο γιά το τεχνολογικό λύκειο που προβλέπει και 4ο έτος . Ετσι θα μπορείς να δείς τι τελικά θα γίνει στον χώρο και αν έχεις ελπίδες να μείνεις στην χώρα η να μεταναστεύσεις .

Βέβαια μπορείς να διαβάζεις ταυτόχρονα , αλλά αυτή την εποχή οι κατατακτήριες μάλλον δεν είναι η καλύτερη λύση .

Edited by BAS
Link to comment
Share on other sites

Το "εκπαιδευτικός" είναι για μένα η τελευταία λύση, δυστυχώς δεν είναι κάτι που θα μου άρεσε να κάνω και δουλειές στον κατασκευαστικό τομέα δεν υπαρχουν. Έτσι για να μην περνάει άσκοπα ο καιρός, όσο τουλάχιστον είμαστε σε περίοδο κρίσης, επανήλθε η ιδέα για κατατακτήριες. Γιατί πιστεύεις πως δεν είναι η καλύτερη λύση;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί θα χρεωθείς 3-4 χρόνια σπουδών , την στιγμή που πιθανότατα να μπορούσες να κάνεις απλά ένα μεταπτυχιακό στον μισό χρόνο και πιθανότατα αυτό σε σύντομο χρονικό διάστημα θα σου δίνει αρκετά εαγγελματικά δικαιώματα , τα οποία γενικά θα περιοριστούν στο μέλλον γιά να είναι συμβατά με τα αναφερόμενα στο 8βάθμιο σύστημα προσόντων .

 

Αν η χώρα τα καταφέρει αυτά θα γίνουν οπωσδήποτε . Αν δεν τα καταφέρει οι δουλειές θα είναι πιό δύσκολες και πιθανόν πολύς κόσμος να οδηγηθεί στην μετανάστευση .

 

Γιά μένα καλό είναι να κοιτάς τι δυνατότητες μεταπτυχιακού η και δουλειάς παίζει αυτή την στιγμή στο εξωτερικό . Αν γνωρίζεις ήδη καλά ξένη γλώσσα ψάξτο περισσότερο . Αν δεν γνωρίζεις , παράτα τις κατατακτήριες και μάθε 2-3 αμέσως . Θα είναι η καλύτερη επένδυση .

Link to comment
Share on other sites

Οι κατατακτήριες είναι άχρηστες. Καταρχήν κάνεις πράματα που έχεις κάνει ήδη. Ενώ έξω με το B.Sc. (που έτσι αναγνωρίζεται) σε δέχονται αμέσως για το M.Sc.

Χίλες φορές μεταπτυχιακό (και καλύτερο έξω) γιατί έξω και παντού στον κόσμο αναγνωρίζουν το M.Sc. και μπορείς να δουλέψεις όπου θέλεις.

Επίσης σύμφωνα με την συνθήκη της Bologna αν έχεις B.Sc. και M.Sc. (συνολο δηλαδή πάνω από 300 ECTS) εργάζεσαι οπουδήποτε εντός ΕΕ (και φυσικά εκτός ΕΕ).

Με το Ελληνικό χαρτί που θα πας ?

B.Sc. είναι...

 

Υ.Γ.

 

Το χαρτί που δίνει η Αρχιτεκτονική είναι και λάθος γιατί πουθενά στον υπόλοιπο κόσμο δεν αναγνωρίζεσαι σαν Μηχανικός (Αρχιτέκτονας Μηχανικός).

Είσαι απλά σκέτο Αρχιτέκτoνας. Έξω και παντού είσαι Α Ρ Χ Ι Τ E Κ Τ Ω Ν !!!

Ο Αρχιτέκτονας ΔΕΝ είναι μηχανικός.

Έχεις το M.A. για τίτλο (μετά το B.Sc.)

Edited by Mercedes
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το χαρτί που δίνει η Αρχιτεκτονική είναι και λάθος γιατί πουθενά στον υπόλοιπο κόσμο δεν αναγνωρίζεσαι σαν Μηχανικός (Αρχιτέκτονας Μηχανικός).

Είσαι απλά σκέτο Αρχιτέκτoνας. Έξω και παντού είσαι Α Ρ Χ Ι Τ E Κ Τ Ω Ν !!!

Ο Αρχιτέκτονας ΔΕΝ είναι μηχανικός.

Έχεις το M.A. για τίτλο (μετά το B.Sc.)

 

Με τα υπόλοιπα πτυχία των πολυτεχνικών σχολων της Ελλαδας τι ισχύει στο εξωτερικό;

οι αρχιτέκτονες με 5 χρόνια δεν αναγνωρίζονται έξω ως Μηχανικοί.

Οι πολιτικοί, οι μηχανολόγοι κτλ;

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Εννοεί ότι έξω ο Αρχιτέκτων δεν ασχολείται με τίποτα πέραν της Αρχιτεκτονικής . Ενώ στην Ελλάδα υπέγραφε στατικά , τοπογραφικά , υδραυλικά κλπ .

 

Αντίστοιχα γιά τους άλλους μηχανικούς .

Link to comment
Share on other sites

Με τα υπόλοιπα πτυχία των πολυτεχνικών σχολων της Ελλαδας τι ισχύει στο εξωτερικό;

οι αρχιτέκτονες με 5 χρόνια δεν αναγνωρίζονται έξω ως Μηχανικοί.

Οι πολιτικοί, οι μηχανολόγοι κτλ;

 

Μα και στο εξωτερικό ο αρχιτέκτονας σπουδάζει 5 χρόνια. B.Sc. + M.A. = 5 έτη.

Δεν είναι όμως Μηχανικός !!! Είναι Αρχιτέκτονας.

Ποιος σου είπε ότι ο Αρχιτέκτονας είναι Μηχανικός ?

Οι πολιτικοί και οι υπόλοιποι είναι κανονικά Μηχανικοί με B.Sc.

 

Εννοεί ότι έξω ο Αρχιτέκτων δεν ασχολείται με τίποτα πέραν της Αρχιτεκτονικής . Ενώ στην Ελλάδα υπέγραφε στατικά , τοπογραφικά , υδραυλικά κλπ .

 

Μπορεί στην Ελλάδα ο Αρχιτέκτονας να υπογράφει και για πυρηνικό σταθμό. Αδιάφορο. Έξω είναι ένας απλός Αρχιτέκτονας. Όχι Μ Η Χ Α Ν Ι Κ Ο Σ !

Αλλά Αρχιτέκτονας.

 

Πιστεύω να διαβάζει και κανένας καθηγητής ώστε να ευαισθητοποιηθούν μερικοί και επιτέλους να αλλάξει ο τίτλος σπουδών και το πρόγραμμα σπουδών γιατί έχουμε γίνει ο περίγελος της ΕΕ σε ότι αφορά τα ακαδημαϊκά, άσυλο, πρόγραμμα σπουδών και λοιπές τριτοκοσμικές καταστάσεις.

 

 

Mercedes, οι απόψεις αυτές έχουν ξαναγραφεί στο φόρουμ... Θα έπρεπε να το γνωρίζεις.

Κανείς δεν σε υποχρεώνει να συμμετέχεις σοβαρά σε συζητήσεις, ούτε να εκθέτδεις τις γνώσεις σου.

Το τρολλάρισμα όμως απαγορεύεται, υπάρχουν και Κ/Σ.

AlexisPap

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνω trollάρισμα.

Ενημερώνω τους συναδέλφους γιατί όπως φαίνεται δεν έχουν γνώση του αντικειμένου.

 

Mercedes, οι απόψεις αυτές έχουν ξαναγραφεί στο φόρουμ... Θα έπρεπε να το γνωρίζεις.

 

Εγώ το γνωρίζω, αλλοι από ότι φαίνεται δεν τα γνωρίζουν.

Edited by Mercedes
Link to comment
Share on other sites

Η κοπέλα έχει σαν όνειρο την Αρχιτεκτονική, και προσπαθεί να πάρει πληροφορίες όσον αφορά κατατακτήριες. Δεν την ενδιαφέρει ούτε πως λέγεται έξω, ούτε να πάει να σπουδάσει έξω (στην τελική την ρωτάτε αν θέλει ή αν υπάρχουν τα χρήματα?). Επίσης δεν κοιτάζουν όλοι την διεθνή καριέρα, ο άλλος γουστάρει να κάνει αυτά που κάνει στην Ελλάδα. Τι το μπλέκουμε το έξω κάθε 3 και λίγο?

Η γνώμη μου είναι να δώσεις αφού σε ενδιαφέρει το αντικείμενο. Με μεταπτυχιακό δεν θα κερδίσεις τίποτε περισσότερο όσον αφορά την αρχιτεκτονική πάντα. Ρώτα στη σχολή για προυποθέσεις και αν είναι ξεκίνα.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.